- Преподавателю
- Начальные классы
- Флипчарт и конспект урока для предшколы на тему Құстар біздің досымыз
Флипчарт и конспект урока для предшколы на тему Құстар біздің досымыз
Раздел | Начальные классы |
Класс | - |
Тип | Конспекты |
Автор | Маханова А.К. |
Дата | 20.12.2014 |
Формат | rar |
Изображения | Есть |
Тақырыбы: Құстар біздің досымыз.
Мақсаты: 1. Балалардың құстар туралы білімдерін тиянақтау. Қазақстанда кездесетін
құстардың түрлерімен танысу.
2. Құстардың әрқайсысың өзіне тән қасиеттері туралы әңгімелеу.
3. Құстарға қамқор болуы, оларды күте білуге, құстарды қорғауға
тәрбиелеу.
Көрнекілік: дала, жыртқыш, үй құстардың суреттері; құстардың әндері; загадки.
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Сабақтың әдістері: түсіндіру, әңгіме, сұрақ-жауап, ойын.
Пәнаралық байланыс: сауат ашу, музыка
Сабақтың барысы:
1. Ұйымдастыру кезең.
Психологиялық тренинг «Жылуық шеңбері»
Армысын, асыл күн!
Армысың, асыл жыр!
Армысың, көк аспан!
Армысың, жан досым!
Жылуыма жылу қос,
Міне менің қолым!
- Балалар, міне біз күннің жылуын, достық сезімді, жүрек жылуын аспаннан алдық. Енді, сабағымызды бастайық.
2. Үнтаспадан құстардың сайрағанын тындату.
- Балалар, ненің дыбысын естідік? (Құстың дыбысын)
- Бүгін сабағымызға әр-түрлі құстар келді.
- Әуеннен не естідік?
- Құстардың сайрағанынан не сезіндік? (Көктем келгенін сезіндік)
- Қандай дала құстарды білесіндер? (Қарлығаш, тоқылдақ, бұлбұл, сауысқан,...)
- Құстар неліктен әр түрлі сайрайды?
Осы құстардың сайрағаны туралы мынандай әңгіме бар екен. Әке, құстар - ана құстарға ән айтып береді. Қауып төнген кезде, аналары шырылдап, өздерінің балапандарына ескертеді. Бала - балапандар өздерінің тамақ жегісі келетіндігін шиқылдап аналарына білдіреді. Құстар құрт-құмырсқаға таласқанда, ащы айқайлап, шу шығарады. Басқа дыбыстардың көмегімен құстар топталып жиналады және бөтен құстарды қуады.
3. Әңгімелесу.
-
Балалар, қандай жыртқыш құстарды білесіндер? (Бүркіт, қырғи, ителгі, жапалақ, үкі.)
-
«Жыртқыш» сөзін қалай ұғасындар?
-
Үй құстарына қандай құстар жатады? Сендерге әр құстың әуенің тындатам, сендер осы құстардың атын тауып айтындар.
Келесі сурет.
-
Ұй құстарың қалай күтуге болады?
-
Құстар қалай жем шоқиды, су ішеді? Осы қимылды маған корсетіп беріндерші.
-
Қәзір жылдың қай мезгілі?
-
Көктемде құстардың өмірінде қандай өзгерістер болады?
Оның қасиеті мен пайдасы жайлі әңгімелейді.
4. Құстарды неге біздің досымыз деп айтамыз?
Балалар суретке қарап әңгіме құрастрады.
-
Құстар әңі адамның көнілің көтереді. Құстардың түрлері әдемі, сондықтан бізді көзіміз сүйкімді, әдемі, әсем турлерді ажырата білеміз. Адамға құстар жұмыртқа, ет, пәріні береді.
5. Құстар тұралы жұмбақ шешейік:
- Бәрекелді, балалар, жұмбақтарды дұрыс шештіңдер.
- Жұмбақтың қай сөздері сендерге жауабын табуға көмектесті?
6. Сергіту сәті.
- Енді барлықтарың орындарыңнын тұрып маған мынандай қимылдарды көрсе-
тіндерші:
-
Қораз бен Қаз өз балапандарың қалай қорғайды?
7.
- «Тауық», «үйрек» сөздеріне сөйлем құрастырыңдар.
- «Тауық» сөзіне дыбыстық талдау жасау.
- Тауық» сөзі жуан ба? Әлде жіңішке ме?
8. Тауықтың суретің бояу.
- Балалар, алдарыңызда тауықтың суреті бар. Барлықтарың қарандаш алып суретті керекті түстерге бояймыз.
Жұмыстың соңында балалардың ең жақсы суреттерің мадақтау.
9. Логикалық ойын «Балапандардың енелеріне жетуіне көмектес».
Балалар бір-бірден тақтаға шығып, балапандарды енелерінің қасына апарады.
-
Өте жақсы! Дұрыс таптыңдар!
10. Сабақты қорыту.
- Сендер кімге көмектестіңдер? Балалар, қустарға қамқоршы болайық, уақытылы жемін, суын берейік.
- Аталған құстар қай құстарға жатады: дала құстарына, жыртқыш құстарына
Әлде үй құстарына ма?