- Преподавателю
- Начальные классы
- Дүниетану Ас қорыту жүйесі 3-сынып
Дүниетану Ас қорыту жүйесі 3-сынып
Раздел | Начальные классы |
Класс | - |
Тип | Рабочие программы |
Автор | Серикова Б.Т. |
Дата | 24.12.2014 |
Формат | docx |
Изображения | Есть |
Дүниетану пәні бойынша 3-сыныпқа арналған
қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Ас қорыту жүйесі.
Мақсаты: Ас қорыту жүйесінің адам өміріндегі маңызы туралы түсініктерін кеңейту.
Күтілетін нәтижесі: Жаңа материалды қабылдай отырып, оқушылардың өз бетімен білімін толықтыру, ойлау, синтездеу, талдау, қорытындылау қасиеттері дамиды.
Әдістер: «Адасқан әріптер» ойыны, АКТ, «Қарлы кесек» стратегиясы, семантикалық карта.
Ресурстар: Оқулық, постер, интербелсенді тақта, маркер.
Блум
таксономиясы
Мұғалімнің әрекеті
Оқушының әрекеті
Ұйымдастыру кезеңі.
5 мин
І. Білу.
10 мин.
Сергіту сәті.
Музыка ырғағымен таңдап алған шарларын үрлейді.
-Тыныс алу жүйесі мен шар үрлеудің арасында байланыс бар ма?
(Үй тапсырмасын қорытындылау)
Топқа бөлу.
«Адасқан әріптер» ойыны
літ - тіл
іст - тіс
уазы - ауыз
шеңө - өңеш
назақса - асқазан
екшіаш - ашішек
оқшеткі - тоқішек
шақнытжұт -жұтқыншақ
раубы -бауыр
1-топ Қызыл шарлар
2-топ Көк шарлар
3-топ Жасыл шарлар
Оқушылар орны ауысқан әріптерден сөз құрастырып, әр сөзге түсінік береді.(ас қорыту жүйесіне байланысты не білетіндерін байқаймын)
ІІ. Түсіну.
10 мин.
Оқулық бойынша жұмыс.
«Қарлы кесек» стратегиясы
Мәтінді 3 бөлікке бөліп, оқушыларға таратамын.
-
Жеке оқиды.
-
Топта талдайды.
-
Әр оқушы өзіне берілген мәтінді басқа топтарға барып түсіндіреді.
Оқушылар түсіндіреді және әр топта жақсы сөйлеген, яғни өз ойын жеткізе білген оқушыны таңдайды.
ІІІ. Қолдану
IV.Талдау
8 мин
Семантикалық карта арқылы тақырыпты қалай меңгергендігін анықтаймын.(+,-)
-
Ас қорыту ауыз қуысынан басталады.
-
Тіс жұмсақ және қара түсті болады.
-
Жеген тамақ тістеледі, шайналады, сілекеймен шыланады.
-
Асқазаннан өңешке өтеді.
-
Ашішек ас қорытатын сөл бөледі.
-
Қорытылмаған тамақ тоқ ішекке өтеді.
-
Қорытылған заттар қанға өтеді.
-
Зиянды заттарды ұдайы бөліп шығаратын негізгі ағза - бүйрек.
Оқушылар жеке картамен жұмыс істейді. Бүгінгі материал бойынша қойылған сұрақтарға жауап береді. Дұрыс болса +, қате болса - таңбаларын қояды.
3 мин
Сергіту сәті.
V.Жинақтау
7 мин.
«Адам не үшін тамақтанады?»
Берілген тақырып бойынша ассоциация құрастырады және қорғайды.
VI.Бағалау.
2 мин.
«Екі жұлдыз, бір тілек»
Бағалау.