Урок Посуд (1 клас)

Любі діти, у наш клас, Завітали гості нині, Привітайте в добрий час, Гостей посмішкою щирой.   Ми Вам раді, люди добрі, І вітаєм щиро Вас, І запрошуєм ласкаво, На урок у перший клас.   Працюватимем старанно, Щоб почути у кінці, Що у нашім першім класі,   Діти просто молодці. Навчальною метою даного уроку є: засвоїти назви посуду; учити вибирати з мовного потоку слова за змістовою ознакою, визначати змістову ознаку ряду слів однієї групи в соціально-побутовій сфері мовленєвої діяльності.  Розвиваючою метою уроку є розвивати образне мислення і уяву, усне  зв’язне мовлення, формувати комунікативну компетентність з урахуванням інтересів і можливостей учнів. Виховна мета уроку полягає в вихованні бажання вивчати рідну мову, любов до рідного краю.  
Раздел Музыка
Класс 1 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

У Р О К № 62.

Дата: 12.02.2015

Тема уроку.

Посуд. «Диво», Т. Коломієць «Веселий душ».

Мета уроку:

навчальна: засвоїти назви посуду; учити вибирати з мовного потоку слова за змістовою ознакою, визначати змістову ознаку ряду слів однієї групи в соціально-побутовій сфері мовленєвої діяльності;

розвиваюча: розвивати образне мислення і уяву, усне зв'язне мовлення, формувати комунікативну компетентність з урахуванням інтересів і можливостей учнів;

виховна: виховувати бажання вивчати рідну мову, любов до рідного краю.

Обладнання:

Гість уроку - Чистомовочка, предметні малюнки із зображенням посуду.



Хід уроку

1. Організація класу.

Любі діти, у наш клас,

Завітали гості нині,

Привітайте в добрий час,

Гостей посмішкою щирой.


Ми Вам раді, люди добрі,

І вітаєм щиро Вас,

І запрошуєм ласкаво,

На урок у перший клас.


Працюватимем старанно,

Щоб почути у кінці,

Що у нашім першім класі,

Діти просто молодці.



2. Актуалізація опорних знань учнів.

А.А. Сьогодні у нас не звичайний урок. У нас на уроці присутні гості. Здавна на Україні гостей радо зустрічали, щиро вітали, заздалегідь готувалися до їх приходу. Давайте разом заглянемо до нашої світлиці. Ось і ми підготувалися (розмалювали піч, розвішали рушники, ……).

- Чим прикрашали вікна двері?

- Що є головною прикрасою в хаті? (рушник) А чому? (бо рушники вважалися оберегами)

- Що ми знаємо про піч? Яке місце в хаті займала піч? (особливе, центральне).

«Піч в хаті, вона все чує, все баче».

- Як називається місце, де зберігалася одежа? («скриня»)

- Біля печі є полиця для посуду. Як вона називалась? («мисник»). Чому?

3. Повідомлення теми і завдань уроку.

А.А. Сьогодні ми детальніше поговоримо про посуд. А що таке посуд?

Посуд - це вироби з глини, скла, металу, дерева, які використовують для приготування або подавання їжі та напоїв.

Вивчимо назви посуду українською мовою, вивчимо вірш, пограємо у гру.

4. Сприймання та усвідомлення нових знань.

А.А. Зверніть увагу на мисник. Який знайомий Вам посуд там знаходиться:

- миска - посуда у вигляді широкої чашки;

- горщик - глиняний посуд, в якому варили їжу; (Закличка «Іди, іди дощику, зварю тобі борщику в глиняному горщику»).

- глечик - висока кругла, переважно глиняна посудина, дещо розширена в нижній частині;

- дзбан - глечик; (Лисичка і журавель);

- ложка - пристрій у вигляді маленької посудини з ручкою, за допомогою якої їдять рідку страву;

- кухоль - посудина з ручкою для рідини;

- макітра - велика глиняна посудина у вигляді глибокої миски.

А.А. З якого матеріалу зроблений цей посуд? (із глини)

  • В давнину, коли ще не було фабрик і заводів, і миски, і ложки, і глечики, і інший посуд люди виготовляли вручну, оздоблювали їх гарними візерунками. Погляньте, ось які вони гарні. (Демонстрація ілюстрацій або відеозапису з українським народним посудом)

Додатковий матеріал:

Глечик із глини - це автентичний народний посуд. Історія глечика нараховує тисячі років і тисячі найрізноманітніших форм. Їхнє різноманіття залежить від регіону, в якому вони виробляються. Кожен народ виробляв глечики за звичною їм технологією, прикрашав узорами, які вважав найгарнішими. Для прикладу, глечики з гаварецької кераміки суттєво відрізняються від глечиків Карпатського регіону. Що вже говорити про глечики з різних кінців світу.

Завжди було і є багато спільного між усіма глечиками світу, зокрема їхнє функціональне призначення. Глечики можуть використовуватися у побуті в якості посудини для води, молока та ін. Переваги зберігання продуктів у глиняному глечику, у порівнянні з порцеляновим, фаянсовим чи кришталевим, незаперечні. Глиняний посуд, як відомо, має пористу структуру, тому зовні глечик завжди вологий, а температура всередині нього нижча від зовнішньої. Таким чином, він сам регулюює температуру і вологість. Причому робить це не гірше за термос. Наприклад, напій, залишений у такому глечику, буде прохолодним навіть у теплий день, і навпаки гарячий напій довше зберігатиме тепло.

Споконвіку керамічний посуд вважався ідеальним для зберігання продуктів. Молоко у глечику могло стояти і не киснути три-чотири доби, а варення і соління зберігалися в глечиках без кришок майже рік і не пліснявіли. Засипані в керамічні глечики борошно або крупи, зав'язані щільно матерією, добре захищені від комах. А ще у глечиках в злегка підсоленій воді добре зберігається вершкове масло.

Вагомою перевагою глечиків є те, що виготовлені вони без використання хімічних речовин. Тому можна спокійно залишати в них продукти і не переживати, що якісь зайві сполуки потраплять у ваш напій чи іншу їжу. До того ж, за народними повір'ями, глиняний посуд має здатність забирати в людей негативну енергію і наповнювати тією, яку глина отримала за довгі століття від сонця, повітря, води, землі - чотирьох першоелементів і стихій.

Крім того, глечики, вироблені вручну, є ексклюзивною і мистецькою роботою. Майстерно виконані глечики і вази, з витонченими узорами, можуть бути оригінальною частиною інтер'єру. Також глечики можуть виступати в якості оздоблення камінів та бути елементами підсвічників з гаварецької кераміки.

Особливу роль глиняні глечики, як і макітри, відіграють під час народних українських свят. Традиційний напій узвар на Різдво прийнято подавати в глечику. Тільки наявність глиняного посуду на святковому столі дасть відчуття справжнього свята.

4.1. Робота з підручником.

Робота за малюнком:

Відкрийте підручники по закладках (стор. 86). Розгляньте малюнок, що розташований в нижній частині сторінки.

- Кого Ви бачите на малюнку.

- Що робить господар?

- Що робить господиня?

- Що робить хлопчик?

- Який посуд стоїть під столом?

- Який посуд стоїть на столі?

- Чого нема на нашому миснику? (куманець)

Слухання віршу «Диво» (Підручник, стор. 146):

Справжнє диво

Ліплять з глини

Руки тітки Василини.

Це і глечики, й тарелі,

І когутики веселі.

Стану тітку я просити -

Хай мене навчить ліпити.

А.А.: А що ж таке когутики? (це півники-свистунці).

Це ми з вами побували в гостях у минулого, де посуд виготовляли з глини - називають керамічним, та з дерева - дерев'яний.

Отже, діти, горщик, глечик, кавник, сільниця, цукорниця, блюдце, пляшка, кухоль, все те, що ми бачимо на миснику - це все український національний посуд. Все це надбання нашого українського народу, яке ми повинні шанувати

  • Ви тільки задумайтеся, наскільки продумані за формою ці старовинні речі! А згадайте сучасний посуд, що є у ваших оселях - перш, ніж опинитися на наших столах, усі предмети та їх деталі пройшли випробовування століттями.

А як Ви вважаєте, чи змогли б Ви зробити таке диво?

Перегляд відеоматеріалу «Мастер-клас по виготовленню глиняних горщиків».

А.А. А в нашому класі також є учні, яким дуже подобається ліпити. Подивиться на роботу учня …

З якого матеріалу воно зроблено? (Пластилін)

  • Відпочивши ми повернулися з минулого у сьогодення, де існує ще й і інший посуд - виготовлений із скла,- скляний та пластмаси - пластмасовий.

  • Заплющіть оченята і пригадайте, який посуд є у вашому домі. (Розповіді дітей)

Гра «Злови слово»

Умови. Зловити оплиском долонь слова, які називають посуд.

Миска, чашка, чайник, суп, тарілка, виделка, віник, каструля, ложка, відро, стіл, серветка, сковорода, скатертина, сільниця, сіль.


Отже, ви добре знаєте назви посуду. А зараз ще раз звернемо увагу, як правильно вимовляються назви посуду українською мовою.

Повторюємо, запомятовуємо.

Відео «Кухня, посуд і столові прибори».

5. Закріплення та осмислення знань.

5.1. Дидактична гра «Доповни речення»

• Посуд для варіння їжі називається… (каструля).

• Пристрій, за допомогою якого їдять борщ або суп, називається… (ложка).

• Шафка, у якій зберігають хліб, називається… (хлібниця).

• Куди можна покласти хліб для зберігання? (У хлібницю.)

• Сіль насипають у… (сільничку).

• А цукор? (У цукорницю.)

• У чому кип'ятять воду для чаю? (У чайнику.)

5.2. Гра в парах.

5.3. Гра «Вибери посуд»

Яку б смачну страву ви приготували б в цьому посуді?

А після того, як приготували їжу, що потрібно робити з посудом. А чи бува таке?

5.4. Сценка

- Хто до столу хоче сісти?

- Я.

- Хто варення буде їсти?

- Я.

- А хто посуд буде мити?

- Катрусю, кажи вже ти, а то все я та я.

- А хто в Вас дома любить мити посуд?

- А для чого потрібно мити посуд? Памятаєте, що сталося у Федори?

Фізкультхвилинка.



Скаче сито по полях,
А корито по лугах,
Ось за чайником мітла
Вздовж по вулиці пішла.
А за ними слідом з двору
Баба гониться Федора:
- Ой-ой-ой! Побий вас град!
Поверніться всі назад!



- Який посуд тікав від Федори?

- Як його можна повернути?

- А куди вони тікають?



5.5. Робота над віршем Т. Коломієць (с. 147).



Я прочитаю вірш, куди поспішав посуд.

- Який посуд згадується в вірші?

- Як ви розумієте «кинулися у скоки»? (стрибають, танцюють)

- Як ви розумієте «трішки» задаються? (зазнаються).



Я ще раз читаю, повторюйте за мною та показуйте, що робить посуд.



Тепер ми зібрали, помили посуд та розставили його по поличках. Дійсно, український народ завжди любив чистоту, порядок і уважно ставився до свого посуду.



6. Підсумок уроку.

- День проходить так цікаво:

Світить сонечко ласкаво,

заглядає у кімнату:

  • Що робили ви,малята?

Що сподобалося вам?

Розкажіть швиденько нам.

Вправа "Мікрофон"

  • Про які предмети ми говорили на уроці?

  • Що таке посуд?

  • Для чого він потрібний?

  • Чи сподобався вам урок?

Наша подорож до палацу Посуду завершилась. Я переконана в тому, що ви добре запам'ятали назви посуду та його призначення.



Ви працювали добре, тому піч приготувала для Вас подарунок. Український народ завжди був гостинний. В оселях українців завжди звучала українська пісня. Вона прозвучить сьогодні на уроці для Вас і для Ваших гостей.

Дівчинка співає українську пісню.



Бабуся пригощає гостей варениками.

Милі гості, просим сісти,
Вареники будем їсти,
Вареники непогані,
Вареники у сметані.
Вас чекають у макітрі
Вареники дуже ситні,
Білобокі, круглолиці,
З української пшениці.
їжте, їжте, просим щиро,
Вареники наші з сиром.
Вареники непогані,
Вареники у сметані.






© 2010-2022