- Преподавателю
- Начальные классы
- Ы. Алтынсарин «Салақтық»
Ы. Алтынсарин «Салақтық»
Раздел | Начальные классы |
Класс | - |
Тип | Рабочие программы |
Автор | Ембергенова А.Б. |
Дата | 09.04.2014 |
Формат | docx |
Изображения | Есть |
Қызылорда облысы,Жалағаш ауданы
№ 201 орта мектеп
Ембергенова Айнұр Болатқызы
Бастауыш пән мұғалімі
Пәні: Әдебиеттік оқу
Сыныбы: 2 «А»
Сабақтың тақырыбы: Ы.Алтынсарин «Салақтық»
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Ыбырай Алтынсариннің "Салақтық" атты
әңгімесімен таныстыру. Мәтіннің мазмұнын
меңгерту,көркем шығармаларды оқуға
қызығушылығын ояту.
Дамытушылық: Оқушылардың сөздік қорын,ойлау
қабілетін дамыту, өзіндік ой-пікірін
айта білуге дағдыландыру.
Тәрбиелік: Оқушыларды ұқыптылыққа,
еңбекқорлыққа, тазалықты сүюге баулу.
Сабақтың түрі: Практикум
Әдісі: сұрақ-жауап, әңгімелесу, баяндау, ой қозғау,түсіндіру т.б
Көрнекілігі: слайд, плакат, сөзжұмбақ,суреттер.
Пәнаралық байланыс: Бейнелеу өнері.
Сабақтың барысы
I.Ұйымдастыру
-Сәлемдесу
-Сыныптың тазалығына мән беру
-Құралдарын тексеру
-Назарларын сабаққа аудару
II.Психологиялық дайындық
Барлығымыз көзімізді жұмып:
Мен сабақта мектептемін
Менің зейінім тұрақты
Мен жақсы ойлап отырмын
III.Сабақтың мақсат-міндеті қою:
IV.Үй тапсырмасы:
Үйге берілген тест тапсырмасын оқушыларға жеке жұмыс ретінде таратып, бір-бірін бағалату. (Жұптық бағалау)
-Балалар біз қандай бөлімді аяқтап отырмыз?Ол бөлімде не туралы өттік?
-Олай болса балалар сол Спандияр Көбеев,Жақан Смақов,Бауыржан Момышұлы,Фариза Оңғарсынова,Мағжан Жұмабаев секілді ағаларымыз бен апаларымыз қандай қасиеттреге итермелеп тәрбиелігі мол өлеңдер ,әңгімелер жазып кетті?
-Осындай тәрбиелілікке негізделген тақырыптарды кеңінен ашқан педагог,ақын,жазушымызды білеміз бе?
-Әрине Ыбырай Алтынсарин
-Ыбырай Алтынсариннің тәрбиелілікке негізделген қандай өлеңін білеміз?
-Бүгінгі тарауымыз осы Ы.Алтынсариннің өлеңінің аты «Адам болам десеңіз»
V.Жаңа сабақ
Мақал және мәтелге анықтама беру
М
а
қ
т
а
н
б
а
А
з
а
р
а
Қ
ы
л
А
р
л
ы
б
і
р
Л
і
к
бі
л
і
М
Ә
д
е
п
т
і
Т
а
л
а
п
т
ы
д
Е
н
с
а
у
л
ы
қ
қ
о
р
Л
ы
қ
1.Ғылым таппай…..
2.Асық ойнаған….
3...тозбайтын тон,
Білім таусылмайтын кен.
4.Әдепті бала ..... бала
5.....-түбі тірлік
6. ...инемен құдық қазғандай.
7. ...бала - арлы бала.
8. ... бала талпынған құстай.
9. Тазалық -... кепілі.
10.Ұрлық түбі-.... .
(Топтарды сөзжұмбақтың сұрақтарымен жарыстыру)
(Бағдаршаммен бағалау)
-Балалар! Осы мақал-мәтелдерге қандай ортақ тақырып беруге болады?
А) Туған жер, Отан туралы
Ә)Еңбек туралы
Б) Жақсы,жаман істер туралы
В)Ерлік,батырлық туралы
-Ал біз өзіміз қандай жақсы жаман әдеттерді білеміз?
-
Бейнебаянға назар аударайық
-
Авторға тоқталу
педагог
Ы.Алтынсарин жазушы
ақын
-
Оқулықпен жұмыс
а)мәнерлеп оқу ә)тізбектей б)іштей
-
Дәптермен жұмыс
Салақтық сөзіне қарама-қарсы мағынадағы сөздерді жазу
-
Топтық жұмыс
1-тапсырма
1-топ: 1-ші бөлім
2-топ: 2-ші бөлім
3-топ: мәтінді жалғастыру
4-топ: ситуациялық жағдаят (бағдаршам арқылы бағалау)
-
Сергіту сәті
VI.Жаңа тақырыпты қорытындылау
2-тапсырм
1-топ:
а)Демі бардың ... бар
ә)Жасыңда ... болсаң,
Бара-бара былық боларсың.
2-топ: Ластың досы- шыбын
Суретте
3-топ: а)Тазалық-саулық негізі
ә)Ауырып ем іздегенше
Ауырмайтын жол ізде
мағынасын ашып айт
4-топ: Тақырыпқа байланысты мақал-мәтел құр
(бағдаршам арқылы бағалау)
VII. Үйге тапсырма беру.Мәтінді мазмұндау
«Салақтық» тақырыбына әңгіме жазып келу
VIII. Сабақты қорытындылап,бағалау (смайлик арқылы бағалау)