Урок музыки №23 в 8 классе В гості до оперети

Раздел Музыка
Класс 8 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:


т

План-конспект уроку музики "В гості до оперети"

Тема № 2 : Музика в діалозі з сучасністю

Урок_23. В гості до оперети

Мета:ознайомити з поняттями «оперета, «богема» ;

ознайомлення з композиторами Е.Ейслером, Ф.Легаром, Й.Штраусом, Ж. Оффенбахом та творчістю Імре Кальмана ;

- навчити аналізувати музичний твір на предмет визначення жанрово-стилістичних особливостей, засобів виразності;

- Удосконалення в учнів співацьких навиків. Розвиток логічного викладу власної точки зору, оволодіння виразовими засобами мови, почуттів.

- Виховання відчуття національної самосвідомості, підвищення зацікавленості в пізнанні української національної традиції, любові, шанування української народної та професійної музики.

- формування музичної культури учнів;

- формування емоційної, виразної співацької манери виконання;

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу з елементами тренінгу

Методи,використані на уроці: словесний, наочно-слуховий, аналізу і порівняння, стимулювання, узагальнення і повторення

Обладнання: підручник, портрети композиторів, відео фрагменти,роздатковий матеріал, ППЗ «Музичне мистецтво 8 клас», комп'ютер , музичний центр, фонотека

Музичний матеріал для сприймання: оперета«Фіалка Мормартра» І. Кальмана

Музичний матеріал для виконання:«Чом ти не прийшов» укр. нар. пісня

ХІД УРОКУ

1.Оргмомент. Актуалізація опорних знань.

Використання інтерактивних методів організації НВП . 5хв

Бліц-опитування . Метод «Мікрофон» «Творчість Дж.Гершвіна»

Кожен з учнів уявляє себе Дж.Гершвіном. Вчитель у мікрофон бере інтерв'ю у кожного учня як у Гершвіна:

1. Шановний Джорже, розкажіть, будь ласка, про свою родину, в якому місті ви народилися і жили.

2. Будь ласка, скажіть,де і чому ви працювали?

3. Чи отримали ви професійну музичну освіту?

4. Що входило у ваші професійні обов'язки, коли ви працювали в магазині, і подобалось це вам?

5. Який музичний стиль склав фундамент вашої творчості?

6. Яким музичним стилем ви захоплювалися?

7. Що нового ви привнесли у музику 20 століття? Яку назву дали потомки стилевим особливостям вашої музики?

Презентація міні-проектів ««Мистецтво симфоджазу», «Мистецтво рапсодії», створеного учнями у рамках домашнього завдання. 2хв

Оголошення теми уроку.

Випереджаюче домашнє завдання. Знайти визначення поняттю «богема». Хто впорався з завданням, дайте визначення «богеми»

Використання перцептивних методів організації НВП (аудіовізуальний метод) -використання педагогічного програмового засобу «Музичне мистецтво 8 клас»

Вступ 13хв

Богема- це узагальнена назва людей, які присвятили себе творчості у різних видах мистецтва й обрали вільний спосіб життя, що відрізняється від унормованих суспільних відносин

А мені здається, що богемне життя це передусім праця, коло однодумців, епатажна поведінка…

То таке життя називається богемним?

Так, адже богема - це узагальнена назва людей, які присвятили себе творчості у різних видах мистецтва й обрали вільний спосіб життя, що відрізняється від унормованих суспільних відносин.

Ага, то ти хочеш розповісти нам про життя богеми?

Захоплюючу історію з життя богеми, яка втілена у мелодійному і легковажному жанрі оперети.

Відомості про оперету

Оперета - музично-драматичний комедійний твір, здебільшого розважального характеру, в якому спів і танок поєднуються з розмовним діалогом.

Оперета народилася з комічної опери, цей жанр був дуже популярний в Італії та Франції в XVI-XVIII століттях.

Та на відміну від опери, музика оперети має переважно популярний, пісенно-танцювальний характер. Музична мова оперети пов'язана з інтонаціями побутової музики та музичної естради.

Важливою рисою оперети є також велика частка розмовних діалогів в дії.

У XVII-XVIII століттях оперетами називали невеликі опери. Як самостійний музичний жанр оперета визначилась у середині XIX століття у Франції. Там вона набула яскраво вираженої пародійно-сатиричної спрямованості, зокрема у творчості композитора Ж. Оффенбаха, якого називають засновником цього жанру.

Нового злету в своєму розвитку жанр оперети набув в Австрії. У творчості композиторів Ф. Зуппе, К. Міллекера та, особливо - Й. Штрауса оперета «пом'якшила» свій характер, змінивши його з пародійно-сатиричного на лірично-комедійний, і стала по суті розважальною музичною мелодрамою.

Високої художньої цінності австрійській (віденській) опереті надала музика, щедро збагачена віденським вальсом поряд з маршем, полькою, мазуркою, галопом, чардашем.

На початку XX століття австрійська оперета набула більш драматичного та, водночас, чуттєво-сентиментального характеру. Такий напрямок почали називати «неовіденською оперетою». Її представники - Едмунд Ейслер, Франц Легар, Імре Кальман та інші.

Розповідь про оперету «Фіалка Мормартра» І. Кальмана

Всі знають, що Монмартр - найвідоміша вулиця Парижу, на якій облаштовували свої студії та майстерні поети, музиканти, художники. Ось, де справжня Богема! Цій вулиці присвячено чимало творів мистецтв. Французький драматург Мюрже написав п'єсу «Богема», а італійський композитор Джакомо Пучіні створив однойменну оперу.

Цей самий сюжет лежить в основі оперети Імре Кальмана «Фіалка Монмартру».

Саме тому сучасники називали Імре Кальмана «Пуччіні в опереті», а «Фіалку Монмартру» вважали оперетковим варіантом «Богеми».

В основі сюжету твору - життя талановитих, але бідних молодих артистів «богеми»: поетів, художників, музикантів, які мешкають у бідному кварталі Парижа. Серед дійових осіб - художник Рауль Делакруа, поет Анрі Мюрже, композитор Марсель Ерве. У певній мірі твір є автобіографічним, адже в героях оперети можна впізнати видатних митців і близьке оточення композитора.

Незважаючи на те, що за жанром «Фіалка Монмартру» є музичною комедією, композитор зобразив у ній драму нерозділеного кохання. Лише у фіналі твору замість трагічної (як в опері Пуччіні) наступає традиційна для оперети щаслива розв'язка.

Пропоную уявити себе героями оперети на веселому щорічному святі художників на Монмартрі.

Усі присутні на цьому святі - в комедійних масках і фантастичному одязі - веселяться від душі, сміються й танцюють.

А розкішно одягнена Мадлен співає блискучу, віртуозну «Карамболіну».

Послухаймо цю знамениту пісню.

Перегляд відео. І. Кальман. Оперета «Фіалка Монмартру». «Карамболіна»

Імре Кальман Оперета «Фіалка Монмартру». «Карамболіна» з II дії

Аналіз прослуханого твору. Творче завдання

Який настрій створило у Вас таке спілкування з богемою?

Яким Ви уявили собі богемний світ?

Музика «Фіалки Монмартру» вирізняється свіжістю і чарівністю мелодій, ефектністю, шиком і блиском. За характером музики ця оперета наближається до жанру ліричної опери.

Придумайте власний сюжет (лібрето) про богему для створення оперети. І це будет вашим домашнім завданням.

Розповідь про І. Кальмана

«Угорський геній оперети», - так називають найвидатнішу постать в історії цього жанру - композитора Імре Кальмана.

Кращі творіння композитора складають золотий фонд репертуару багатьох театрів світу.

Найвідоміші його оперети - «Сільва», «Маріца», «Принцеса цирку», «Фіалка Монмартру» - яскраво емоційні, ліричні, сповнені щирих, палких почуттів та блискучого гумору. Величезну популярність і любов глядачів завоювали мелодії цих оперет.

Народився Імре Кальман у 1882 році в невеличкому селі на узбережжі озера Балатон - природної «перлини» Угорщини. З 10 років він проживав у Будапешті, навчаючись спочатку в гімназії, потім на юридичному факультеті університету і, нарешті, в музичній академії.

Першими творами Імре Кальмана були: симфонічна поема, вокальні та інструментальні твори.

Переїзд композитора до Відня спричинив захоплення жанром оперети, там було створено найвідоміші з них: «Циган-прем'єр», «Королева чардашу» («Сільва»), «Голландочка», «Маріца», «Принцеса цирку», «Фіалка Монмартру» та інші.

Творчість Імре Кальмана в жанрі оперети (їх у композитора 20) вирізняється драматизмом сюжетів, емоційністю та сентиментальністю образів, яскравими мелодіями і високим професіоналізмом. На початку XX століття Кальмана називали одним із кращих представників цього жанру.

Демонстрація пісні «Чом ти не прийшов» 3хв

Сьогодні на Монмартрі можна почути голоси з усього світу. Туристи, відвідуючи це богемне місце, пропонують один одному свої народні пісні. Ті, хто знають, підспівують. А ті, хто не знає, підтримують елементарним супроводом, плескаючи, танцюючи. Справляється враження великого концерту народних пісень.

Якщо б ви опинились на Монмартрі, яку українську народну пісню Ви б заспівали для оточуючих?

Відверто кажучи, я розгублена - адже в нас так багато гарних народних пісень.

Я просто впевнений, що українську народну пісню «Чом ти не прийшов» співатиме весь Монмартр!

Але спочатку послухаємо і вивчимо її.

«Чом ти не прийшов» Укр. нар. пісня (слухання)

Роспівування за записом мелодії «Чом ти не прийшов» 2хв

Робота над піснею «Чом ти не прийшов» 10хв

Під час розучування пісні зверніть увагу на фразування та дихання під час співу.

Релаксація. Єлемент тренінгу енерджайзер «Це здОрово!» 2хв

Кожен учень повторює фразу «Я можу зробити так…» (показує якусь фігуру), всі вигукують «Це здорово!» (показують жестом C)

Закріплення вивченого матеріалу 3хв

Тестове завдання 1

Оберіть з перерахованих - авторів оперет:

Ж. Оффенбах, Й. Штраус, Ф. Легар, І. Кальман

К. Монтеверді, Дж. Верді, Дж.Пуччіні

Тестове завдання 2

Закінчіть речення: «Музично-драматичний комедійний твір, здебільш розважального характеру, в якому спів і танок поєднуються з розмовним діалогом, називається..»

Оперою

Оперетою

Балетом

Комедією

Тестове завдання 3

Які оперети належать перу Імре Кальмана?

«Сільва»

«Маріца»

«Принцеса цирку»

«Фіалка Монмартру»

«Біла акація»

Тестове завдання 4

Позначте всі правильні твердження.

Що означає поняття «богема»?

Узагальнена назва людей, які присвятили себе творчості у різних видах мистецтва

Митці вільного способу життя, що відрізняється від унормованих суспільних відносин

Працівники церкви

Жителі паризького Монмартру

Підсумки уроку 3хв

Музика Паризької богеми мені симпатична! Фіалки Монмартру розквітнули і в моїй душі…

Оскільки ж це було не справжнє вільне, бідне, голодне богемне життя, а його красивий мистецький аналог,…

То нам залишається одна малесенька дрібничка. З'їздити на Монмартр і побачити все на власні очі!

Домашнє завдання.Читати підручник с.______. Придумайте власний сюжет (лібрето) про богему для створення оперети(у вигляді твору). Сюжет повинен бути комедійний та обов'язково з щасливим розв'язком. Вивчити текст пісні «Чом ти не прийшов», співати за допомогою нотного запису.

Коментоване оцінювання. 2хв



© 2010-2022