Урок на тему Король вальсов (6 класс)

Раздел Музыка
Класс 6 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Макіївська загальноосвітня школа I-III ступенів №34









ПЛАН-КОНСПЕКТ

УРОКУ

МУЗИЧНОГО МИСТЕЦТВА

У 6 КЛАСІ

ЗА ТЕМОЮ

«КОРОЛЬ ВАЛЬСІВ»


Вчитель музичного

мистецтва МЗШ №34

Чігріна Вікторія

Валеріївна






Мета уроку:


  1. Ознайомити учнів із життям і творчістю «короля вальсів» Йоганом Штраусом - сином; сформувати уявлення про вальс.


  1. Розвивати пізнавальний інтерес і творчу активність, ладо -гармонійний слух, вміння логічно мислити.


  1. Виховувати в учнів почуття прекрасного, гармонії, любові до музики, інтересу до життя і творчості відомих композиторів.

Хід уроку

Вхід в клас під музику І. Штрауса Організаційний момент. Музичне вітання.

Вчитель: Які почуття у вас виникали, коли вам що-небудь дарували? (відповіді дітей) Я хочу подарувати вам цей урок і сподіваюсь, що всі ці приємні почуття виникнуть у вас і на сьогоднішньому уроці. Оцінювати свою роботу на уроці ви будете самі за допомогою індикатора. Червона сторона - згоден, добре; чорна - не сподобалося, зробив би по іншому. Отже, починаємо. Послухайте чотиривірш і спробуйте визначити тему сьогоднішнього уроку:

« Звуки вальса тихонько коснулись души,

В глубину всех сердец незаметно проникли.

Приглосить свою даму на таиец спеши,

Пусть сердца закружат в зачарованном ритме


Вчитель: Так, ви маєте рацію. Наш сьогоднішній урок присвячений вальсу. Чи є танець дивовижніше? Танець, чарівливості якого вже два століття підкоряється весь світ. Він царює і сьогодні. Можливо, його рідше танцюють, але звучить він постійно.

- С. Прокофьев « Війна і мир»...Бал у великосвітської вельможі. Юна дівчина в рожевій сукні...З серцем, що б'ється, вона чекає: невже ніхто не запросить її на танець? «Вальс, вальс!», - чується голос розпорядника. Не відразу, ніби здалеку виникає ніжна мелодія. Звучить перший щасливий вальс Наташі Ростової. Так танцювали вальс на початку XIX століття (відеозаставка «Перший бал Наташі Ростової» з к/ф «Війна і мир»).

- Вам сподобалося? Оцініть те, що відбувається на екрані за допомогою індикатора.

Вчитель: Слово «вальс» відбулося від німецького «вальцен» - крутити. Найчастіше предком вальсу називають танець лендлер. Звичайно, він значно відрізнявся від сучасного вальсу. Його танцювали грубіше, з підскоками, а партнерок піднімали високо над землею і кружляли в повітрі. Проте вже тоді йому були властиві характерні музичні особливості. Одну з них ми зараз пригадаємо. Зверніть увагу на дошку. Я стверджую, що цей фрагмент написаний в ритмі вальсу. Ви зі мною згодні чи ні? (індикатор)

  • Як ви це визначили? (фрагмент написаний в розмірі 3/4)

  • Дайте визначення поняттю « тридольний розмір» (відповіді)

  • Хто нагадає, як тактується тридольний розмір ?

Вчитель: Добре. У вас на партах лежить конверт. Вийміть його вміст. Вам потрібно скласти квітку, використовуючи тільки потрібні пелюстки з розміром ¾. Працюємо в парі, (це ж завдання виконується на дошці) - Порівняйте свої квітки з тим, що ви бачите на дошці. Оцініть свою роботу індикатором.

Вчитель: Повернемося до історії. Все почалося в старому музичному Відні на початку XIX століття, де жив і працював композитор і диригент Йоганн Штраус. У нього був власний оркестр для розваги багатих жителів Відня, при необхідності він сам писав музику і одержав титул « короля вальсів». Він склав близько 150 вальсів і став родоначальником віденського вальсу. Вальс був сенсом його життя.

- А що для вас означає слово «вальс»? Давайте складемо кластер на тему «Вальс». У зошиті, в центрі сторінки напишіть слово «вальс», а навколо нього всі слова, які у вас асоціюються з цим словом. Працюємо в групах по чотири {фонова музика).

-А тепер давайте узагальнимо вашу роботу і складемо один кластер на дошці. Лідери груп називають по одному слову по черзі (складається загальний кластер).

- Оцінить свою роботу індикатором (оцінювання).

Вчитель: Повернемося до Штрауса. У нього було 14 дітей. З них троє - композитори-Іоганн - молодший, Йозеф і Едуард. Час і історія висунули на перше місце Йоганна Штрауса -сина (портрет). Подивіться на портрет. На ньому зображений великий король віденського вальсу. Він рано став вчитися музиці, співав в церковному хорі. Вже в 6 років він награвав власні танці. Батько був для нього кумиром, але він мріяв піднятися ще вище. Батько забороняв йому займатися музикою, він мріяв бачити його комерсантом. Проте при підтримці матері Йоганн - молодший таємно брав уроки музики у кращого скрипаля батьківського оркестру. У 19 років, зібравши невеликий оркестр, він одержав в магістраті офіційне право заробляти на життя диригуванням. Давайте і ми спробуємо себе в ролі диригентів. Зверніть увагу на дошку (нотний фрагмент пісні Я. Дубравіна «Вальс»).

- На початку уроку ви визначили, що це вальс

-Давайте настроїмося в тональності сіль мінор використовуючи ручні знаки. -Молодці. Перший раз давайте промовимо ноти в ритмі з тактуванням Починаємо з третьої долі.

- А зараз заспіваємо в повільному темпі, (спів по нотах з тактуванням).

- Ще раз трохи швидше.

- Молодці. Звідки цей фрагмент? (з пісні Я. Дубравіна «Вальс»).

- Пригадаєте, як потрібно виконувати цю пісню? (м'яко, ніжно, з душею, з почуттям, співучо). Виконання пісні. Оцінювання виконання індикатором.

Вчитель: Вся музика Йоганна Штрауса - сина написана для симфонічного оркестру. Зараз ви спробуєте себе в ролі композиторів і підберете інструменти симфонічного оркестру для аранжировки цієї пісні. Вам допоможуть слайди. Якщо звучатиме інструмент симфонічного оркестру - показуєте червоний індикатор, якщо ні - чорний. Одночасно вибираєте 2-3 інструменти для оркестровки. Робота самостійна (на екрані комп'ютера - слайди із звучними музичними інструментами).

- Півхвилини, щоб знайти загальну думку в парі (вибір інструментів в парі).

- Ще півхвилини, щоб знайти загальне рішення в четвірках (вибір інструментів в групах по чотири).

- Яка група готова аргументувати свій вибір? Відповідають лідери груп (відповіді лідерів груп).

-Давайте знайдемо загальну думку. Які ж інструменти ми візьмемо? Згоду або не згоду показуйте індикатором, (підбір інструментів).

Вчитель: Продовжуємо. Дебютний виступ оркестру Штрауса - сина відбувся в ресторані. Він став для віденської публіки сенсацією. На наступний ранок газети написали: «Добрий вечір, Штраус - батько. Добрий ранок, Штраус - син». Батько шаленів і почалась боротьба за виживання. Несподівано батько вмирає від скарлатини і його знаменитий оркестр вибирає Штрауса - сина своїм диригентом. Його вальси підкорили весь світ. Він складав і удома, і в дорозі, в кареті, в номері в готелі, під час обіду на меню, вночі, прокинувшися через виникаючі в свідомості мелодії, записував їх на наволочці подушки. Жартома він говорив: «Мелодії з мене течуть, як вода з крана». «Прекрасний голубий Дунай», «Казки віденського лісу», «Весняні голоси», «Прощання з Петербургом», « Життя артиста» - всього 477вальсов. А «Алегоричний вальс» був виконаний на «біс» 19 разів!.И тільки один спочатку не мав успіху. Той, який зараз найбільш популярний, - «Голубий Дунай». А славу йому принесла зовсім не рідна земля. У Відні його не прийняли. Тріумф чекав його в Парижі. Тепер це улюбленіший вальс віденців, неформальний гімн Австрії. Під нього не прийнято танцювати. Адже не можна ж танцювати під гімн! Давайте послухаємо вступ до вальсу. Це який -то великий секрет, незвичайне очікування (слухання).

- Чи було у вас відчуття, що за час вступу вальс міг початися багато раз? (так).

- Це класичний віденський вальс, Він складається зі вступу, п'яти самостійних різнохарактерних вальсів і висновку. Послухаємо фрагмент (слухання).

- Які відчуття ви пережили, коли слухали? (радості, щастя, витонченості, мрійливості, краси).

- Які фарби використовував композитор? (світлі, ніжні, іноді дуже яскраві, фарби природи).

- Яка група інструментів очолює? (струнна).

- Послухайте ще раз і скажіть, звідки Штраус брав свої мелодії? (з навколишнього життя, вслухувався в голоси природи).

- По яких якостях ми впізнаємо музику Штрауса? (вона танцювальна, життєрадісна, мелодії вальсів можна наспівати, у неї є душа)

.- Ви маєте рацію

.Может, и єсть у музики внешность,

Но всего в ней прелестней душа,

И зачем вдохновенью поспешность,

Спешка здесь не всегда хороша

-С. Рахманінов сказав: «Штраус з голови до ніг художник. Він один з тих зосереджених людей, які в найменше вкладають серце і душу».

-А зараз я пропоную вам скласти сінквейн на тему «Вальси Штрауса». Працюємо в парах поки звучить музика.( Учні складають сінквейн та за бажанням читають свої твори)

Вчитель: Незабаром йому набридло «пілікання» вальсів і він взявся за оперети. їх у нього 16. Його визнали в музичному світі. Він живе в своєму палаці в розкоші. Його довге життя, а прожив він 74 роки, було життям щасливої людини, він умів радісно сприймати життя, бачити в ній краще.

Можна з упевненістю сказати: вальс безсмертний!. Подібно казковому Феніксу, він відроджуватиметься знов і знов, завжди прекрасний і юний, як саме життя. На початку уроку ви дивилися вальс XIX століття, а зараз подивитеся і оціните індикатором вальс XXI століття

(відеозаставка «Віденський вальс»).

Вчитель: Підводячи підсумок, я попрошу перший ряд заповнити картки самоаналізу і передати на першу парту, другий ряд висловиться, використовуючи метод ПРЕС, а третьому ряду я даю мікрофон і хочу почути, що вам запам'яталося якнайбільше.(відповіді учнів).

Вчитель: Аналізувати картки першого ряду і шукати відповіді на питання до наступного уроку буде експертна група №2.

Вчитель: Я хочу всім подякувати за роботу на уроці. Оцініть урок індикатором. Я також хочу оцінити вашу роботу (червоний індикатор).

Вчитель:

О вальсе сказано немало,

Он в песнях и стихах воспет.

И сколько б танцев ни бьівало,

А лучше вальса, право, нет!

Вчитель:

У Штрауса була улюблена пісенька, яку він часто наспівував:

Как бы солнце не светило,

Как би ни было прекрасно,

Путь к закату неминуем:

К вечеру оно погаснет...

- Ось і наш урок підійшов до свого кінця. Всього вам доброго. Хай ваші серця дарують добро і радість і допоможе в цьому нестаріюча музика великого Штрауса (вихід з класу під музику І. Штрауса).

© 2010-2022