- Преподавателю
- Начальные классы
- Конспект урока по белорусскому языку 1 класс
Конспект урока по белорусскому языку 1 класс
Раздел | Начальные классы |
Класс | 1 класс |
Тип | Конспекты |
Автор | Коновалова Е.Б. |
Дата | 18.01.2016 |
Формат | doc |
Изображения | Есть |
ГУО "Сярэдняя школа №22 г.Магілёва"
Беларуская мова
Занятак у вольны час
1 "А" клас
Настаўнік пачатковых класаў
Канавалава А.Б.
Магілёў, 2015
Тэма: Я і мае сябры. Занятак у вольны час.
Мэты:
адукацыйныя:
-
выпрацоўваць вымаўленчыя навыкі;
-
пазнаёміць са словамі і выразамі па тэме;
-
фарміраваць уменні асэнсаванага ўспрымання беларускай мовы на слых.
развіваючыя:
-
развівать звязную мову і памяць вучняў;
-
пашыраць слоўнікавы запас.
выхаваўчыя:
-
садзейнічаць фарміраванню мастацкага густу вучняў, добрых адносін;
-
выхоўваць міласэрнасць, дабрыню;
-
прывіваць любоў да роднага слова.
Абсталяванне: падручнік, сшытак, каляровыя алоўкі, мультымедыйная ўстаноўка, дадатковы матэрыял, прадметныя малюнкі "рыдлеўка", "палатка", "посуд", "рукзак", "запалкі".
Калі ў небе сонца свеціць
Або калі і дождж ідзе.
Давайце будзем, дзеці,
Ісці да новых ведаў кожны дзень.
I. Арганізацыйны момант.
- Добрай раніцы. Сядайце.
- Паглядзім, як вы падрыхтаваны да ўрока. Малайцы!
- А зараз заплюшчыце вочы і ўважліва паслухайце мяне:
Апошняе слова кожнага выраза вымаўляем разам уголас.
-
На ўроку нашы вочы ўважліва глядзяць і ўсё ... (бачаць).
-
Вушы ўважліва слухаюць і ўсё ... (чуюць).
-
А галава наша добра ... (думае).
-
Бачу, што вы настроены на працу.
-
Пачнём наш урок.
II. Маўленчая размінка.
а) Ой, хто гэта? (Хлопчык на кані)
На кані скачу.
Ані ў кога,
Ані ў кога
Не было каня такога!
Гоп, гоп!
Гой, гой!
Настаўнік:
Ты куды, герой?
Гоп, гоп!
Гой, гой!
Настаўнік:
Можна мне з табой?
б) А зараз паўторым разам! (слайд)
- я - чу, я - чу!
На кані скачу
- Як трэба вымаўляць гук [ч]
Гоп, гоп!
Гой, гой!
- Ты куды, герой?
- Як трэба вымаўляць гукі [г] [й]
- У беларуская мове гукі [г] [г'] вымаўляюца не так, як у рускай, а прыглушана.
- Паспрабуйце вымавіць
Гоп, гоп!
Гой, гой!
- Можна мне з табой?
III - Што рабіў хлопчык? (гуляў)
-
Якія рухомыя гульні вы ведаеце?
-
А калі мы гуляем? (у вольны час)
-
Тэма ўрока "Занятак ў вольны час" (мэты урока)
-
А чым яшчэ вы займаецеся ў вольны час вы раскажыце без слоў.
IY Паказаць "пантанімай"
-
Маляванне
-
На лыжах
-
Выразаць нажніцамі
-
Гулялі ў мяч
-
На каньках
А яшчэ можна гуляць у настольныя гульні, цацкі і лялькі.
Y Фізкультмінутка
- Устанем. Пакажыце - хто чым займаецца ў вольны час.
А зараз разам пагуляем у снежкі, памалюем, закалыхаем ляльку, пакатаемся на лыжах.
YI. Уводзіны ў новую тэму
І вось ў вольны час наш хлопчык наведаў сваю бабулю. Ён прыехаў у вёску, у беларускую хату. Зараз нашы бабулі жывуць у кватэрах, а рангей у вёсках, у беларускіх хатах.
Вялікі стол, накрыты ільняным абрусам. З печы ідзе духмяны пах, дзе гатуецца ў чугунках ежа.: бабака, дранікі, кашы. І зараз нашы матулі гатуюць такую ежу. На стале стаіць гарлач з малаком. Да сёняшняй пары існуе майстэрства ганчара, які робіць талеркі, посуд, гарлачы і нават дзіцячыя цацкі (свістулькі).
Рушнікі, якія вышывала наша бабуля. Кожны малюнак, узор нешта азначае: ці добры дабрабыт, ці добры ўраджай. Нашы дзяўчынкі, пераймалі майстэрства бабуль, якія ўмеюць і вязаць, і ткаць, і вышываць, і гатаваць.
Жаночая і мужчынская беларуская вопратка, якую зараз надзяваюць на беларускія святы.
Лён - наша беларускае багацце. Вельмі ахвотна яго пакупаюць беларусы і замежныя госці.
Усе традыцыі і звычаі захаваліся і выкарыстоўваюцца ў цяперашні час.
VII Работа з падручнікам
Чым займаюцца дзеці?
-
Паслухайце верш і скажыце, пра змест якой прыказкі ў ім нагаварваецца?
Хто на сані, хто на лыжы -
Выбірай каму што бліжай
Ды за правіла вазьмі
Сам і саначкі вазі
-
Якую прыказку вы ўспомнілі? Вымавім яе хораша: "Любіш катацца - любі і саначкі вазіць". Запамятаем гэту прыказку. Яна вам спатрэбіцца ў жыцці.
-
А зараз давайце заплюшчым вочы і ўявім сабе, што лета.
-
Чым можна займацца ў вольны час летам?
VIIІ Слоўнікавая работа
На дошке малюнкі і словы на беларускай мове
Паўшараем разам і запамятаем. Для чаго патрэбны гэтыя прадметы?
- Палатка
- Рукзак
- Рыдлёўка
- Запалкі
- Посуд
-
А зараз давайце знойдзем гэтыя прадметы ў падручніку
-
Я называю, а вы іх паказвайце.
-
Я прачытаю гэты верш, а вы адкажыце, які настрой выклікаў гэты верш? (вясёлы, радасны)
Пытанні:
-
Што здарылася з дзецьмі?
-
Хто аказаўся сапраўдным сябрам
-
Якая прыказка падыходзіць да верша?
Фізкульхвілінка: ("Саўка ды Грышка")
IХ Тэст на камп'ютары:
-
З якімі прадметамі можна гуляць у воьны час, а з якімі нельга?
Верш "Перасцярога"
Х Віктарына казак. Выстава беларускіх казак.
ІХ Вынікі
-
Пра што мы сёння гаварылі на ўроку?
-
Чым займаюцца дзеці ў вольны час?
Беларускі пачастунак