- Преподавателю
- Начальные классы
- Сабақтың тақырыбы: Пысықтау есептерін шығару
Сабақтың тақырыбы: Пысықтау есептерін шығару
Раздел | Начальные классы |
Класс | 2 класс |
Тип | Конспекты |
Автор | Турекулова К.И. |
Дата | 21.12.2015 |
Формат | docx |
Изображения | Есть |
Математика
Сабақтың тақырыбы: Пысықтау есептерін шығару.
Мақсаты: Өткен сабақтардан алған білімдеріне сүйене отырып, пысықтау есептерін шығару.
Міндеттері:
1. Көп таңбалы сандарды бөліп, көбейтуге байланысты есептер шығару.
2. Белгісіз бөлгішті табуды еске түсіру мақсатында есептер шығару.
3. Қатесіз есептей білуге тәрбиелеу.
Сабақтың типі: Аралас сабақ.
Сабақтың түрі: Дәстүрлі сабақ.
Қолданылатын әдістер: Көрнекілік, түсіндіру, сұрақ-жауап, ой-қозғау.
Қолданылатын көрнекіліктер: Суреттер, сызбалар, кестелер.
Сабақтың барысы.
І. Ұйымдастыру әдісі.
Оқушылар назарын сабаққа аудару.
Оқушылардың психологиялық көңіл күйін реттеу.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.
№4 мысал. Орындалуын тексеру.
425:20=21 (5 қалд.) 2450:80=30 (50 қалд.)
821:90=9 (11 қалд.) 6308:10=630 (8 қалд.)
723:8=90 (3 қалд.)
ІІІ. Оқушы білімін тексеру.
Математикалық диктант
-
240 пен 320-ның қосындысын 2-ге көбейт.
(240+320)*2=1120
-
366 мен 216-ның айырмасын 3-ке бөл. (366-216):3=50
-
Ең кіші екі таңбалы сан мен ең үлкен екі таңбалы санды қос. 10+99=109
-
Ең кіші үш таңбалы санды 10 есе арттыр.
100*10=1000
ІV. Сабақ мақсатының көрінісі.
Өткенді пысықтау есептерін шығару.
V. Жаңа сабақ.
1) Сандықшадан жауабын ізде: 800, 30, 20, 2000, 120, 3000, 30, 20, 30, 1200.
510:17=30 96000:80=1200
660:11=60 70000:35=2000
690:23=30 78000:26=3000
810:27=30 72000:600=120
740:37=20 480000:600=800
№2 мысал.
Кесте бойынша есеп құрастыр
Жұмыс өнімділігі
Жұмыс уақыты
Жұмыс
1 тігінші
5 бұйым\сағ.
3 сағ.
? (15 бұйым)
2 тігінші
8 бұйым\сағ.
3 сағ.
? (24 бұйым)
3 тігінші
12 бұйым\сағ.
3 сағ.
? (36 бұйым)
№3. Мектептің жөндеу жұмысына 16 қорап ақ қыштақта және дәл осындай 40 қорап көп қыштақта әкелінді. Барлығы 1680 ақ және көп түсті қыштақта бар?
Шарты: Шешуі:
Барлығы - 1680 қорап 1680:(40+16) =30
Ақ - 16 қорап 16 * 30=480 (ақ)
Көк - 40 қорап 40 * 30=1200 (көк)
Әр қорапта нешеден?
№4. Бөлуді орында.
460 23 365 73 427 61
46 20 365 5 427 7
0 0 0
840 35 648 71 35 71
70 24 639 9 24 9
149 9 140 639
140 қалд. 70 9
9 қалд. 840 648
9
849
Сергіту сәті:
Жел тұрды.
Қар жауды,
Күн суық ...
Киіндік, жылындық.
№5 мысал. Өрнектің мәнін табу.
14490:90*43=6923 181200:300*67=40468
№6 мысал.
К және S түзуіне параллель түзуді табу.
№7. Төлем қағазы бойынша балалар бөлмесіне қандай жиһаз алынғанын анықтау. Заттардың жалпы бағасын табу.
Айша Данияр Арман
100540 20033 100540
+ 50089 + 20000 + 5000
20033 5000 10000
+ 2070 45033 теңге 115540 теңге
172732 теңге
-
Тауар атауы
Бағасы
жұмсақ жиһаз
100540
шифоньер
50089
кереует
20033
орындық
5000
үстел
20000
шкаф
10000
аласа орындық
2070
VІ. Оқушының түсінгенін тексеру (минуттық тест жұмысы).
42000:700= 48048:6=
А\ 600 А\ 808
Ә\ 6 Ә\ 80008
Б\ 60 Б\ 8008
24*200= 36*36=
А\ 48000 А\ 1200
Ә\ 4800 Ә\ 1286
Б\ 5200 Б\ 1296
VІІ. Сабақты бекіту, қорытындылау (ауызша есептеу).
10*10=100
10*100=1000
40*100=4000
50*1000=500000
VІІІ. Үйге тапсырма: №5 (2 баған) оқушылар еңбегін бағалау.