Әдебиеттік оқу пәнінен Иса Байзақов «Алтай аясында» тақырыбы бойынша қысқа мерзімді сабақ жоспары (3-сынып)

Раздел Начальные классы
Класс 3 класс
Тип Другие методич. материалы
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Тақырыбы:

Иса Байзақов «Алтай аясында» 3 сынып

Сабаққа негізделген оқу мақсаты:

1. «Алтай аясында» өлеңнің мазмұнын білу.

2.Алтай тауы туралы білу.

3.Алтай тауына сипаттама беруді үйрену.

Сабақтың мақсаттары:

Барлық оқушылар:

1. «Алтай аясында» өлеңнің мазмұнын біледі.

Оқушылардың басым көпшілігі:

2.Алтай тауының байлығын түсінеді.

Жекелеген оқушылар:

3.Алтай тауына сипаттама беруді үйрену.

Негізгі сөздер мен тіркестер:аясында,күйік,өршіл,сайын

Сыныптағы диалог үшін пайдалы тілдік бірліктер

Талқылауға арналған сұрақтар:

ҚР тауларын ата. Қайда орналасқан?

Тау аясы неге бай?

Тау табиғатын қандай?

Жазылымға ұсыныстар: табиғат туралы нақыл сөздер.

Алдыңғы оқу

Б.Емельянов «Бүркіт»

Ресурстар:

Оқулық,стикер,бағалау парақшасы, үлестірме қағаз,киік суреті

Жетістік критерийлері:

1.И.Байзақов туралы білімдерін толықтырады.

2.Өлеңнің мазмұнын айта алады,идеясын түсінеді.

3.Өлең бойынша қорытынды жасай алады.

Пән аралық байланыс

Дүниетану

Сабақ кезеңдері

Уақыт

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының

әрекеті

Баға

лау

Кіріспе


3мин

1.Ұйымдастыру кезеңі

А)Психологиялық ахуал туғызу.

Б)Топқа бөлу

В)Топ ережесін пысықтау,топ басшыларына бағалау парағын тарату

Жақсы көңіл-күй орнайды.

Жақсы атмосфера қалыптасады.

5 топқа бөлінеді.

Сабақ

кезеңдері

Уақ

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының

әрекеті

бағалау


10 мин

Үй жұмысы: Б.Емельянов «Бүркіт»

4 бөлік бойынша әр топтан 1 оқушыдан мазмұндайды.

Жаңа сабақ Иса Байзақов «Алтай аясында»

Ой қозғау

Сөзжұмбақ

Шешуі: Алтай тауы

Мазмұндайды.

Сұрақтарға жауап береді.

Мадақ

тау

Мадақ

тау

Сабақ мақсатын айқындау

Мәтіннің мазмұнын айта отырып,идеясын анықтау,қорытынды жасай алу.

Сабақтың мақсаты мен міндетін айтады.

Мадақ

тау

Іс -әрекет

35мин

Иса Байзақов туралы мәлімет беру Автормен танысу. Иса Байзақов(1900 - 1946 жылдар) Павлодар болысы, Ертіс ауданы, «Үлгілі» колхозында дүниеге келді. Ол - ақын, әнші, композитор. Әкесі Байзақ, шешесі Ғазиза сауықшыл, өнерпаз адамдар болған. Иса тоғыз жасқа келгенде шешесі қайтыс болып, өлеңші, әңгімеші әжесі Жанбаланың бауырында өседі. Жастайынан суырып салма ақындық, әншілік, домбырашылық өнерімен көзге түсті. Оның «Қойшының ертегісі», «Кавказ», «Ақбөпе» т. б. шығармалары бар.

Автор туралы мәлімет алады.

Оқулықпен жұмыс

1.Тізбектей оқыту

2.Мазмұндайды

Тізбектей оқиды..

Мадақ

тау

Топтық жұмыс

Топ ішінде мәтін мазмұнын талдау

Мәтін мазмұнын талдайды,

айтады

Бағдаршам арқылы бағалау

Кейінгі тапсырма Жұптық жұмыс

Дүниетану сабағынан таулар жөнінде не білеміз, соны қағаз бетіне түсірейік.
Таулар
● I топ
- бұлақ ағады
- биік және аласа
- өте әдемі
● II топ
- пайдалы қазбалар көп
- суы салқын
- Алатау, Алтай
● III топ
- түрлі аңдар мекендейді
- тау жыныстары көп
- түрлері көп

Топтық жұмыс

1-топ Сөздік пен жұмыс

Аясында - құшағында
Өршіл - биікке құмар
Күйік - мұң, қайғы
Сайын - кең, кең жазық.

2-топ: а) Алтай көрінісінің әсері: көңілге күй оралады, аясына алады, сұлудай торғын киген бұлт.
ә) кендері: қорғасын, титан, магний.

3-топ: а) Алтай тауының әсемдігі: жібектей бұлт жете алмаған, бұлттан өзге қона алмаған.
ә) Кен байлығы: күміс, алтын, мырыш.

4- топ: а) Алтайдың ұшар басы: ақша қары ақ күмістей, айға шағылып.
ә) Аңдары: құлан, бұғы, марал, киік, қабылан, аю, киік, елік, ешкі.
Табиғатты қорғау: оны аялау, өсімдіктерді кесіп - сындырмау, көк шөпті орынсыз таптамау, құстардың, аңдардың, өсіп - өнуіне қиянат жасамау, ұя жасап қамқорлау т. б.

Алтай тауына

сипаттама береді

Сұраққа толық жауап береді.

Өзара бағалау

Бағдар

шам арқылы бағалау

Кейінгі оқу Үй тапсырмасы беріледі.

1.Мәтінді мазмұндау. Сөзжұмбақ,ребус

Тапсырманы жазып алады.

Рефлек

сия

«Бір ауыз сөз»

(ұнады, қажет, пайдалы, білдім, үйрендім, қызықтым, ұмтылдым, есте сақтадым)

Бүгінгі сабақ бойынша өз ойларын айтады.

сабаққа кері байланыс береді


© 2010-2022