Қазақ тілі сабақ жоспары Зат есім

Раздел Начальные классы
Класс 3 класс
Тип Рабочие программы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Бекітемін:

Күні:10.02.2016ж

Пәні: Қазақ тілі

Тақырыбы: Зат есім 13-18 - жаттығу

Мақсаты:

А) Білімділік: Зат есім туралы алған білімдерін қолдана алуға үйрету, зат есімнің жекеше,көпше түрлерін ажырата алуға, жалқы,жалпы есімдер туралы алған білімдерін пысықтауға үйрету.

Ә) Дамытушылық: Түрлі ойын элементтерін пайдалана отырып оқушылардың шығармашылығын дамыту

Б) Ынтымақтастыққа, адамгершілікке,табиғатты сүюге,аялауға баулу,тәрбиелеу

Түрі: аралас

Әдісі: ой қозғау, сұрақ - жауап,түсіндіру,топтастыру,ойын

Пәнаралық байланыс: дүниетану

Көрнекілігі: интербелсенді таұта,үлестірмелер

Сабақтың барысы:

І.Ұйымдастыру

-Құралдарын түгелдеу

- Назарларын сабаққа аудару

-Психологиялық дайындық

Қайырлы күн! Біз көңілді баламыз,

Қайырлы күн!Сәлемдесіп алайық

Мақсатымыз - білім алу,

Міндетіміз - еңбектену

Еңбектену арқылы

«5» - ке қолды жеткізу.

ІІ.Үй тапсырмасын сұрау

12 - жаттығу. Сенің туған күніңе атаң құлын атады. Сен оған қандай ат қоясың? Оның түр - түсін,құлағын, жалын, құйрығын сипаттап жаз.

Қазақ тілі сабақ жоспары Зат есім

ІІІ.Үй тапсырмасын бекіту

«Бинго» ойыны

Шарты: Балаларға нөмерленген жетондар тарату, слайдтан шарларды айналдыру. Жетон номеріне сәйкес сұрақтарға жауап алу.

Сұрақтар:

1.Зат есім деген не?

2.Жалқы есім деген не?

3. Жалпы есім деген не?

4.Кім? Кімдер? сұрақтары қай уақытта қойылады?

Не? Нелер? сұрақтары қай уақытта қойылады?

Қазақ тілі сабақ жоспары Зат есім

5. Зат есімнің жекеше, көпше түрі деген не?

ІV. Жаңа сабақ.

Суреттер көрсету

Кім? Не? Кімдер? Нелер?

Алма,қыз қыздар алмалар

Қазақ тілі сабақ жоспары Зат есімҚазақ тілі сабақ жоспары Зат есімҚазақ тілі сабақ жоспары Зат есімҚазақ тілі сабақ жоспары Зат есімҚазақ тілі сабақ жоспары Зат есім

Зат есімнің көпше,жекеше түрлері ереже айту.(түсіндіру)

Зат есімнің жекеше және көпше түрі болады.
Кім? Не? сұрақтарына жауап беретін сөздерді зат есімнің жекеше түрі дейміз: ата, құс, түйе.
Кімдер? Нелер? сұрақтарына жауап беретін сөздерді зат есімнің көпше түрі дейміз:
аталар, құстар, түйелер.

Күннің ретін жазу

Көркем жазу

Нн

Нариман нан сатып алды.

13 - жаттығу (электронды оқулық арқылы көрсету)

Мәтінді оқыту. Әр топқа кестені тарату. Мәтінді пайдаланып кестені толтыру. Кестені оқыту, талдату.

Жалқы есім

Жалпы есім

Көпше түрдегі зат есімдер

Жекеше түрдегі зат есім

Қазақстан,Бетпақдала,

ҚызылқұмМойынқұм,

Қарақұм,

Шөл,тас, қуыстар, үңгірлер,қалалар,сарайлар

қуыстар, үңгірлер,қалалар,сарайлар

Шөл,тас,жел

Шөл дала туралы айтып өту.Видеофильм көрсету

14 - жаттығу.Жаңылтпашты оқу,жатқа айт.

Ара,ара,аралар,

Орманның бойын аралар.

Гүлдерден сорып бал алар,

Бал тәтті ғой, балалар!

Жекеше,көпше түрдегі зат есімдерді тап.

15- жаттығу. Көптік жалғауларының тиістісін қойып жаз.

3 топқа бір сөйлемнен беру.Талдау. Әр топтан оқушы шығару.Тақтаға жазу. Көпше түрдегі зат есімдердің астын сыз.

Ауданда суретшілер жарысы өтті. Балалар сурет салуды жақсы үйренген. Жеңімпаздарға сыйлықтар тапсырылды.

Сергіту сәті

16- жаттығу Мәтінді оқу. Көптік жалғауы ьбар сөздерді теріп жазу. Ол сөздерге сұрақ қой.

Хайуанаттар, аңдар, маймылдар, аюлар, түлкілер,барыстар

V.Қорытындылау

18 - жаттығу.Берілген сөздерді оқы. Оларға сұрақ қой. Көпше түрге айналдырып жаз.Мысал келтір.

Туыс әнші туыстар

Сабақ кенші әншілер

қап суретші қаптар

Құжат биші бишілер

Парақ көрші кеншілер

Қазақ тілі сабақ жоспары Зат есімҚазақ тілі сабақ жоспары Зат есімҚазақ тілі сабақ жоспары Зат есім

Сәйкестендіру тесті
Іні...............................лар
Қарындаш.................лер
Терезе........................дар
Ағаш...........................дер
Жіп..............................тар
Жүзім..........................тер
(жұмыс әдісі:жеке - жұп, жария ету)

VІ.Бағалау

Сабаққа белсене араласқан оқушыларды бағалау

V.Үйге тапсырма беру

17 - жаттығу. Кім? Не? Кімдер? Нелер? Сұрақтарына жауап беретін бірнеше сөз жаз. Оларды қатыстырып сөйлем құра.

© 2010-2022