- Преподавателю
- Математика
- Сабақ жоспары виет теоремасы
Сабақ жоспары виет теоремасы
Раздел | Математика |
Класс | 8 класс |
Тип | Конспекты |
Автор | Матаева Е.Ж. |
Дата | 24.01.2016 |
Формат | docx |
Изображения | Есть |
Сабақтың тақырыбы: Виет теоремасы
Сабақтың мақсаты: Виет теоремасын пайдаланып, келтірілген
квадрат теңдеудің түбірлерін табуға және
Виет теоремасына кері теореманы пайдаланып,
квадрат теңдеу құруға үйрету.
Дамытушылық мақсаты: 1. Алған білімдерін әртүрлі жағдайда қолда-
на білуге дағдыландыру.
2. Белсенділігін көтеруге, ойлау қабілетін
арттыруға, өз ойын жүйелеуге, тез шешім
қабылдауға ұқсастықты, қарама-қайшылық-
ты байқауға дағдыландыру.
Тәрбиелік мақсаты: Оқушылардың білімге деген қызығушылығын
арттыру. Ұжым намысын қорғай білетін, шығар-
машылық қабілеті дамыған тұлға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Біліктілік пен дағдыны игеру және қалыптастыру сабағы.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
ІІ. Қайталау.
Ауызша сұрақтарға жауап беру.
-
түріндегі теңдеу қалай аталады?
-
формуласымен есептелетін сан қалай аталады?
3. Егер D>0 болса, онда квадраттық теңдеудің неше түбірі болады?
4. Егер D=0 болса, онда квадраттық теңдеудің неше түбірі болады?
5. Егер D<0 болса, онда квадраттық теңдеудің неше түбірі болады?
6. Қандай жағдайда квадраттық теңдеу келтірілген квадраттық теңдеу деп атайды?
7. теңдеуінің коэффициенттерін атап шығыңдар.
ІІІ. Үй тапсырмасын тексеру.
Теңдеу
x2+px+q=0
Түбірлері
х1 + х2
p
х1 х2
q
х1
х2
x2 -7x+10=0
5
2
7
-7
10
10
x2-8x+15=0
5
3
8
-8
15
15
x2+x-6=0
2
-3
-1
1
-6
-6
x2-5x+4=0
4
1
5
-5
4
4
x2+3x+2=0
-1
-2
-3
3
2
2
Кесте бойынша келтірілген квадрат теңдеудің түбірлері мен коэффициенттерінің арасындағы заңдылықты анықтап көріңдер.
IV. Жаңа тақырып.
Виет теоремасы: Келтірілген квадрат теңдеудің түбірлерінің қосындысы қарама-қарсы таңбамен алынған екінші коэффициентке, ал көбейтінділері бос мүшеге тең.
х1 + х2=- p,
х1 х2= q
Тарихи мәлімет:
Франсуа Виет (1540-1603)
Әріпті өрнекті енгізген ХVІ ғасырдың көрнекті математигі.
Өзінің алгебралық ойларын Виет «Аналитикалық шеберлікке кіріспе» шығармасында жазған. Онда алгебраны математикалық есептеу әдісіне айналдыруды ұсынған Виет: «Барлық математик ғалымдар алгебрада теңдесі жоқ қазына бар екенін білген, бірақ қазынаны қалай табуды білмеді. Олардың неғұрлым күрделі деп тапқан есептері біздің шеберлік арқылы оңай шешіледі», - деп жазған.
Енді осы теореманы дәлелдейік:
Берілгені: x2+px+q=0
Д/к: х1 + х2=- p,
х1 х2= q
Д/уі: x2+px+q=0
D= p2-4aс
Мысалы: x2-5x+6=0
х1 + х2=5,
х1 х2= 6 х1 =2, х2=3
Виет теоремасына кері теорема:
Егер екі санның қосындысы -p -ға, ал олардың көбейтіндісі q-ға тең болса, онда ол сандар x2+px+q=0 теңдеуінің түбірлері болады.
Мысалы: х1=-3, х2= 6
х1 + х2=-3+6=3, p=-3,
х1 х2= -36=18, q=-18 x2-3x-18=0
V. «Зерде» ойыны. Мақалдарды жалғастыр.
«Зерде» ойыны. Мақалдардың жалғасын тап.
А) х2 - 8х + 7 = 0
х1 + х2 = 8, х1х2 = 7
х1 = 1, х2 = 7
Жеті рет өлшеп, ( бір рет кес)
ә) х2 - 11х + 10 = 0
х1 + х2 = 11, х1х2 = 10
х1 = 1, х2 = 10
Бір тал кессең, ( он тал ек)
Б) х2 - 9х + 8 = 0
х1 + х2 = 9, х1х2 = 8
х1 = 1, х2 = 8
Жігіт бір сырлы, ( сегіз қырлы)
В) х2 - 70х + 1200 = 0
х1 + х2 = 70, х1х2 = 1200
х1 = 30, х2 = 40
Ұлға 30 үйден, (қызға 40 үйден) тыю.
VІ.Бекіту.
А) Тест сұрақтары:
Ә) Оқулықпен жұмыс: №147 (1,3), №148(1,3)
Б) Деңгейлік тапсырма:
А-деңгей
№1. Квадрат теңдеудің коэффициентерін атаңдар
№2. a, b, c-ның мәндері белгілі. теңдеуін құрыңдар.
В-деңгей
№1. Теңдеуді шешіңдер.
№2. Түбірлердің қосындысы мен көбейтіндісін табыңдар.
С-деңгей
Берілген түбірлері бойынша квадрат теңдеу құрыңдар.
VII. Үйге тапсырма. №147 (2,4,6), №148 (2,4,6)
VIІI. Бағалау.
ІХ. Сабақты қорытындылау.