Сөйлем мүшелерінің байланысы (Қазақ тілі)

Раздел Начальные классы
Класс -
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Шығыс Қазақстан облысы

Семей қаласы

№27 жалпы орта білім беретін

мектептің бастауыш сынып мұғалімі

Акылбекова Тамара Какимхановна

3 сынып

Қазақ тілі
Тақырыбы: Сөйлем мүшелерінің байланысы
Мақсаты: Сөйлем туралы алған білімдерін арттырып кеңейту, сөйлем ішінен тұрлаулы мүшелерді тауып, дұрыс сұрақ қоя білуге дағдыландыру, қай сөзбен байланысып тұрғанын ажырата білуді қалыптастыру.

Шығармашылық ойлау қабілетін дамытып, сөздік қорларын, тілдерін жетілдіру.

Білімді, ынталы болуға, өз тілін құрметтеуге тәрбиелеу.
Сабақтың әдісі: түсіндіру, талдау, әңгімелесу, жинақтау, сұрақ-жауап, бағалау.

Сабақтың көрнекілігі: кестелер, мақалдар, нақыл сөздер, қима қағаздар, оқулық.

Сабақтың барысы: 1. Ұйымдастыру кезеңі.

2. Психологиялық дайындық:

Сәлеметсіз бе алтын күн

Сәлеметсіз бе жер ана

Сәлеметсіз бе балалар

Сәлеметсіздер ме мұғалімдер!

Сәрсенбінің сәті

Сәтілікке толсын.

Біздің алар бағамыз

Кілең бестіктер болсын!

Жақсы балалар мен сендерге нұрлы күн тілеймін! Нұрлы күн сендер секілді әдепті, тапқыр балаларға аямай нұрын төксін.

Слайд.Жеті санына байланысты.

Балалар жеті саны қандай сан? Қасиетті сан. Олай болса, жеті санына байланысты кім не біледі?

Слайд. Аптада неше күн бар?Ендеше мен сендерге апта жайлы өлең оқып берейін.
Апта деген атайдың

Жеті бірдей ұлы бар
Біріншісі: Дүйсенбі

Екіншісі: Сейсенбі

Үшіншісі:Сәрсенбі

Төртіншісі:Бейсенбі

Жұма деген бесінші ұл

Алтыншы ұл ол Сенбі

Жетінші ұл ол Жексенбі

Жадыңа сақта ұмытпа

Нұрлы болашаққа апаруға бізге аптаның жеті күні көмектеседі.

Дүйсенбі күні. 3. Үй жұмысын тексеру:

Сейсенбі күні. Слайд. «Ой қозғау» -?

- Сөйлем дегеніміз не?

- Сөйлем мүшелері дегеніміз не?

- Бастауыш деген не? - сұрақтары - ?

- Баяндауыш деген не? - сұрақтары -?

- Тұрлаулы мүшелер деген не?

- Тұрлаусыз мүшелер деген не?


Слайд. Кесте.
«Сөйлемдегі сөздер өзара байланысты болады. Сөздердің байланысын сүрақ қою арқылы білеміз», - деген ережені оқытады.

Сызба арқылы көрсету.

Сәрсенбі күні. Сәтті күн.

4. Жаңа сабақ.

Дәптерлермен жұмыс. Бүгінгі күнді жазу.

- Көркем жазу

Оқулықпен жұмыс.

84-жаттығу.Тақтамен жұмыс. «Сұрағын тап». Жұмбақтарды көшіріп жазу, шешуін табу. (аяз, қар, бақбақ)

1-қатар . Тоңғақты (нені?) таниды, аяқ қолды (нені?) қариды.

2- қатар . Жайған жастық сөгілді, аппақ (қандай?) мамық төгілді.

3- қатар . Үлпілдеген қалпағы (несі?) ескен желден (неден?) қорқады.

Бейсенбі күні. 86-жаттығу. Сызба бойынша тиісті сөйлем мүшелерін тауып жаз.

1-қатар .

2- қатар .

3- қатар .


Слайд . «Бой сергіту» - ойыны. «Көңілімізді көтерейік»


Жұма күні. 87-жаттығу .Өз бетімен жұмыс. Сөйлем мүшелерінің байланысын сызбамен көрсету.

Мақал: Ақыл жастан шығады,

Асыл тастан шығады.


Сенбі күні. Көгершіндер сендерге тапсырмалар әкелді.

1-ші көгершін тапсырмасы. 88-жаттығу. Ауызша

2-ші көгершін тапсырмасы. 89-жаттығу.

- Балалар мұз айдынына келді.

- Жандос пен Гүлназ коньки теуіп жүр.

- Айжан мұнда бірінші рет келген еді.

- Ол әлі өздігінен коньки тебе алмайды.

- Оған достары көмектесті.

3-ші көгершін тапсырмасы. Үй тапсырмасы. 85-90-жаттығу

Жексенбі күні. Жиын терін күні. Ендеше біз де жинақталып, сабағымызды қорытындылаймыз.

Қорытынды: Рефлексия



© 2010-2022