Розробка уроку до літературного читання М. Стельмах Гуси - лебеді летять ( 3 клас)

Раздел Начальные классы
Класс 3 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Розробка уроку до літературного читання М.Стельмах Гуси - лебеді летять ( 3 клас )Розробка уроку до літературного читання М.Стельмах Гуси - лебеді летять ( 3 клас )Розробка уроку до літературного читання М.Стельмах Гуси - лебеді летять ( 3 клас )Розробка уроку до літературного читання М.Стельмах Гуси - лебеді летять ( 3 клас )Розробка уроку до літературного читання М.Стельмах Гуси - лебеді летять ( 3 клас )Розробка уроку до літературного читання М.Стельмах Гуси - лебеді летять ( 3 клас )Розробка уроку до літературного читання М.Стельмах Гуси - лебеді летять ( 3 клас )Розробка уроку до літературного читання М.Стельмах Гуси - лебеді летять ( 3 клас )РІДНИЙ КРАЙ - ЗЕМНИЙ РАЙ.

МИХАЙЛО СТЕЛЬМАХ «ГУСИ - ЛЕБЕДІ ЛЕТЯТЬ»

«А лебеді летять…над моїм дитинством…над моїм життям!..»

«Гуси-лебеді летять…» Михайла Стельмаха - автобіографічна повість про дитинство. Звичаї та традиції українців. Символ образу гусей-лебедів.

Мета: вдосконалювати навички свідомого виразного читання прозових творів; розвивати зв'язне мовлення та словниковий запас учнів; вчити аналізувати прочитане, узагальнювати, осмислювати набуті знання, творчо мислити; виховувати любов до прекрасного, до природи.

Методи застосовані на уроці: пояснювально - ілюстративні, частково - пошукові ( створення проблемних ситуацій, активні роздуми ), словесні, наочні, практичні, методи стимулювання навчання та методи контролю, самостійна робота ( робота з підручником, тестування), здоров'язберігаючі технології.

Засоби застосовані на уроці: мультимедійна презентація, вербальні, наочні.

Прийоми застосовані на уроці: кластер, сенкан, даймонд, синквейн, мікрофон, складання проблемної ситуації, показ, бесіда, розповідь, читання, слухання, словникова робота, демонстраційний та роздатковий матеріал, пошук, аналіз, активізація уваги та мислення, самооцінювання, робота в групах та в парах, тестування, гронування.

Хід уроку

I Організаційний момент

II Мотивація навчальної діяльності.

III Повідомлення теми і мети уроку.

  1. Відгадайте загадку.

Білосніжні, гарні птиці

Дім будують на водиці.

Дуже схожі на гусей,

Обережні до людей! (Лебеді)



3.2. Гронування

Гуси - лебеді

Цікаво знати !

Назва цього птаха означає «білий», що відповідає його символіці, як білого денного світла ( сонячний птах ). У багатьох народів лебідь - Божественний птах, символ богів; незаплямованої білизни; повноти задоволення бажань; відродження; краси, вірного кохання; вродливої дівчини; щасливого дитинства.

Лебідь у давніх русів - символ вірності, любові до рідної землі.

Стародавній слов'янський фольклор знає прекрасні образи дів - лебедів. Поширеними мотивами було перетворення лебідки - королівни у дівчину - красуню.

Давньоруський переказ знає могутню Білу лебідь, що володіла живою водою, молодильними яблуками. Проукраїнська легенда про заснування Києва, окрім Кия, Щека та Хорива, називає ще й сестру їхню, Либідь.

Олександр Олесь написав вірш «БІЛІ ГУСИ ЛЕТЯТЬ НАД ЛУГАМИ...»

Білі гуси летять над лугами,

В синім небі біліють снігами,

В синім небі хмарками зникають,

Довго-довго їх очі шукають.

Білі гуси на озеро впали,

Тихі води кругом розгойдали...

Розцвіли, як купави великі...

Довго-довго їх чуються крики.

Навмивалися, накупалися,

Нагойдалися, нагулялися.

Закричали, знялись і полинули,

Тільки пір'я на спогад покину

Берізки по коліна у воді

Переярками та узлісками,

По розлитій з весни воді

Гуси плавають між берізками,

Білі - білі, як лебеді.

Ані шелесту, ані бризочки,

Ні далекого шуму коліс.

Лиш гусей лебедина низочка

Огинає струни беріз.

Ліна Костенко



- Слова Михайла Стельмаха з минулого перегукуються з народною піснею «Гуси-лебеді» в обробці Богдана Стельмаха, яку виконує вокальне тріо «Либідь».

IV Сприймання й усвідомлення нового матеріалу

4.1.Біографічна довідка.

Михайло Панасович Стельмах народився 24 травня 1912 р. у с. Дяківці Літинського району на Вінниччині в родині незаможного хлібороба.

Батько, Панас Дем'янович, усе своє життя працював на землі. Сина любив безмежно, хоч і заставляв до праці змалку. Цей дивакуватий селянин продав навіть єдину корівку, лиш би Михась учився. Для сина був здатен на все «говорив, що якби можна було руки віддати під заставу, то віддав би до останнього пальця, а сам пішов би по ярмарках за жебрацьким хлібом. Аби тільки син міг опанувати науки».

Дід Дем'ян був кріпаком у пана Кочубея, який володів великою частиною Поділля. Дід Дем'ян був майстром на всі руки. Він вважався найкращим ковалем, стельмахом, механіком. Кував підкови, робив скрині, лагодив і виготовляв вози й сани, ще й розмальовував свої вироби такими квітами, що й очей не можна було відвести. Співаючи, залюбки брався за найтяжчу роботу. Учив дід онука бути правдивим і дотримуватися даного слова.

Бабуся була невсипущою трудівницею, мала тонку душу. Навіть полоти для неї було каторгою, бо здавалося старій, що висмикує не бур'яни, а позбавляє життя зелені росиночки. Які й утекти від смерті не можуть. Михайликові здавалося, що старенька молиться за кожну вишеньку, яблуньку, сливочку, грушечку.

З особливою ніжністю згадував письменник батька, Панаса Дем'яновича; діда Дем'яна - колишнього кріпака, філософа, талановитого майстра; бабусю, яку любив понад усе; дядька Миколу, якого по вуличному звали Бульбою - цих простих, добрих, чесних і невтомних людей, серед яких минуло дитинство Михайлика.

Першою пробудила любов хлопчика до рідної землі мати, добра, ласкава і невтомна трудівниця, Ганна Іванівна, про яку він так писав в автобіографічній повісті «Гуси-лебеді летять…»: «В її устах і душі насіння було святим словом. І хоч не раз вона нарікала на свою мужицьку долю з її вічними супутниками - нестатками й злиднями, проте нічого так не любила, як землю. Мати вірила: земля усе знає, що говорить чи думає чоловік, що вона може гніватись і бути доброю,і на самоті тихенько розмовляла з нею… »

Розробка уроку до літературного читання М.Стельмах Гуси - лебеді летять ( 3 клас )

Сім'я постійно відчувала матеріальні нестатки, жити було важко. На всю родину Стельмахів були одні чоботи, тому часто взимку батько носив Михайлика до школи на руках, загорнувши його у якусь теплу одежину.

З дитячих років запали в душу хлопчика народні пісні, казки, думи, легенди. А ще полюбив маленький Михайлик книжку. «Якось я швидко, самотужки, - згадував пізніше письменник,- навчився читати і вже, на мої дев'ять років, немало проковтнув добра і мотлоху, якого ще не встигли докурити в моєму селі». Та найбільше його захопили дві книжки - «Кобзар» Тараса Шевченка «Тарас Бульба» Миколи Гоголя. Перші літери хлопчик вивів виструганою з кленової гілочки ручкою і бузиновим чорнилом.

Коли Михайлику було 9 років, його віддали до школи. Хлопчик на той час вмів уже читати і писати, тому його відразу прийняли до другого класу.

Після закінчення початкової сільської школи Михайло Стельмах вступив до школи колгоспної молоді, а в 1928 р. очолив молодіжну бригаду з колишніх наймитів. Від зорі до зорі працює він у полі, а в душі плекає мрію: буду вчителем.

Спершу майбутній письменник навчається у Вінницькому педагогічному технікумі, а в 1933 р. перший у Дяківцях закінчив Вінницький педінститут.

Дві зими учителював у школах рідного Поділля, збирав усну народну творчість, пробував писати. Перші його поезії надруковано в 1936 році.

Цілу бібліотечку складають книжечки Михайла Стельмаха для наймолодших читачів: «Жнива», «Колосок до колоска», «Живі огні», «Весна-весняночка», «У сестрички дві косички», «Як журавель збирав щавель», «Маленька Оленка», «Заячий секрет», «Цапків урожай», «Журавель», «Чорногуз приймає душ», «У бобра добра багато» та інші. Заслуговує на увагу і казка про кмітливу дівчинку «Маленька Оленка».

4.2. Складання КЛАСТЕРу

Я простий сіроокий хлопчина -

Син своєї нової землі,

На мені галіфе з полотнини,

І мені славно жити в селі.

Тут, за греблею, верби зелені

Розробка уроку до літературного читання М.Стельмах Гуси - лебеді летять ( 3 клас )Заглядають у душу мені,

Тут у кожній хатині є Ленін,

І тут сонце нанизує дні

На жита, на червону пшеницю,

На гаї і на юність мою,

І тому, як в казкову жар-птицю,

Я закоханий в землю свою!

ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА

Гуси-лебеді летіли.

На галявці тихо сіли.

Один - піднялись, обтрусились.

Два - круг себе покрутились.

Три, чотири - політали.

П'ять - за парти посідали.

V Вивчення нового матеріалу.

5.1.Слово вчителя.

- Сьогодні ми прочитаємо уривок з повісті «Гуси - лебеді летять» Михайла Стельмаха.

5.2. Гра «Передбачення»

- Прочитайте заголовок.

- Як ви вважаєте, про що цей твір ?

- Щоб перевірити, хто найбільш точно передбачив зміст, послухайте уважно весь текст.

- Надійшла весна. З далекого вирію повертаються птахи. Ось летять ключем горді птахи, провісники весни - лебеді. Летять низько-низько над хатою, тому маленькому Михайликові здається, що вони «струшують на землю бентежні звуки далеких дзвонів». Хлопчикові теж хочеться полетіти за чудесними птахами. Повість «Гуси-лебеді летять» переносить нас у дитинство письменника, яке пройшло в подільському селі Дяківці, неподалік від річки Південний Буг, що несе свої води у Чорне море. Власне дітище Михайло Стельмах присвятив батькам - Ганні Іванівні та Панасу Дем'яновичу: «Моїм батькам - Ганні Іванівні та Панасу Дем'яновичу з любов'ю і зажурою».

VI Опрацювання оповідання Михайла Стельмаха «Гуси - лебеді летять».

6.1. Словникова робота.

Брама - великі ворота.

Одгетькує - відсторонює.

Страхаюсь - лякаюсь.

6.2. Виразне читання оповідання вчителем.

6.3. Тестування.

1. Визначте жанр прочитаного твору

А. казка

Б. легенда

В. оповідання

2. Якої пори року відбувалася подія ?

А. навесні

Б. влітку

В. восени

3. Які птахи поверталися з теплих країв ?

А. ластівки

Б. лебеді

В. лелеки

4. Хто відімкне землю своїми ключами ?

А. весна

Б. місяць

В. сонце

5. Як звали діда ?

А. Давид

Б. Дем'ян

В. Денис

6. Куди лебеді полетіли ?

А. на тихі води, на ясні зорі

Б. у далекі теплі краї

В. за Тихий океан, до золотого сонця

6.4. Аналіз тексту

- Назвіть дійових осіб оповідання ?

- Чи сподобалися вам дід з онуком ? Чому ?

- Чому дід сказав, що лебеді принесли весну і життя ?

- Від чийого імені ведеться розповідь ? ( Автор - це внук, який пише про своє дитинство ).

- Як ви зрозуміли вислови: сонце своїми ключами відімкне землю; місяць кивне головою, а сонце посміхнеться ?

- Чому автор назвав свою повість «Гуси-лебеді летять»? ( Тому що, це є автобіографічний твір. Автобіографічним називають твір, головним героєм якого є сам автор ).

- Як розпочинається уривок із повісті ? Знайдіть елементи казковості в оповіданні.

- Що сказав про приліт лебедів дід Дем'ян?

- Які ключі має сонце? Як йому вдається ними відмикати землю?

- Визначте тему оповідання. (Відображення приходу весни )

6.5. Читання тексту передаючи естафету.

6.6. Вибіркове читання.

… розмерзнеться сік у деревах …

… а сонце посміхнеться …

… сонце не може …

… урочисто каже дід …

… розчиняється діброва …

6.7. Гра «Мікрофон» Поставте одне одному запитання за прочитаним твором.

6.8. Робота в парах

Пронумеруй речення в послідовності, як вони розміщені в оповіданні Михайла Стельмаха «Гуси - лебеді летять»

__5___ На тихі води, на ясні зорі.

___3__ Золоті ключі.

__1___ Лебеді над нашою хатою.

__2___ Скресне крига на ріках та озерах.

__4___ Чи не пора землю відімкнути ?

___6__ Подивитися на крила, що принесли весну.

6.9. Перегляд уривку фільму «Гуси - лебеді летять»

6.10. Робота в групах.

Завдання для I групи: скласти СЕНКАН до слова «ГУСИ - ЛЕБЕДІ»

Гуси-лебеді

Казкові, таємничі.

Пролітають, струшують, послухали.

Принесли на крилах весну й життя.

Провісники

Завдання для II групи: скласти ДАЙМОНД до слова «НЕБО»

Небо

Високе, далеке, просторе.

Червоніє, заспокоює, усміхається.

Небо мовчить. Земля галасує. ( Небо біле. Земля чорна.), ( Небо вгорі. Земля внизу.), (Небо плаче. Земля сміється.)

Дихає, родить, веселиться.

Багата, свята, сонна.

Земля

Завдання для III групи: скласти СИНКВЕЙН до слова «МИХАЙЛИК»

Михайлик

Допитливий, мрійливий, добрий.

Дивується, уважно слухає, страхається, заспокоюється.

Я уважно слухаю діда.

Привітний хлопчик

Завдання для IV групи: відшукати у тексті слова, які визначають стан героїв. ( онук - дивується, уважно слухає, страхається, заспокоюється; дід - говорить до неба і землі, починає сміятись, урочисто каже ).

VII Підсумок уроку

  • Яке оповідання читали на сьогоднішньому уроці ?

  • Хто його автор ?

  • Чого вчить нас автор ? До чого закликає ?

  • - Коли відбуваються події в уривку з повісті Михайла Стельмаха?

(Події у повісті М.Стельмаха відбуваються в Україні на початку 20-х років ХХ століття ) .

VIII Домашнє завдання

Підготуватися до читання оповідання за особами ( с. 163 - 164).

11


© 2010-2022