Әдептілік-әдемілік

Сабақтың тақырыбы:  Менің анам      Сабақтың мақсаты: ақын өлеңіндегі тақырып пен идеяны ашуға мүмкіндік жасау; музыка пәнімен байланыстыру Сабақтың міндеттері: а) білімділік:  «Менің анам» өленінің мазмұнын түсіндіру. ә) дамытушылық: оқушыларды өз бетімен жұмыс жасауға дағдыландыру, пікірлерін қолдану ниетін байқату, тақырыпты музыкамен байланыстыруға жағдай тұғызу. б) тәрбиелік: анаға деген сүйіспеншілік , қамқорлық сезімін ояту. Сабақтың түрі: аралас кіріктірілген Сабақтың әдісі: баяндау, тыңдау, оқыту, сұрақ – жауап,әңгімелесу. Көрнекілігі: Сағи Жиенбаев, Ш.Қалдаяқов портреттері,Ә. Қастеев  музыкалық аспаптардың суреттері, даналы сөздер, үнтаспа, әндер жинағының дискісі Сабақ барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі (жәй сөзсіз әуен ойналып тұрады) Психологиялық дайындық: Жарқырап күнде ашылды, Айналаға нұр шашылды. Қайырлы күн! Біз көңілді баламыз. Қайырлы күн! Сәлемдесіп аламыз. Мақсатымыз білім алу Міндетіміз – еңбектену. Еңбектену арқылы 5-ке қолды жеткізу. -          Балалар, бүгін сабағымыз музыкамен байланысып ерекше өтеді. Бүгінгі сабақ барысында музыка бізбен бірге болады. Сабағымызды ерекше жыл мезгіліне арнаймыз. Асыға күткен  қай мезгіл? 1- слайд (көктем суреті) -          Көктем -          Ол туралы біз не білеміз? (Асоциация құру)                     күн жылынады                   қар ериді            құстар ұшып келеді                  мереке                                          Көктем                           бәйшешек                     бүршік жарады                       көк  шығады                        жаңбыр жауады   -          Балалар,  көктем туралы қандай өлеңмен таныстық? -          Қуандық  Шаңғытбаевтың «Көктем» өлеңі. -          Қазір  өлеңді үздік жатқа айту сайысын өткіземіз. (3 оқушы жатқа айтады, оқушылар шапалақтау арқылы жеңімпазды анықтайды. Жеңген оқушыға күн макетін сыйлаймын) -          Мына күн  сабақ бойы  шуағын шашып тұрады. -          Көктем туралы көптеген шығармалар, өлеңдер, әңгімелер, ертегілер жазылған. Суретшілердің де көктем туралы туындылары бар. 2-слайд (Ә.Қастеев «Көктемгі шуақ» туындысы) -          Ал, композиторлар әдемі әуендер жазған. Ол туралы бізге Лиза Қуантайқызы айтады. -          Балалар,  көктем туралы қандай музыкалық шығарма білеміз -          Көктем -          Көктем  шығармасын кім жазды? -          Ахмет  Жұбанов 3-слайд (Ахмет Жұбанов суреті) -           Ахмет  Жұбанов  кім? -          Ахмет  Қуанұлы Жұбанов  — қазақ музыкасын зерттеуші көрнекті ғалым, әйгілі композитор, дирижер. Қазақстанның халық артисі , өнертану ғылымының докторы, профессор , академик. -           Балалар осы  көктем мезгілінде атап өтілетін  қандай мерекелерді білесіңдер? -          8 наурыз аналар мерекесі,  22 наурыз Ұлыстың ұлы күні Наурыз мерекесі, 1 сәуір халықаралық құстарды қорғау күні, 1 мамыр ынтымақ күні , 9 мамыр жеңіс күні -          Олай болса көктемнің ең бірінші мерекесі «Аналар мерекесі». Ана деген қасиетті сөзде қандай мағына жатыр? 4-слайд (Оқушылардың анасымен түскен суреттері) -          Ал, қазір ана сөзіне синквейн құрастырайық. Синквейн 1.Зат есім Ана 2. Сын есім Әдемі, мейірімді, нәзік 3.Етістік Қорғайды, әлпештейді, сүйеді 4. Сөйлем Ана әлемдегі ең нәзік жан 5. Зат есім Әйел -  Ана туралы шексіз айтуға болады. Қазір әдемі әуен тыңдайық.  (Шәмші Қалдаяқовтың «Ана туралы жыр» өлеңі тыңдату.) - Бұл әуен сізге таныс па? - Иә,  Ш. Қалдаяқовтың  «Ана туралы жыры» 5-слайд (Шәмші Қалдаяқов суреті) -           Балалар бұл өлеңнің әуені қандай? -           Нәзік, жәй, көңілді, әсерлі. Сергіту сәті (Әуен ойналады, балалар қимыл жасайды) -          Балалар, әдебиеттік оқу пәнінен  Сағи Жиенбаевтың «Менің анам» өлеңімен танысуды жалғастырамыз. 6-слайд (Сағи Жиенбаев суреті)                                                     1934ж. 15 мамырда дүниеге келген                                                     Ақтөбе облысы, Байғанин ауданы,                                                     Оймауыт ауылы                                                    1955 ж. Қызылорда қаласындағы                                                    педагогикалық институтты                                               Жезқазғанда мұғалім болып жұмыс жасаған                                              «Әлия», «Бозторғай», «Жарық жұлдыздар»,                                                 Қошақан», «Бұзауқан», «Ұшып келем».                                                            Мектеп оқулықтарына енген шығармалары   7-слайд (Оқушылардың анасымен түскен суреттері)   Оқулықпен жұмыс: Мұғалім әуенмен оқиды, оқушылар көздерін жұмып тыңдап отырады. 1)      Өлең кім туралы? 2)      Қандай сезіммен оқыдық? 3)      Нені көз алдарыңызға елестетіңіздер? 4)      Ана турал мақал-мәтел білесіздер ме? 5)      Қай мақал өлеңге сай келеді? (2 оқушы мазмұнын түсіндіреді) -          Біз сабағымызды жалғастырамыз. Қазір бізде музыкалық разминка Олай болса біз бүгін Бота Бейсенованың «Анашым» әнін үйренеміз. 8-слайд (Бота Бисенова) 1.Әнді тыңдату...
Раздел Музыка
Класс -
Тип Другие методич. материалы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Әдептілік-әдемілікӘдептілік-әдемілікӘдептілік-әдемілікӘдептілік-әдемілікӘдептілік-әдемілікӘдептілік-әдемілікӘдептілік-әдемілікӘдептілік-әдемілікӘдептілік-әдемілікӘдептілік-әдемілікӘдептілік-әдемілікӘдептілік-әдемілікӘдептілік-әдемілікСабақтың тақырыбы: Менің анам

Сабақтың мақсаты: ақын өлеңіндегі тақырып пен идеяны ашуға мүмкіндік жасау; музыка пәнімен байланыстыру

Сабақтың міндеттері:

а) білімділік: «Менің анам» өленінің мазмұнын түсіндіру.

ә) дамытушылық: оқушыларды өз бетімен жұмыс жасауға дағдыландыру, пікірлерін қолдану ниетін байқату, тақырыпты музыкамен байланыстыруға жағдай тұғызу.

б) тәрбиелік: анаға деген сүйіспеншілік , қамқорлық сезімін ояту.Әдептілік-әдемілік

Сабақтың түрі: аралас кіріктірілген

Сабақтың әдісі: баяндау, тыңдау, оқыту, сұрақ - жауап,әңгімелесу.

Көрнекілігі: Сағи Жиенбаев, Ш.Қалдаяқов портреттері,Ә. Қастеев музыкалық аспаптардың суреттері, даналы сөздер, үнтаспа, әндер жинағының дискісі

Сабақ барысы:

І.Ұйымдастыру кезеңі

(жәй сөзсіз әуен ойналып тұрады)

Психологиялық дайындық:Әдептілік-әдемілік

Жарқырап күнде ашылды,

Айналаға нұр шашылды.

Қайырлы күн! Біз көңілді баламыз.

Қайырлы күн! Сәлемдесіп аламыз.

Мақсатымыз білім алу

Міндетіміз - еңбектену.Әдептілік-әдемілік

Еңбектену арқылы 5-ке қолды жеткізу.

  • Балалар, бүгін сабағымыз музыкамен байланысып ерекше өтеді. Бүгінгі сабақ барысында музыка бізбен бірге болады. Сабағымызды ерекше жыл мезгіліне арнаймыз. Асыға күткен қай мезгіл?

1- слайд (көктем суреті)

  • Көктем

  • Ол туралы біз не білеміз?

(Асоциация құру)

күн жылынады қар ериді құстар ұшып келеді

мереке Көктем бәйшешек

бүршік жарады көк шығады жаңбыр жауады


  • Балалар, көктем туралы қандай өлеңмен таныстық?Әдептілік-әдемілік

  • Қуандық Шаңғытбаевтың «Көктем» өлеңі.

  • Қазір өлеңді үздік жатқа айту сайысын өткіземіз.

(3 оқушы жатқа айтады, оқушылар шапалақтау арқылы жеңімпазды анықтайды. Жеңген оқушыға күн макетін сыйлаймын)Әдептілік-әдемілік

  • Мына күн сабақ бойы шуағын шашып тұрады.

  • Көктем туралы көптеген шығармалар, өлеңдер, әңгімелер, ертегілер жазылған. Суретшілердің де көктем туралы туындылары бар.

2-слайд (Ә.Қастеев «Көктемгі шуақ» туындысы) Әдептілік-әдемілік

  • Ал, композиторлар әдемі әуендер жазған. Ол туралы бізге Лиза Қуантайқызы айтады.

  • Балалар, көктем туралы қандай музыкалық шығарма білеміз

  • Көктем

  • Көктем шығармасын кім жазды?

  • Ахмет Жұбанов

3-слайд (Ахмет Жұбанов суреті)

  • Ахмет Жұбанов кім?

  • Ахмет Қуанұлы Жұбанов - қазақ музыкасын зерттеуші көрнекті ғалым, әйгілі композитор, дирижер. Қазақстанның халық артисі , өнертану ғылымының докторы, профессор , академик.Әдептілік-әдемілік

  • Балалар осы көктем мезгілінде атап өтілетін қандай мерекелерді білесіңдер?

  • 8 наурыз аналар мерекесі, 22 наурыз Ұлыстың ұлы күні Наурыз мерекесі, 1 сәуір халықаралық құстарды қорғау күні, 1 мамыр ынтымақ күні , 9 мамыр жеңіс күні

  • Олай болса көктемнің ең бірінші мерекесі «Аналар мерекесі». Ана деген қасиетті сөзде қандай мағына жатыр?Әдептілік-әдемілік

4-слайд (Оқушылардың анасымен түскен суреттері)

  • Ал, қазір ана сөзіне синквейн құрастырайық.

СинквейнӘдептілік-әдемілік

1.Зат есім Ана

2. Сын есім Әдемі, мейірімді, нәзік

3.Етістік Қорғайды, әлпештейді, сүйеді

4. Сөйлем Ана әлемдегі ең нәзік жан

5. Зат есім Әйел

- Ана туралы шексіз айтуға болады. Қазір әдемі әуен тыңдайық. (Шәмші Қалдаяқовтың «Ана туралы жыр» өлеңі тыңдату.)Әдептілік-әдемілік

- Бұл әуен сізге таныс па?

- Иә, Ш. Қалдаяқовтың «Ана туралы жыры»

5-слайд (Шәмші Қалдаяқов суреті)

  • Балалар бұл өлеңнің әуені қандай?

  • Нәзік, жәй, көңілді, әсерлі.

Әдептілік-әдемілік

Әдептілік-әдемілік

Сергіту сәті (Әуен ойналады, балалар қимыл жасайды)


Балалар, әдебиеттік оқу пәнінен Сағи Жиенбаевтың «Менің анам» өлеңімен танысуды жалғастырамыз.

6-слайд (Сағи Жиенбаев суреті)

1934ж. 15 мамырда дүниеге келгенӘдептілік-әдемілік

Ақтөбе облысы, Байғанин ауданы,

Оймауыт ауылы

1955 ж. Қызылорда қаласындағы

педагогикалық институтты

Жезқазғанда мұғалім болып жұмыс жасаған

"Әлия", "Бозторғай", "Жарық жұлдыздар",

Қошақан", "Бұзауқан", "Ұшып келем".

Мектеп оқулықтарына енген шығармалары

Әдептілік-әдемілік

7-слайд (Оқушылардың анасымен түскен суреттері)Әдептілік-әдемілік

Оқулықпен жұмыс:Әдептілік-әдемілік

Мұғалім әуенмен оқиды, оқушылар көздерін жұмып тыңдап отырады.

  1. Өлең кім туралы?

  2. Қандай сезіммен оқыдық?

  3. Нені көз алдарыңызға елестетіңіздер?

  4. Ана турал мақал-мәтел білесіздер ме?

  5. Қай мақал өлеңге сай келеді? (2 оқушы мазмұнын түсіндіреді)

  • Біз сабағымызды жалғастырамыз. Қазір бізде музыкалық разминка

Олай болса біз бүгін Бота Бейсенованың «Анашым» әнін үйренеміз.

Әдептілік-әдемілік

8-слайд (Бота Бисенова)Әдептілік-әдемілік

1.Әнді тыңдатуӘдептілік-әдемілік

2.Дауыс жаттығуы

3.Әнді айтқызу (класс, қатар - қатармен айтқызу)

- Балалар, біз бүгін ана туралы көп айтық.


Әдептілік-әдемілік Әдептілік-әдемілік

Рефлексия:

  • Бүгін сабақта...

  • Мен білдім...

  • Мен еске түсірдім...

  • Мен қайталадым...

  • Әдептілік-әдемілік

Сабақты қорытындылау.

  • Не білдіңіздер?

  • Не үйрендіңіздер?

Әдептілік-әдемілік

Бағалау.

Үй тапсырмасы:

С.Жиенбаев «Менің анам» мәнірлеп оқу. «Анашым» өлеңін жаттау.

Қонақтарға базарлық тарату


© 2010-2022