- Преподавателю
- Начальные классы
- Поурочный план по математике на тему Өткенді пысықтау (3 класс)
Поурочный план по математике на тему Өткенді пысықтау (3 класс)
Раздел | Начальные классы |
Класс | 3 класс |
Тип | Конспекты |
Автор | Жылкайдарова М.Б. |
Дата | 30.12.2015 |
Формат | docx |
Изображения | Есть |
Пәні: математика
Тақырыбы: Өткенді пысықтау.
Мақсаты:
Білімділік: Қалдықпен бөлу жағдайларын қарастыра отырып, ауызша көбейту мен бөлу тәсілі жайлы білім қалыптастыру.
Дамытушылық:«Көбейту және бөлу» тарауынан алған білім-икемділіктерін іске асыра білуге дағдыландыру, алған білімдерін пысықтау
Тәрбиелік: Оқушылардың ой-өрісін кеңейту, тазалыққа, тапқырлыққа, жылдамдыққа тәрбиелеу.
Сабақтың типі: аралас
Сабақтың түрі: Жаңа білімді игеру
Сабақтың әдісі:қайталау
Көрнекілігі: Кітап,дәптер,тапсырмалар.
Ұйымдастыру кезеңі
Психологиялық дайындық
Жаңа ақпаратты ашу
Оқулық пен жұмыс
Сергіту сәті
Ой жаттығулары
Үй тапсырмасы
Қорытынды
Сәлеметсіңдер ме, балалар!
Мен өлең жолдарын оқимын, мен оқып болғаннан кейін бәріміз қайталаймыз.
1 дегенің жаман баға,
Алады оны жаман бала.
2 дегенің нашар баға,
Інішегім нашарлама.
3 дегенің орта баға,
Сапасы оның орта ғана.
4 дегенің жақсы баға ,
Алады оны жақсы бала.
5 дегенің үздік баға,
Оқитын бол үздік қана.
Өте жақсы.
-Балалар,сабағымызды бастамас бұрын,жұмақтарды шешейік.
1.Жоқ өзінде бас та,
Қас та, мойын да.
Ұзындығы жазулы тұр бойында ( сызғыш)
2.Аяғы біреу, қолы жоқ,
Шиыр- шиыр жолы көп.
Өзі сөйлей білмейді,
Салған ізі сөйлейді. / қалам/
3.Жазу жазып жалықпаған,
Жаза- жаза арықтаған. / бор/
4.Күнде есебін жаттайды,
Ешбір тыным таппайды.
Алмайды бір тағат
Оның аты ... /сағат/
-Жарайсыңдар,балалар.Бүгінгі өтетін тақырыбымыз «Өткенді пысықтау».Олай болса қазір біз өткен сабаққа шолу жасаймыз.
-Енді қазір біз «математикалық білім ұйін»құрастырамыз.Ол үшін біз көп еңбектенуіміз керек.
-Балалар,үй салу үшін қандай мамандар керек?
(құрылысшы,сәулеткер,архитектор,т.б)
-Жарайсыңдар,балалар.
-Балалар,оқулықтың 147-бетін ашып, №1 есепке назар аударайық.
-1-ші есепті ойын ретінде өткізсек,қалай қарайсыңдар?
-Ойынға «кім жылдам»,деп ат қаяйық.Қазір кім менің ойымдағы санды тез табады,сол оқушыға сыйлық беремін.
-Балалар,мен бір сан ойладым.Сол санды 5-ке көбейикенде 15 шығады.
-Мен қандай сан ойладым?(3)
-Жарайсыңдар,тақтадағы кестеге шыққан санымызды жазамаз.
-Балалар,мен тағы бір сан ойладым.Сол санды 5-ке көбейткенде 35 шығады,ол қандай сан?(7)
-Балалар,мен бір сан ойладым.Ол сан 6-ны 5-ке көбейткенде н шығады?(30)
-Мен бір сан ойладым.Сол санды 5-ке көбейткенде 25 шығады.(5)........т.б.
-Жарайсыңдар,балалар.менің ойымдағы сандарды тез таптыңдар.
-Енді,келесі есепке көшейік.147-беттегі №2 есепке назар аударайық.
257+478= 880-791=
369+409= 608-299=
-Енді осыны есептейік.
-Шыққан саннан,бірші қосылғышты азайтқанда,екінші қосылғыштың мәні шығу керек.
-Шыққан санға,бірінші азайтқышты қосқанда,екінші азайғыштың мәні шығады.
-Жарайсыңдар,балалар!
-Енді балалар,барлығымыз орнымыздан тұрып,бір серігіп алайық.(электронды түрде болады).
-Жарайсыңдар,орындарыңа отырыңдар!
-Енді балалар, оқулықтың 148-бетін ашайып №3 есепке назар аударайық.
№3 есепте теңдік құрастыр деп берілген.Қазір ендеше барлығымыз теңсіздікті құрастырайық.
9*7=63 9*6=54 1*0=0 5*7=35
6*7=42 7*7=79 1*1=1
-Жарайсыңдар балалар!
-Енді келесі №4 есепке назар аударайық.
-Дөңгелек ірімшік тең бөліктерге бөлінген.Бір бөліктің массасы берілген.Бүтін ірімшіктің массасын тап.
-Енді балалар,ірімшіктің бірінші суретіне қарайық.Онда ірімшіктің бір бөлігі берілген,қалған бөліктерін табуымыз керек,ол үшін ірімшіктің 4-бөлікті 2-ге көбейтуіміз керек.
-4*2=8
-Жауабы:8кг тең
-Яғни,балалар бірінші суреттегі ірімшіктің массасы 8 кг тең екен.
-Енді келесі суретке назар аударайық.Екінші суретте ірімшік 8 бөлікке бөлінген, оның бөлігі 1кг тең.Қалған бөлігін табу үшін
8-ді 1-ге көбейтеміз. 1*8=8
-Жауабы:8кг тең
-Жарайсыңдар балалар!
-Бізге ірімшіктің тағы бір суретін берілген.Онда ірімшік 3-ке бөлінген,Сол бөліктің бір бөлігі 3кг тең.Қалған бөлтерді табу үшін 3-ті 3-ке көбейтеміз. 3*3=9
-Жауабы:9 кг тең.
-Жарайсыңдар!
-Келесі есепке көшейік,148-беттегі №5 есепті қарастырайық.
-Бұнда бізге 6 қабырғалы фигура құрастыр деп берілген.Ол үшін біз дәптерімізге 6 қабырғалы фигураны түсіруіміз керек.Осы 6 бұрыштың әр қабырғасы 3 см.
-Осы фигураны қалай атаймыз?(алтыбұрыш)
-Енді осы фигураның перимерін табыңдар!
-3+6=9
-Жауабы:9 см
-Жарайсыңдар,балалар!
-Көптеген есептер шығардыңдар,шаршаған шығарсыңдар.Енді мен сендерге қызықты сұрақтар қояйын.
-Қызықты сұрақтар:
1.12 айдың ортақ атауы. / жыл/
2.Жаздың екінші айы қалай аталады? / шілде/
3.4 шығу үшін қай санды 2- ге бөлеміз? /8/
4.Жылдың ең қысқа айы қалай аталады? / ақпан/
5.Алма ішін тесті, өзіне пәтер тапты. / құрт/
6.Кейде бестік алатын, кейде бұрышқа тұратын бөлме. / сынып/
7.Тілі жоқ төреші. /таразы/
8.Бір есек 10 кг қант, екінші есек 10 кг мақта әкеле жатыр. Қайсысының жүгі ауыр? / тең/
9.Бос қапта неше жаңғақ бар? / 0 /.
10. 1 кг мақта ауыр ма, 1 кг темір ауыр ма? / тең/
-Жарайсыңдар,сұрақтарға жақсы жауап бердіңдер.
-Балалар 148-беттегі №5 ә және №6 есептерді үйде орындап келеміз.
-Осымен сабағымыз аяқталды.
-Сау болыңдар!