- Преподавателю
- Музыка
- «Халық мұрасын сабақта тиімді пайдалану»
«Халық мұрасын сабақта тиімді пайдалану»
Раздел | Музыка |
Класс | - |
Тип | Рабочие программы |
Автор | Даривхан С.Д. |
Дата | 19.01.2015 |
Формат | docx |
Изображения | Нет |
Алматы облысы Талғар ауданы Нұра ауылы
№12 орта мектептің ән-күй пәні мұғалімі
Даривхан Семейхан
Стажы: 11 жыл
«Халық мұрасын сабақта тиімді пайдалану»
Мақсаты: Қазақтың ауыз шығармашылығын музыка сабағында қолданудың әдістемелік жолдары.
Міндеті: Оқушылардың музыкаға деген қызығушылық деңгейін
байқау, олардың сезім байлығын, көркемдік ойын тексеру.
Сабақтың барысы: Қазақтың ауыз шығармашылығы балалардың музыкалық - эстетикалық тәрбиесінің қалыптасып дамуында үлкен маңыз атқарды. Ғасырлар бойы ұрпақтан - ұрпаққа мирас болған оның таңдаулы үлгілері балалар тәрбиесінің таптырмас құралына айналды. Музыкалық - әдеби шығармалар, ертегі - эпостар, мақал - мәтелдер, аңыз -әңгімелер, жұмбақ, жаңылтпаштар тәрбие беру мақсатында кеңінен пайдаланылды. Олар балалар сезімдеріне әсер етіп, танымдық - тәрбиелік мәнге ие болды.
Осы халық мұрасын мұғалім оқушылардың жан - жақты тәрбиесінде орынды пайдалануы қажет. Мақал - мәтелдерді, жұмбақтарды балалардың жас ерекшелігіне, сабақтардың мазмұнына байланысты таңдап, тәрбиелік мәнін оқушыларға дәлелдеп түсіндіру, мұғалімнің шығармашылық ізденуіне, методикасын жетілдіруіне көмектеседі.
1-кезең:
1-оқушы:
Халықтың үні зеңбіректердің дүмпуінен күштірек.
2-оқушы:
Халық - дана.
3-оқушы:
Су жүрген жер - береке, ел жүрген жер - мереке.
4-оқушы:
Айна айна емес, халық - айна.
5-оқушы:
Халықтың құшағы кең.
2-кезең: «Жұмбақтар әлемі»
1-оқушы:
Кішкене ғана тостаған,
Лақтырып мені тастаған.
(Үзеңгі)
2-оқушы:
Ізі бар, қадамы жоқ аяғының,
Тимейді ұшы жерге таяғының.
Қос қолды хайуанға арта салып,
Салады әуезіне баяғының.
(Арба)
3-оқушы:
Қараша тауым қарлы болды,
Бір жауса кетпейтұғын зәрлі болды.
(Шаштың ағаруы)
4-оқушы:
Біреудің бір ұлы бар және қызы,
Біледі ол екеуін дүниежүзі.
Ұйықтайды ұлы түнде, қызы - күндіз,
Жүргенде білінбейді басқан ізі.
(Күн мен ай)
3-кезең:
1 - оқушы:
Әй, тәкапар, дүние!
Маған да бір қарашы!
Танимысың сен мені,
Мен қазақтың баласы.
2 - оқушы:
Ізетіңді ине етіп
Иманыңды түйме етіп
Инабатты күйме етіп,
Жүрші балам жамандықты күйретіп.
3-оқушы:
Таза мінсіз асыл сөз,
Ой түбінде жатады.
Таза мінсіз асыл тас,
Су түбінде жатады.
Су түбінде жатқан тас,
Жел толқытса шығады.
Ой түбінде жатқан сөз,
Шер толқытса шығады.
4-оқушы:
Әділ төре ел бастар,
Батыр жігіт жау бастар.
Аға жігіт қол бастар,
Шешен адам сөз бастар.
Құсты жисаң,бүркіт жи.
Қыс тоныңды түлкі етер.
Бір жақсымен дос болсаң,
Азбас - тозбас мүлк етер.
Бір жаманмен дос болсаң,
Бүкіл алаңға күлкі етер.
Қорытындылау.