Музичне мистецтво 4клас тема народна і професійна музика

Раздел Музыка
Класс 4 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Урок 4 клас.

Тема: Народна й професійна музика

Мета: Ознайомити з особливостями народної та професійної музики, вчити розрізняти народну та професійну творчість та знаходити їхні спільні риси; розглянути приклади народної музики та видозмінення народної пісні у професійній творчості композитора; познайомити з творчістю Я.Степового та М.Лисенка на прикладі їхніх творів.

Розвивати вміння учнів уважно слухати музику та надавати характеристику творам; розвивати вміння порівнювати, співставляти народні та професійні твори; розвивати вміння виконувати пісню та привносити у виконання характерні засоби виразності пісні.

Виховувати інтерес до професійної та народної музики, виховувати інтерес до виконання пісень .

Тип уроку: комбінований, урок заглиблення в тему.

Обладнання: музичний інструмент, програвач, ілюстрації до музичних творів, портрети композиторів М.Лисенка, Я.Степового, В.Мураделі.

Основні поняття для засвоєння: спільне і відмінне в народній та професійній творчості.

Твори, що вивчаються на уроці:

  • М.Лисенко «Елегія»

  • Українська народна пісня «Зоре моя вечірняя» у сольному виконанні та супроводі оркестру українських народних інструментів (фрагмент)

  • Я.Степовий, сл.. Т.Шевченка «Зоре моя вечірняя» (фрагмент)

  • «Шкільна стежина» сл..М.Лисянського, переклад Б.Олійника, муз. В.Мураделі.

Хід уроку:

  1. Вхід під українську народну пісню «Зоре моя вечірняя». Організаційний момент. Мотивація до навчання.

Вчитель пропонує розглянути спільні та відмінні риси між професійною та народною музикою.

  1. Актуалізація опорних знань. Індивідуальне опитування.

  • Що таке лірична пісня?

  • Назвіть її характерні особливості.

  • Які ліричні пісні ви можете назвати?



  1. Новий матеріал для засвоєння. Розповідь про спільне та відмінне в народній та професійній музиці.

Професійна та народна музика тісно пов'язана одна з одною. Народні твори часто стають основою для професійної музики, яку виконують і професійні, і народні виконавці. Композитори за допомогою засобів музичної виразності здійснюють обробку народної музики, видозмінюючи її.

Розгляньте спільні та відмінні особливості, що характерні для народних і професійних музичних творів.

СПІЛЬНЕ ТА ВІДМІННЕ В НАРОДНІЙ ТА ПРОФЕСІЙНІЙ МУЗИЦІ

Спільне для професійної та народної музики

Виконання творів на музичних інструментах або голосом, а також спільні засоби музичної виразності.

Відмінне для професійної та народної музики

Творцем народної музики є народ, а професійної - композитор.

Для професійної музики обов'язковим є нотний запис твору, а народній музиці характерна імпровізаційність



  1. Музичне сприймання М.Лисенка «Елегія»

  2. Аналіз музичного твору

  • Який настрій навіяла вам музика?

  • Що ви уявляєте, слухаючи цей твір?

  • Які інструменти створили неповторний музичний образ?

  • Охарактеризуйте засоби музичної виразності та мелодію твору.

  • Цей твір належить до професійної музики, народної чи професійної у народному дусі? Обґрунтуйте свою думку.

Музичний словничок

Елегія - п'єса сумного, журливого характеру.

  1. Знайомство з творчістю композитора М.Лисенка

Микола Лисенко - український композитор, піаніст, диригент, педагог, збирач пісенного фольклору. Його перу належать опери, романси, численні обробки пісень. Композитор написав багато творів на слова Т.Шевченка. Він вважається засновником української національної музики.

  1. Музичне сприймання. Українська народна пісня «Зоре моя вечірняя» у сольному виконанні та у супроводі оркестру українських народних інструментів (фрагмент). Я.Степовий, сл.. Т.Шевченка «Зоре моя вечірняя» (фрагмент)



  1. Аналіз музичних творів.

  • Розкажіть про особливості народної пісні

  • Які ознаки народної пісні було відчутно у професійній музиці?

  • Порівняйте професійну та народну музику. Яку їхні спільні та відмінні риси?

  • Охарактеризуйте засоби музичної виразності та мелодії творів.

  • Яка пісня вам сподобалася найбільше? Чому?



  1. Знайомство з творчістю композитора Я.Степового

Яків Степовий - український композитор, педагог і музичний критик, продовжувач традицій М.Лисенка, автор численних солоспівів, хорових і фортепіанних творів.

Мелодія його твору на слова Т.Шевченка «Зоре моя вечірняя» відзначається простотою і ліризмом. У поєднанні з поетичним текстом вона відтворює картину природи тихої вечірньої пори.

  1. Фізкультхвилинка «Пластична лірична імпровізація».

  2. Розспівування. Поспівка. Вправи для розвитку музичного слуху та голосу



  1. Виконання пісні «Шкільна стежина» сл.. М.Лисянського, переклад Б.Олійника, муз. В.Мураделі

Робота над усією піснею та засобами виразності вокального твору. Виконання пісні під фонограму. Виконання пісні сольно та невеликими ансамблями. Конкурс на краще виконання пісні.

  1. Узагальнення вивченого матеріалу.

  • Розкажіть про особливості професійної музики.

  • Які спільні та відмінні риси професійної та народної музики?

  • Що таке елегія?

  • Які твори ми слухали на уроці? Хто є їхніми авторами?

  • Розкажіть про свої враження від уроку.



  1. Домашнє завдання

Послухайте народну та професійну музику. Намалюйте ілюстрацію до твору, який вам найбільше сподобався. Проведіть із друзями конкурс - виставку «Малюємо музику»

  1. Вихід з класу під українську народну пісню «Зоре моя вечірняя»





© 2010-2022