- Преподавателю
- Музыка
- Методична розробка уроку з вокалу Зразковий вокальний ансамбль «Пісенне сузіря», середня група «Нове покоління» Відкритий урок «Інноваційний підхід до музичного навчання «Чарівна Абетка» предмет «Вокал» (5 рік навчання)
Методична розробка уроку з вокалу Зразковий вокальний ансамбль «Пісенне сузіря», середня група «Нове покоління» Відкритий урок «Інноваційний підхід до музичного навчання «Чарівна Абетка» предмет «Вокал» (5 рік навчання)
Раздел | Музыка |
Класс | - |
Тип | Конспекты |
Автор | Шалимова Г.В. |
Дата | 26.10.2014 |
Формат | docx |
Изображения | Есть |
Шалімова Галина Василівна
керівник Зразкового вокального ансамблю «Пісенне сузір'я»
Методична розробка уроку з вокалу
Зразковий вокальний ансамбль «Пісенне сузір'я», середня група «Нове покоління»
Відкритий урок «Інноваційний підхід до музичного навчання «Чарівна Абетка» предмет «Вокал» (5 рік навчання)
Тема: Дикція та артикуляція в музично-тренувальному матеріалі і вокальних творах.
Мета: Постановка і розвиток артикуляційного апарату вокаліста за коштами відпрацювання правильної вимови слова в співі в музично-тренувальному матеріалі і вокальних творах.
Завдання:
1. Долучити вихованців естрадно-вокальної студії до основ музично -
пісенного мистецтва.
2. Розкріпачення артикуляційного апарату. Правильне вимова слова в співі.
Навчити вокаліста користуватися приказками.
3. Навчити вокаліста правильно проспівувати дикційні обороти в музично
тренувальному матеріалі і вокальних творах, користуючись методикою
композитора С. Науменко.
4. Познайомити юних вокалістів з витоками стародавньої писемності та
старовинним слов'янським алфавітом, а так само правильним вимовою і
проспівуванням даного матеріалу.
5. Відпрацювати і закріпити пройдений матеріал під фортепіано і фонограму
з мікрофоном.
Наочні засоби:
1. Образи слов'янських богів - Ярило, Триглава, Лель
2. Ілюстрації до авторським пісням - казкам
2. Схема пристрою голосового апарату.
3. Мультимедійний супровід до авторських Буквеним розспівів
Технічні засоби: типовий навчальний клас, піаніно, комп'ютер, мікрофон,
програвач
План заняття
-
Вступне слово вчителя - 3 хв.
Введення в тему: «Дикція і артикуляція в музично-тренувальному матеріалі і вокальних творах» -
Розвиток мовленнєвого апарату - 7 хв.
Створення проблемної ситуації. Голос, як музичний інструмент.
Питання педагога:
- Як налаштувати для роботи голосовий апарат? - відповідь учнів.
- Навіщо потрібна робота над дикцією? - відповідь учнів.
- Які приказки ти запам'ятала з попереднього уроку? - відповідь учнів. Завдання: - розвиток тривалої пам'яті, мови, розумової активності
Практична робота
- Тренування мовного апарату
- Приказка «Ярило» - читання;
- Приказка «Триглава» - читання;
- Приказка «Лель» - читання і тренування з повторенням.
ІІІ. Розвиток голосового апарату - 10 хв.
Літерні пісні-розспіви:
«БУКВИ», «ЙОТ и КАКО», «СЛОВО, ТВЕРДО, ЛЮДИ и МЫСЛЕТЕ», «ГЛАГОЛЬ, УК и НАШ», «ЖИВЕТЕ, ЛЮДИ, ДОБРО»
ІV. Виклад нового матеріалу: «Дикція і артикуляція в музично-тренувальному
матеріалі і вокальних творах» - 10 хв.
1. Розповідь вчителя (теоретичний матеріал)
2. Вивчення пристрою голосового апарата за схемою
3. Закріплення пройденого матеріалу: кросворд на тему «Дикція і
артикуляція.
Завдання: - розвиток уваги та вміння виділити головне з прослуханого
матеріалу.
Практична робота
V. «Дикція і артикуляція в роботі над вокальними творами» - 12 хв.
- повторна робота над піснею «Музика звучить», музика і слова Юрія
Веріжникова, - 5 хв.
- розучування нової пісні «Лукомор'я» (1 куплет з приспівом) - 7 хв.
VІ. Підведення підсумків - 2 хв.
Завдання - згадати зміст уроку, відзначити кращі моменти, подякувати. Домашнє завдання - 1 хв.
- вклеїти в зошит теоретичний матеріал та тексти пісень
Конспект заняття
П.(педагог)
Д. (діти)
Хід заняття (слова, дії педагога)
Час
П.
I етап. Організаційний момент
Здрастуйте, діти! Я рада вітати вас, дорогі друзі, на занятті вокально-пісенного мистецтва, де панує і процвітає музика. Тему сьогоднішнього уроку я пропоную визначити так: «Дикція і артикуляція в музично - тренувальному матеріалі і вокальних творах».
3 хв.
П. і Д.
ІІ етап. Розвиток мовленнєвого апарату (створення проблемної ситуації)
Питання педагога:
-
Як налаштувати для роботи голосовий апарат?
-відповідь учнів.
-
Навіщо потрібна робота над дикцією? - відповідь учня.
-
Які приказки ти запам'ятала з попереднього уроку? - відповідь.
ПРАКТИЧНА РОБОТА з демонстрацією образів слов'янських богів. Приказка «Ярило» - читання Приказка «Триглава» - читання
Приказка «Лель» - читання і тренування з повторенням
7 хв.
П. і Д.
III етап. «Розвиток голосового апарату»
Вправа «Букви» - виконання вправи Вправа на букви «ЙОТ і КАКО» - виконання Вправу на літери «СЛОВО, ТВЕРДО, ЛЮДИ і МЫСЛЕТЕ» - виконання вправи.
Вправа на літери «ГЛАГОЛЬ, УК і НАШ» - виконання. Вправа «ЖИВЕТЕ, ЛЮДИ, ДОБРО» - виконання
10 хв.
П. і Д.
IV етап. Вивчення нового матеріалу
«Дикція і артикуляція в музично-тренувальному
матеріалі та вокальних творах»:
- перевірка теоретичних знань учня.
- вивчення пристрою голосового апарата за схемою. Закріплення пройденого матеріалу:
кросворд на тему «Дикція і артикуляція»
10 хв.
П. і Д.
V етап «Дикція і артикуляція в роботі над вокальними творами»
Робота над пісенним матеріалом.
Пісня «Музика звучить», музика і слова Юрія Веріжникова - (5 хвилин)
Пісня «Барви рідної землі», музика О.Злотника, слова О.Вратарьова - вивчення і виконання 1 куплету та приспіву - (7 хвилин)
12 хв.
П. і Д.
V етап. Підведення підсумків: згадати зміст уроку, відзначити кращі моменти, подякувати.
2 хв.
П.
VIII етап. Домашнє завдання.
Вклеїти в зошит домашнє завдання - це:
1. визначення «артикуляція» та «артикуляційний апарат», яке вам належить вивчити;
2. текст 2-го куплету нової пісні «Барви рідної землі», музика О.Злотника, слова О.Вратарьова.
1 хв.
Всього
45 хв.
Сценарій відкритого заняття з вокалу
Звучить мелодія з пісні «Чарівний мікрофон». Під музику в аудиторію входять вихованці середньої групи «Нове покоління»
Зразкового вокального ансамблю «Пісенне сузір'я» -
Коншена Рада, Чуракова Анна, Чуракова Дарина, Кліменко Віолетта, Шуміліна Анастасія, Вігерь Анастасія, Давидова Ольга.
Педагог: Здрастуйте, діти! Я рада вітати вас, дорогі друзі, на занятті вокально-пісенного мистецтва, де панує і процвітає музика. Ні для кого не секрет: де музика - там добро, краса та щастя. Але, щоб правильно зрозуміти музику, почути її у всіх багатогранних проявах, потрібно зловити цю хвилю і навчитися говорити на цій хвилі. Тоді для вас відкриється інший світ - світ музичних фарб, музичних звуків. І у вас обов'язково з'являться нові цікаві друзі і нові слухачі-глядачі, яким ви будете розповідати свої враження про зустрічі з музикою і співати свої улюблені пісні. Але для цього, ви вже знаєте, треба багато працювати. Потрібно навчитися правильно співати ці пісні, знати всі правила про постановці голосу і голосового апарату.
Сьогодні ми згадаємо такі музичні поняття як «дикція» і «артикуляція». Тему сьогоднішнього уроку я пропоную визначити так: «Дикція і артикуляція в музично - тренувальному матеріалі і вокальних творах».
Дівчатка, ви знаєте, що співак перед початком співу музичних творів має підготувати свій музичний інструмент, а точніше сказати - налаштувати його. Що ж для цього потрібно?
Анна: Потрібно розспіватися, розігріти свій голосовий апарат.
Педагог: Молодець, Ганнусю! Скажи, будь ласка, Віолетта, а для чого потрібно розспівуватися на кожному занятті? А може це зовсім не обов'язково?
Віолетта: Розспівуватися на кожному занятті обов'язково, так як голосові зв'язки міцніють, ростуть. Наш артикуляційний апарат набуває навик правильної вимови слова в співі.
Дарина: Голос, - це музичний інструмент. Правильно налаштувати голос - значить правильно співати вокальні твори, тобто пісні.
Педагог: Абсолютно вірно. Приказки розкріпачують мовний апарат, а вокальні вправи розвивають голосовий апарат.
І сьогодні в цьому нам допоможе методика Світлани Миколаївни Науменко і поетичні образи слов'янської міфології.
На попередніх уроках ми познайомилися з поняттям «дикція». Я розповідала про давні Літери слов'янської писемності, скільки їх було, як вони вимовлялися. Ми читали з вами приказки про слов'янських богів. Цей матеріал допоможе нам у роботі над дикцією і артикуляцією. Ми переходимо до нашої другої частини уроку - розвиток мовленнєвого апарату, читання приказок.
Отже, увага, діти, згадаємо дві приказки на приголосну букву «Р», які відпрацьовані нами на попередніх уроках.
Перша приказка називається «Ярило». Ми вже з вами знаємо, що Ярило - бог Сонця у слов'ян. Образи слов'янських богів ви бачите перед собою на картинках. Приказка «Ярило» - читання:
Ярило, Ярило По небу катило, А хмара знайшла І Ярило закрило.
(У приказці «Ярило» відпрацьовується правильна вимова приголосної літери «Р», а також проводиться робота на розкріпачення мовного апарату.) Педагог: Спасибі, дівчатка. Назвіть, будь ласка, наступну вже знайому приказку теж на приголосну букву «Р».
Рада: Приказка «Триглава» - про богиню ґрунту, води і повітря - читання на російській мові:
Приказка «Триглава» - чтение
Богиня Триглава - одна, а трём слава!
У этой богини три добрых Начала:
Одно - это почва, второе - вода,
А третье есть воздух, чем дышим всегда.
(У приказці «Триглава» йде робота над правильною вимовою приголосної літери «Р» і вимовою за фразуванням з правильним вдихом і видихом. Приказка вимовляється в досить швидкому темпі.
Педагог: - Молодці, діти! Зараз ви почуєте ще нову приказку про бога любові «Леле» на чергування приголосних літер «Л» і «Р». Послухай, будь ласка.
Приказка «Лель» - читання на російській мові та тренування з повторенням.
На дворе звенит капель,
У реки сидит бог Лель
И игрою на свирели
Ворожит птиц, чтоб летели.
(У приказці «Лель» відпрацьовується правильна вимова приголосної літери «Л» і «Р», а також приказка вимовляється на одному диханні з поступовим збільшенням темпу вимови. Звернути увагу на вираз, з яким читається ця приказка.)
Педагог: Попрацювавши над розвитком мовного апарату можна приступати до вокальних вправ на розвиток голосу. Розспівуючись, наші голосові зв'язки, розігріваються і правильно налаштовуються. Ми переходимо до нашої третин частини уроку - розвитку голосового апарату, спів вокальних вправ.
Послухаємо першу вправу «Букви» і налаштуємося проспівати його.
Вправа «Букви» - виконання вправи (на російській мові)
Буквы встали чётко в ряд с АЗА и до ИЖИЦЫ,
Получилась в старину буквенная книжица.
Эту книжку называли раньше РУНЫ иль ЧЕРТЫ
И теперь об этом знаешь, милый друг, и лично ты.
(У вокальній вправі «Букви» відбувається оспівування 1 (До) і 3 (Мі) основних ступенів в ДО-мажорі. Звернути увагу на роздільне і чітке вимова приголосних літер «Р», «Д», «Г» і «Ч».)
Педагог: Добре. Продовжуємо співати вокальні вправи і наступне називається «ЙОТ і КАКО». Спочатку слухаємо, а потім співаємо.
Вправа на букви «ЙОТ і КАКО» - виконання
ЙОТ и КАКО дружат давно.
Рядом стоят, любят ребят.
(Спів вправи «ЙОТ і КАКО» по висхідним і низхідним півтони від ноти До першої октави до ноти Мі другої октави. Відпрацювати правильну вимову приголосних літер «Р» і «Т», а також голосних літер «А» і Про».)
Педагог: Молодці, діти, у вас добре виходить. І наступну вправу
«СЛОВО, ТВЕРДО, ЛЮДИ и МЫСЛЕТЕ». Спочатку слухаємо, потім співаємо.
Вправа на літери «СЛОВО, ТВЕРДО, ЛЮДИ и МЫСЛЕТЕ» - виконання
СЛОВО, ТВЁРДО, СЛОВО, ТВЁРДО -
Буквы рядом звучат гордо.
Также ЛЮДИ и МЫСЛЕТЕ -
Буквы лучшие на свете.
(Вправа «СЛОВО, ТВЕРДО, ЛЮДИ і МЫСЛЕТЕ» на чергування приголосних і голосних звуків. Спів основних сходинок мажору, по півтонах вгору від ноти До першої октави до ноти Мі другої октави і вниз.)
Вправа на літери «ГЛАГОЛЬ, УК і НАШ» - виконання.
ГЛА-ГЛА-ГЛА-ГЛАГОЛЬ,
Познакомиться изволь.
Укрепляет голос НАШ,
Ты возьми на карандаш.
(Вправа «ГЛАГОЛЬ, УК і НАШ» на розвиток інтервалу «кварта». Важливо уважно вимовляти закінчення слів приголосні в кінці фраз. Співати в До мажорі і в Ре мажорі.)
Вправа на літери «ЖИВЕТЕ, ЛЮДИ, ДОБРО» - виконання
ЖИВЕТЕ, ЛЮДИ, ДОБРО!
Так буквы желают всем нам,
Чтоб жить увлечённо и бодро
Ты азбуку выучи сам.
(У вправі «ЖИВЕТЕ, ЛЮДИ, ДОБРО!» відпрацьовується навичка співу в «октаву». Чітко вимовляти приголосні літери «Б», «Д» і «Р». Співати в характері гімну. Репетирувати в До, Ре і Мі мажор)
Педагог: Чудово голос налаштувався на музичну хвилю і потрібно йому трохи перепочити. Для цього ми перейдемо до 4 частини - нової теми нашого уроку: «Дикція і артикуляція в музично-тренувальному матеріалі і вокальних творах». Ольга, розкажи, що таке «дикція» і від чого вона залежить?
Ольга: Дикція - це чітка, ясна, розбірлива вимова всіх звуків тексту або вокального твору. Залежить вона від активності губ і мови, правильного дихання і артикуляції в цілому. Людина з хорошою «дикцією» економно витрачає повітря, у нього відсутня зайве придихання і додаткові сторонні звуки.
Педагог: Спасибі, молодець. Давайте тепер запам'ятаємо визначення «Артикуляційний апарат» і «Артикуляція», а так само які органи входять до складу артикуляційного апарату. Артикуляційний апарат - це частина голосового апарату, формує звуки мови. Робота органів артикуляційного апарату направлена на утворення звуків мови (голосних і приголосних), називається артикуляцією. До артикуляційного апарату відносяться: ротова порожнина (щоки, губи, зуби, язик, щелепи і небо), глотка, гортань. Подивимося на малюнок.
Малюнок - схема голосового апарату.
Педагог: Треба запам'ятати, що ротова порожнина - це дуже важливий резонатор, від якого залежить якість звуку. Умова роботи артикуляційного апарату - це якісна активність. Знаменитий співак Карузо казав: «Поганий той співак, який думає співати з затиснутою щелепою». Сам він часто повторював вокальні твори, стоячи перед дзеркалом. Анастасія, як ти думаєш, навіщо це робив великий майстер?
Анастасія: Я думаю, для того, щоб контролювати правильну роботу голосового апарату. Прибрати всі помилки, що деколи видно тільки з боку. Педагог: Так, ти абсолютно права. Дзеркало - великий помічник у роботі над дикцією і артикуляцією. Наше вухо чує, як вимовляти слово в співі, а очі контролюють правильну роботу артикуляційного апарату.
А зараз для закріплення пройденого матеріалу я пропоную розгадати кросворд на тему «Дикція і артикуляція». У кросворді написано головне слово «дикція» по вертикалі. Потрібно відповісти на 6 запитань по горизонталі.
Закріплення пройденого матеріалу: кросворд на тему «Дикція і артикуляція» Педагог: Ось подивіться, дівчатка, скільки нових, але вже знайомих слів ви розгадали. Молодці! Пора переходити до наступної частини нашого уроку: «Дикція і артикуляція в роботі над вокальними творами».
Повторимо пісню, яку вже раніше вчили «Музика звучить», музика і слова Юрія Веріжникова і перейдемо до розучування нової пісні Пісня «Барви рідної землі», музика О.Злотника, слова О.Вратарьова, слова якої ви переписали і повинні були вивчити до цього уроку. Допоможе нам у роботі над піснями фонограма.
Пісня «Музика звучить», музика і слова Юрія Веріжникова - 5 хвилин Рекомендації:
При повторенні вокального твору треба чітко проспівати приголосні і голосні звуки. Правильно брати дихання в кінці кожної фрази. Співати фразу м'яко, не форсуючи звуковидобування.
Добре, діти. Текст потрібно вдома повторювати і проговорювати кілька разів перед уроком.
Педагог: «Барви рідної землі»
«Барви рідної землі», музика О.Злотника, слова О.Вратарьова - розучування і виконання 1 куплету та приспіву - 7 хвилин.
Педагог: Згадаємо текст пісні «Барви рідної землі». Давайте спочатку проговоримо по фразах текст 1 куплету та приспіву, а потім послухаємо пісню та спробуємо заспівати її зі словами.
Рекомендації:
Чітко промовляти слова, звертаючи увагу на
артикуляційний апарат соліста і його дикцію.
Приголосні букви вимовляються швидко, мова
не напружується, а працює злагоджено разом з
артикуляційним апаратом. Гортань не опускається,
а тримається на одному рівні і в одному положенні.
Співати високі звуки стійко, не задирати гортань
вгору. Отримувати приголосні звуки м'яко, співуче.
Підведення підсумків.
Педагог: Ми тренували мовленнєвої і голосовий апарат: працювали над приголосними літерами в прислів'ях і розпівах. Згадали, що таке «дикція». Дізналися нове поняття «артикуляція» та «артикуляційний апарат». Впоралися з кросвордом.
Далі повторили пісню «Музика звучить» (2 куплети) і розучили нову пісню «Барви рідної землі» 1 куплет і приспів. Домашнє завдання.
Педагог: Діти, ми добре попрацювали, і щоб наша праця не минула даремно, я вклеїла в ваші зошити домашнє завдання:
1. Будова голосового апарату
2. Текст 2-го куплету нової пісні «Барви рідної землі»
Спасибі, діти! До скорої зустрічі на музичній хвилі. До побачення.
Звучить мелодія з пісні «Чарівний мікрофон». Під музику з аудиторії виходять вихованці середньої групи «Нове покоління» Зразкового вокального ансамблю «Пісенне сузір'я» - Коншена Рада, Чуракова Анна, Чуракова Дарина, Кліменко Віолетта, Шуміліна Анастасія, Вігерь Анастасія, Давидова Ольга.
Додаток 1.
Теоретичний матеріал і схема пристрою голосового апарату
Голосовий апарат людини складається з трьох основних частин:
1) Дихальний апарат;
2) Гортань з голосовими зв'язками;
3) Резонансна область (рупор або надставна трубка).
1. Дихальний апарат являє собою:
а) легені, вони є надувними повітряними резервуарами;
б) дихальні шляхи - бронхи і трахею, тобто дихальне горло;
в) діафрагма - м'яза, що відокремлює грудну порожнину від черевної
порожнини і прикріплена частиною до нижніх ребер, частиною до хребта.
У стані спокою (під час видиху) діафрагма піднімається догори
двоголовим куполом, при вдиху вона ущільнюється, опускається, і легені
наповнюються повітрям. Вміння керувати діафрагмою дуже важливо для
співаків. Завдяки її активності у професійних вокалістів існують такі
характеристики, як опора дихання, співоче вібрато та ін.
В диханні беруть участь м'язи:
г) черевного преса, які чинять тиск на діафрагму при видиху і
д) міжреберні м'язи грудної клітини, від скорочення одних з яких
відбувається стиснення грудної клітини, від скорочення інших -
розширення і вдих. В залежності від участі в тих чи інших м'язів у
дихальних рухах і при співі виділяють: грудний, черевний і змішаний тип
дихання, про що ми будемо говорити трохи пізніше.
2. Гортань являє собою трубку, що з'єднує трахею з глоткою. Вона займає передню частину шиї. Гортань складається з 5 хрящів і м'язів.
Зовнішні м'язи гортані піднімають, опускають або фіксують гортань. Ці властивості гортані дуже важливі, особливо для співаків.
Внутрішні м'язи служать для виконання дихання і голосоутворення. Головними для утворення голосу є істинні голосові зв'язки - складки, коливання яких і викликають появу звуку.
У спокійному стані голосові зв'язки утворюють трикутний отвір - голосову щілину, через яку вільно проходить повітря (див. мал. внизу).
Над істинними голосовими зв'язками розташовуються так звані помилкові голосові зв'язки, а в просторі між істинними і помилковими голосовими зв'язками є поглиблення, слизова яких зволожує голосові зв'язки.
3. Резонаторна область (частина трахеї, ротова область і носоглотка), основні характеристики якої:
1) посилення звуку голосових зв'язок;
2) створення тембру голосу.
Якщо ми подивимося на малюнок, приведений вище, то виявимо схожість між рупорним гучномовцем і голосовим апаратом співака.
Щоб досягти великої потужності звуку співакам потрібно уміння створювати гранично високий імпеданс, що включає в себе здатність опускати гортань вниз, розширення ротової порожнини під час співу, специфічне висунення губ, так званий "тюбаж" , та інші прийоми. Все це призводить до одного недоліку: деякої неприродності співу порівняно з розмовної промовою у співаків.
Друга характеристика резонаторної області - створення тембру. Звук голосових зв'язок зовсім не схожий на звуки живого голосу: остаточний тембр тобто зміст цілого ряду звуків (обертонів), що створюють неповторність, відмінність від інших, голос людини набуває завдяки системі резонаторів. Найважливішими з них є носоглотка і ротова порожнина.
Порушення і захворювання носової порожнини призводять до погіршення звучання голосу. За влучним зауваженням професора Єрмолаєва "хороших співаків з поганим носом, як правило, не буває".
1. М'яке небо ротової порожнини відіграє активну участь у формуванні
тембру: при його недостатній активності голос набуває гугнявий призвук.
2. Важливим органом, що створює тембр, є і нижня щелепа. Від її активності
і рухливості залежить ясність і краса голосних звуків.
3. Найактивніші і важливі у створенні тембру голосу, а також (як його
істотної характеристики) правильної артикуляції є язик і губи.
Посилання на джерела
1.Науменко С. «Чарівна Абетка у легендах, віршах і музиці», самвидав, СПб,
2009 р.
2. Рижкова-Гришина Ст. Л. «Чарівний буквар», «Гармонія», Тверська обл.
друкарня, 2004 р.
3. Російські народні казки, легенди, перекази, М., «Астрель», «АСТ», 2004 р.
4. «Поетичні образи в слов'янській міфології. Прислів'я та приказки», 2010 р.
5. Російська міфологія, енциклопедія, М. «ЕКСМО» СПб «МІДГАРД» 2005 р.