- Преподавателю
- Музыка
- «Сыр елі-жыр елі. Нұртуған ақынның мұрасы»
«Сыр елі-жыр елі. Нұртуған ақынның мұрасы»
Раздел | Музыка |
Класс | 7 класс |
Тип | Видеоуроки |
Автор | Аралбаева Б.Т. |
Дата | 23.11.2015 |
Формат | doc |
Изображения | Нет |
Қарағанды обл., Балқаш қ.,
БГТК колледжінің музыка пәнінің мұғалімі
Аралбаева Бибинур Толендыевна
Сабақтың тақырыбы:
« Сыр елі-жыр елі . Нұртуған ақынның мұрасы».
Сабақтың мақсаты: Сыр елі-жыр елі тақырыпты жалғастыра отырып, Нұртуған жыраудың шығармашылығымен таныстыру, термесін жаттатқызу.
Білімділік:
Нұртуған жыраудың өмірбаянымен танысып, терме-толғаулары арқылы оқушылардың білім-таным қасиеттерін арттыру.
Дамытушылық:
Оқушылардың ырғақты сезіну, орындау, есту арқылы тыңдай білу қабілеттерін дамыту, ән айту, вокалдық қабілеттерін дамыту.
Тәрбиешілік:
Халқымыздың музыка өнеріне сүйіспеншілігін оята отырып, ұлттық өнерге тәрбиелеу.
Халқымыздың мәдени мұраларын ұрпақтан ұрпаққа жеткізу.
Сабақтың түрі: аралас сабақ.
Сабақтың әдіс-тәсілдері: сұрақ-жауап, проблемалық ситуация, зерттеу,
әңгімелесу, ойын,шығармашылық жұмыс.
Пәнаралық байланыс: әдебиет, тарих
Сабақ көрнекілігі: Нұртуған жыраудың портреті, терме құрастыру үлгілері,
жыраулар портреттеріне жасалынған буклет,
жырлар тұралы әдеби оқулықтар,
жырауларды бейнелеген қолмен салынған сурет-иллюстрация,
сұрақтары бар үлестірме қағаз,
«Оқушылар шығармашылығы »- болашақ кітапша жинағының мұқабасы.
Техникалық құралдар:
музыкалық центр, теледидар, бейнемагнитофон,
бейнетаспа , үнтаспалар, фортепиано аспабы.
Сабақта қолданатын музыкалық шығармалар:
1. Тұрмағамбет жыраудың бейнетаспаға жазылған «Тәлім» термесі, Е. Жаңабергенованың орындауында
2. Нұртуған жыраудың үнтаспаға жазылған «Қанеки,тілім,сөйлеші» термесінің 2 нұсқасы Е. Жаңабергенованың орындауында және Р. Рымбаеваның орындауында.
3. «Қанеки,тілім,сөйлеші» термесінің үнтаспаға жазылған инструменталдық
аранжировкасы (фонограмма)
4. «Жыр жазамын жүрегімнен» Ғ. Жұбанованың шығармасы (шығармашылық жұмысының фон-музыкасы )
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезені, балаларды түгендеу,сабақ тақырыбын айтып, мақсатын қою.
-Балалар, қазір сендер бейнекөріністі тамашалайсыңдар. Назарларыңды аударып, зейін қойып тыңдаңдар. /бейне көріністе Тұрмағамбет жыраудың «Тәлім» термесі, Елмұра Жанабергенованың орындауында/
-Балалар, тыңдаған шығарма қандай шығарма түріне жатады?
-Иә, бұл терме
-Кімнің термесі? Қалай аталады?
-/Тұрмағамбет жыраудың «Тәлім» термесі/
-Бейнекөріністе термені орындап тұрған- атақты әнші, қазіргі заманымызда термелерді орындайтын жыршы Е. Жаңабергенова. /дәптерге жазып алу /
-Терменің мазмұны не туралы?/жауап/
-Тұрмағамбет ақын қай жыраулық мектепшілігінің өкілі?
-/Сыр бойындағы мектепшілікке жатады/
-Неге біз «сыр елі- жыр елі» дейміз?
-Сыр бойындағы елді мекеннен көптеген атақты жыраулар шыққан және жыраулық мектепшілік өте дамыған.
-Осы мектепшіліктің ерекшелігі неде?
-көмейімен айту мәнерінде
-Ал, терме деген не?/жауап/
-Жыраулардың сол заманда атқарған міндеттері неде?/жауап/
-Сондықтан, жырауларды кім деуге болады?
-Ақын, шешен, орындаушы, ұстаз, философ.
-Термеден біз не аламыз?
-тәлім, тәрбие, үлгі...
ІІ. -Ендеше, бүгінгі сабақта Сыр елінің тағы бір атақты жырауының бірі Нұртуған ақынның өмірбаянымен танысып, «Қанеки,тілім,сөйлеші» термесін талдап, айтып үйренеміз./Дәптерге тақырыпты жазу/
-Мен сендерге алдын ала Нұртуғанның өмірі туралы зерттеу жұмысын бергенмін. Кім оқиды? Түйінін ғана оқындар. /окушылар дайындаған мәліметті қысқа ғана оқиды /
-Иә, балалар, Нұртуған ХІХ ғ. өмір сүрген, Арал өңірінен шыққан атақты жырау, әрі орындаушы-жыршы екенің білдік. Өзінің соңына көптеген терме-толғаулар мен жыр-дастандар жазып қалдырған. /жауап берген балаларды бағалау /
-Бүгінгі сабақта осы жыраудың атақты термесімен танысып, мәтінін талдап, айтуын үйреніп, термені орындауға машықтанамыз.
/ осы жерде кітаптағы «Қанеки,тілім,сөйлеші» термесінің сөздерін ашып, мәтінмен талдау жұмысын жасау /-Терме не туралы? /жауап /
-Балалар, кәзір біз осы терменің 2 нұсқасын екі әншінің орындауында тыңдаймыз. Алдын ала мынандай сұрактар қоямын:-Терменің 2 нұсқадағы орындау мәнері қандай, салыстыру керек?
-Орындаған әншілер сендерге таныс па ?
/Үнтаспаға жазылған «Қанеки,тілім,сөйлеші» термені Е. Жаңабергенованың ұлттық аспаптар оркестрдің сүйемелдеуімен орындауында және осы термені атақты әнші- Қазақстанның халық әртісі Роза Рымбаеваның орындауында тыңдатқызу /Оқушылар жауап беріп, дәптерге термені орындаған әншілердің аттарын жазып алады/
ІІІ.-Енді біз сабағымыздың негізгі бөліміне көшеміз. Термені жаттап, орындауға машықтанамыз. Алдын ала дауысымызға жаттығұларды жасаймыз. Алдыларындағы тақтаға жазылған терменің сөздеріне назар аударып көрейік. /оқушыларға жаттау жұмысын жүргізгенде дыбыстын жоғары және төмен баратын жерлерін көрсету, әуенін үйрету, қиын жерлерімен жұмыс жасау / Бір рет аспабпен тез екпінде орындату. Содан кейін, жазылған инструменталдық аранжировкамен (фонограммамен) айтқызып көру.
-Балалар, біз бүгін қай жыраумен, қай шығармамен таныстық ?
-Нұртуған ақын қай өңірден шыққан, қай ғасырда өмір сүрген ?
-Ақынның қай шығармасымен біз таныстық ?
ІV.-Сабағымызды әрі қарай жалғастыра отырып шығармашылық жұмысқа көшеміз.
Бүгін сендер ақын-жыраулардың ізімен ойларынды өрбітіп,өздерінде ақын, жырау боп сезініп көріндер.
1-ші топтың жұмысын « Болмасаңда ұқсап бақ...»
2-ші топтың жұмысын « Бір үзік сыр...» деп атадым.
-Алдыларындағы термені құрастыру үлгілері 3 нұсқада. 1-ші топтағы «ақындар» бір нұсқа таңдап алып термені құрастырып көреді.
2-ші топтағы балалар «қазіргі заманның жыраулары» болып өз ойларын толғатады.Тақырыбы: қазіргі заманның жырау нені жырлайды ?
/ балаларды топқа бөліп, арнайы парақтарды таратамын, олар жұмысқа кіріседі. Сол уақытта баяу фон-музыканы қоямын- Ғазиза Жұбанованың « Жыр жазамын жүрегімнен» атты шығарманы. Оқушылар жұмыстарын бітіргеннен кейін тексеремін. Әр бір нұсқадан бір-екі баладан тыңдап, қорытынды шығарып, жұмыстарын жинап аламын./
-Балалар, бүгінгі сендердің шығармашылық жұмыстарынды біріктіріп мынандай кітапша шығарамын /балалар жазған парақтарды жинап, дайын мұқабамен бірге степлермен бекітіп кітапшаны көрсету /
V.- Сабағымыздың қорытыңдысын шығару үшін мен сендерге таратып берген жеке үлестірме қағаздағы сұрақтарға назар аударайық. Қандай сұрақтарды көріп отырсындар:
не білдік, не үйрендік, не білгілерін, үйренгілерін келеді. Осы сұрақтарға қысқа жауап береміз. / жауаптарын тыңдап,қорытыңды жасау /.
Сабаққа жақсы қатысқан балаларға баға қойып, үйге тапсырма беру: термені жаттау,
Сыр елінің жыраулары туралы мәліметтерді қайталау, Нұртуған ақынның өмірі туралы оқып мазмұндап келу .
- Осымен біздің сабағымыз аяқталды, сау болыңыздар !