- Преподавателю
- Начальные классы
- Қазақ тілі. Етістіктің жіктелуі. 4-сынып
Қазақ тілі. Етістіктің жіктелуі. 4-сынып
Раздел | Начальные классы |
Класс | - |
Тип | Конспекты |
Автор | Сазанбаева А.А. |
Дата | 19.03.2015 |
Формат | doc |
Изображения | Есть |
Сабақ тақырыбы : Етістіктің жіктелу
Сабақ мақсаты : Етістік , етістіктің жіктелуі туралы білімін тиянақтау . Етістікті жіктей отырып, практикалық дағдыларын қалыптастыру .
Жаттығулар орындата , ойын ойната отырып оқушылардың ой - өрісін, сөздік қорын, дүниета - нымын, белсенділігін дамыту. Есте сақтау қабілетін арттыру.
Білімділікке, еңбек сүйгіштікке тәрбиелеу.
Сабақ әдістері : Сұрақ - жауап, ойын
Сабақ түрі : Дәстүрлі емес сабақ
Көрнекілігі : Тест тапсырмалары, жыл жылмалы тақта, тақия, сұрақ карточкалары, суреттер.
Сабақ барысы : 1. Ұйымдастыру бөлімі.
2. Үй тапсырмасын тексеру.
394- жаттығу. Тиісті жіктік жалғауын қойып жазу. Етістікті тауып, қай жақта тұрғанын айту.
Бұл күйді алғаш мен тартқанмын. Сен ақындар айтысына қатысасың. Біз сабаққа бірге дайындаламыз.
3. Өткенді пысықтау.
- Қандай тақырыпты өтіп жатырмыз?
-Етістікке зерттеу картасын жасайық .
не істеді ?
не қылды ?
қайтті ?
Дара етістік
Болымсыз етістік
Болымды етістік ЕТІСТІК Күрделі етістік
Негізгі етістік
Туынды етістік
« Кім білгіш ? » ойыны .
-Дара етістік дегеніміз не? -Болымсыз етістік дегеніміз не? - Күрделі етістік дегеніміз не? -Етістік дегеніміз не?
-Негізгі етістік дегеніміз не ? -Етістік қандай сұраққа жауап береді?
-Туынды етістік дегеніміз не?
4. Жаңа сабақ.
395 -жаттығу .Жаңылтпашты түсініп оқу . Жаңылтпаштағы әр бір сөздің мағынасын түсіндіру .
Етістіктерді тауып , қай жақта тұрғанын анықтау. Оларды 2- жақта айту.
Ағама ат тағалаттырдым ,
Жеңгеме жалын тазалаттырдым ,
Апама тоқым жаңалаттырдым ,
Өзім бәрін қадағалап тұрдым ,
2 -жақта тағалаттырдың ,
тазалаттырдың ,
жаңалаттырдың ,
тұрдың ,
Дәптермен жұмыс . Күн жады . Көркем жазу минуты .
Кезекші әріп:Оо Оо Оо Оо Оо
О дыбысынан басталатын мақал-мәтел айту .
Отан- елдің анасы , ел-ердің анасы .
Отанды сүю-от басынан басталады .
Отан оттанда ыстық
Отансыз адам- ормансыз бұлбұл
Оқусыз білім жоқ , білімсіз күнің жоқ
Оқу-білім бұлағы , білім-өмір шырағы
Оқу түбі - тоқу.
Оқи берсең , көзің ашылады
Отыра берсең , жалқаулық басынады.
Оқысаң озарсың , оқымасаң тозарсың.
Тест тапсырмаларын орындау.
Брейнг- ринг тапсырмасы. 396- жаттығу.
-
топ. Ойлай сөзін жекеше, көпше түрде жіктеу.
-
топ. Ойлады сөзін жекеше, көпше түрде жіктеу.
Брейнг - рингтің 2- тапсырмасы
1-топ 397- жаттығу. Жұмбақты жатқа жазу. Шешуін табу. Жіктік жалғаулы етістіктің астын сызу.
Қамшыласаң , жүрмеймін .( 1ж)
Мініп алып тебінсең .(2ж)
Кідіруді білмеймін. (1ж ) ( Велосипед )
2-топ. 398-жаттығу. Мақалды жатқа жазу. Жіктік жалғаулардың астын сызу. Олардың қай жақта тұрғанын айту.
Ақылсызды жұмсасаң (2ж)
Артынан өзің барарсың (2ж)
Брейнг-рингтің 3-тапсырмасы.
-
1топ. « Нан » сөзіне зерттеу картасын жасау.
2топ. «Табиғат» сөзіне зерттеу картасын жасау.
« Бес жол » стратегиясы.
2) «Нан туралы » «Табиғат туралы » шығарма жазу.
« Нан дастарханға қалай келеді ? »
«Табиғатты аялайық . »
Брейнг-рингтің 4 -тапсырмасы
1- топ партам сөзін септеу
2-топ кітап сөзін септеу
А. кітап партам
І. кітаптың партамның
Б. кітапқа партама
Т. кітапты партамды
Ж.кітапта партамда
Ш.кітаптан партамнан
К.кітаппен партаммен
Брейнг-рингтің 5- тапсырмасы
1-топ партам сөзіне фонетикалық талдау жасау.
2-топ кітап сөзіне фонетикалық талдау жасау
п-қатаң дауыссыз к-қатаң дауыссыз
а-жуан дауысты і-жіңішке дауысты
р-үнді дауыссыз т-қатаң дауыссыз
т-қатаң дауыссыз а-жуан дауысты
а-жуан дауысты п-қатаң дауыссыз
м-үнді дауыссыз
Қорытындылау.
-Етістіктің жіктелуі дегеніміз не?
-Етістік дегеніміз не?
-Етістік қандай сұрақтарға жауап береді?
Ойын: « Тақия тастау »
Үйге: 399 -жаттығу. Мәтінді түсініп оқып , мазмұнын әңгімелеу .Және жіктік жалғаулы етістіктің астын сызып, теріп жазу.
Бағалау.
.