- Преподавателю
- Математика
- «Жүзден жүйрік» Математикалық сайыс
«Жүзден жүйрік» Математикалық сайыс
Раздел | Математика |
Класс | 7 класс |
Тип | Презентации |
Автор | Габбасова А.А. |
Дата | 31.10.2015 |
Формат | docx |
Изображения | Есть |
Үш тілде оқытатын дарынды балаларға арналған мамандандырылған №30 мектеп-гимназиясы
«Жүзден
жүйрік»
Математикалық сайыс
Пән мұғалімі: Ғаббасова Ақмарал
Сабақтың тақырыбы: Қайталау (I-III тоқсан материалдары)
Сабақтың мақсаты:
-
Білімділік: I-III тоқсан бойынша алгебра, геометрия пәндерінен оқушылардың білім дәрежесін салыстыру, өткенді қайталап, еске түсіру.
-
Тәрбиелілік: математикалық сайыс арқылы сынып арасындағы байланысты нығайту, ұйымшылдыққа, ізденімпашылыққа үйрету, белсенділігін дамыту, пәнге деген қызығушылығын арттырып, творчестволық дамуын қалыптастыру.
-
Дамытушылық: есептің ұтымды жолын таба білу; практика мен теорияның арасындағы байланыс, жылдам есептеуге үйрету, басқа пәндермен байланыс және алгебра мен геометрия есептерін аралас шығара отырып ЕНТ-ға дайындық.
Сабақтың міндеттері: Өтілген негізгі тақырыптарға есептер шығару арқылы I-III тоқсан материалды қайталау.
Сабақтың көрнекілігі:
-
«Математикалық сайыс» атты тақырып жазылған плакат;
-
Цитаталар:
а) «Математика- барлық ғылымдар патшасы, ал арифметика- математика патшасы» К.Гаусс.
б) Ақыл жанды болмасаң, математика те бола алмайсың» С.В.Ковалевская.
Есептер жазылған карточкалар.
Сабақтың түрі: Дәстүрлі емес сабақ
Сабақтың әдісі: Сұрақ-жауап әдісі.
Сабақтың барысы: Ұйымдастыру кезеңі.
3-топ:
Д
-
«Қырандар» 9 сынып оқушылары.
З
-
«Жас талапкер» 9 сынып оқушылары
9-сыныбы:
2.Математикалық сайыс.
-
Математикалық сайыстың мақсаты мен өтілуі барысы таныстырылды.
-
Әр топ өзінің құрамдағы оқушылармен таныстырды;
-
Әр топтың жанкүйерлері де шығарып отырады.Ойлануға 1 минут уақыт беріледі. Күрделі есептердің кезінде 2-3 минут уақыт беріліп, ол кезде әр топтың жанкүйерлерімен ойындар ойналады. «Жаңылмаймын» және «жылдам санау» ойындары.
1.Теңдеулер жүйесін шешіңдер:
Жауабы: (-4;9) (4;9)
2. а (-3;4) векторы берілгені. а векторының ұзындығын табыңдар. Жауабы: а =5
3.Теңсіздіктер жүйесінің шешімін координаталық жазықтықта кескіндеңдер:
-
а (-3;4) және b (8;6) векторларының арасындағы ˂-тың косинусын табыңдар. Жауабы: Cos(a,b)=24 25
-
3;7;11;... арифметикалық прогрессияның алтыншы мүшесі және алты мүшесінің қосындысын табыңдар. Жауабы:а=23 S=78
-
Үшбұрыштың қабырғаларының қатынасы 3:5:6 қатынасындай.Оған ұқсас 2-ші үшбұрыштың периметрі 4,2дм. 2-ші үшбұрыштың қабырғаларын табыңдар. Жауабы:0,9; 1,5; 1,8.
-
b1=6, q=2 болса, онда геометриялық прогрессияның алғашқы бес мүшесінің қосындысын табыңдар. Жауабы:S5=96
-
Келесі бұрыштарды π арқылы өрнектеңдер.
а)30 ͦ ә)45 ͦ б)120 ͦ в)240 ͦ
Жауабы: а)π/6 ә)π/4 б)2π/3 в)4π/3
-
Көпбұрыштың бұрыштарының қосындысы 540 ͦ. Оның қабырғаларының санын табыңдар. Жауабы: n=5
-
Қай ширекке тиісті?
а)7π/3 ә)5π/6 б)489 ͦ в)1100 ͦ Жауабы:а)I ә)II б)II в)I
-
Өрнектің мәнін табыңдар:
Cos 60 ͦ+2 sin 30 ͦ+ tg2 60 2-ctg 45 ͦ Жауабы:2
-
Ықшамдаңдар:
а)sin(α-90 ͦ) ә)sin2(180 ͦ+α)
Жауабы:а)-cosα ә)sin2α
10.Таңбасын анықта:
а)sin(-230 ͦ) ә)cos(-120) б)tg 280 ͦ
11.Өрнекті ықшамдаңдар:
Sin2α-1+cos2α+(1-sinα)(1+sinα)
Жауабы:cos2α
12.Мәнін табыңдар:
а)cos720 ͦ ә)ctg(-450 ͦ)
Жауабы:а)1 ә)0
13.Өрнекті ықшамдаңдар:
1-sin2α+ctg2α*sin2α
Жауабы:2cos2α
14.Ықшамдаңдар:
а)Ctg(π/2-α) ә)sin(3π/2+α) б)tg(π-α) в)cos(-α+π/2)
15.Дұрыс бесбұрышқа сыртай және іштей сызылған шеңберлердің радиусын табыңдар.Бесбұрыштың қабырғасы 3см.
Жауабы:R=3.2sin 180/5;r=a/2сtg 180/5
16.1/5-дің 10%- 10%-ін табыңдар
Жауабы:1/50 немесе 0,02
17.Функцияның анықталу облысынан тап.
y=√2x+5
Жауабы: x-2,25
18.Өрнекті ықшамдаңдар:
(1/1+ctg2α+cos2α)*tg2α
Жауабы:tg2α
19.Sina=-4/5 180 ͦ˂α˂270 ͦ cosα-? tgα-?
Жауабы:сosα=-3/5;tgα=4/3=11/3
20.Бір сан екіншісінен 4-ке артық; ал олардың көбейтіндісі 165.
Осы сандарды табыңдар.
Жауабы: (11;15)(-11;-15)
21.Ықшамдаңдар:
x-2y+x2-4y2/8x2y2:x-2y/24x3y3
Жауабы: 3xy(1+x+2y)
Жюри мүшелері сайыстың өтілу барысы, оқушылардың дайындығы, білімі, есеп шығару барысы жайында ризашылықпен қорытынды жасап, тиісті мақтау қағаздарын тапсырды.