Сабақ жоспары (ВИЕТ ТЕОРЕМАСЫ)

Раздел Математика
Класс 8 класс
Тип Другие методич. материалы
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Сабақтың тақырыбы: Виет теоремасы

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Квадрат теңдеу коэффициенттері мен оның түбірлерінің арасындағы байланысты сипаттайтын Виет теоремасы туралы алған білімдерін есептер шығаруда қолдану дағдысын қалыптастыру;

Дамытушылық: Ойлау қабілеттерін, өз беттерімен жұмыстануды дамыту;

Тәрбиелік:Алдарына қойған мақсаттарына жетуге, өздеріне сенімді болуға, жауапкершілікке, топпен жұмыс істеуге тәрбиелеу.

Сабақтың типі:Аралас сабақ.

Әдісі: Түсіндірмелі баяндау,топпен жұмыс.

Көрнекіліктер: Бағалау парағы, карточкалар.

Сабақтың жоспары:

  1. Ұйымдастыру кезеңі. 1мин.

  2. Оқушылардың білімдерін тексеру. 6 мин.

  3. Жаңа тақырыпты баяндау. 15мин.

  4. Өтілген тақырыпты бекіту. 20мин.

  5. Қорытындылау 1 мин.

  6. Бағалау.Кесте арқылы. 1мин.

  7. Үйге тапсырма беру. 1 мин.

  1. Сабақтың барысы: Амандасу, жоқ оқушыларды түгендеп журналға белгілеу. Сынып бөлмесінің тазалығына назар аудару. Назарларын сабаққа аудару.

  2. Өткен тақырып бойынша оқушылардың білім-білік дағдыларын тексеру. Әркім өз нұсқасы бойынша орындайды.

Тапсырма №1.Квадрат теңдеудің дискриминантын есептеп, нақты түбірлері болатынын немесе болмайтынын көрсетіңдер.

  1. Сабақ жоспары (ВИЕТ ТЕОРЕМАСЫ); 2. Сабақ жоспары (ВИЕТ ТЕОРЕМАСЫ)

3.Сабақ жоспары (ВИЕТ ТЕОРЕМАСЫ); 4. Сабақ жоспары (ВИЕТ ТЕОРЕМАСЫ)

  1. Жаңа тақырыпты түсіндіру. Бұл тақырыпта, квадрат теңдеудің түбірлерінің қасиеттерін: Виет теоремасын және Виет теоремасына кері теореманы білетін боласыңдар; квадрат теңдеулерді түбірлердің қасиеттерін қолдану арқылы шешуді үйренесіңдер.

Бізге өткен сабақтан Сабақ жоспары (ВИЕТ ТЕОРЕМАСЫ)теңдеуінен а=1 болса, Сабақ жоспары (ВИЕТ ТЕОРЕМАСЫ)келтірілген квадрат теңдеу шығатыны белгілі.

Мысалы, Сабақ жоспары (ВИЕТ ТЕОРЕМАСЫ)-келтірілген квадрат теңдеуде Сабақ жоспары (ВИЕТ ТЕОРЕМАСЫ) болғандықтан, оның түбірлері: Сабақ жоспары (ВИЕТ ТЕОРЕМАСЫ) болады. Осыдан Сабақ жоспары (ВИЕТ ТЕОРЕМАСЫ) және Сабақ жоспары (ВИЕТ ТЕОРЕМАСЫ)болатындығын көреміз.Осыдан келтірілген квадрат теңдеудің коэффициенттері мен түбірлерінің арасында тығыз байланыс болатынын көреміз. Енді осы байланысты жалпы жағдайда көрсететін Виет теоремасын дәлелдейік.

Теорема. Келтірілген квадрат теңдеудің түбірлерінің қосындысы қарама қарсы таңбамен алынған оның екінші коэффициентіне тең, ал түбірлерінің көбейтіндісі бос мүшесіне тең:

Сабақ жоспары (ВИЕТ ТЕОРЕМАСЫ)

Дәлелдеуі. Сабақ жоспары (ВИЕТ ТЕОРЕМАСЫ) теңдеуінің шешімдері Сабақ жоспары (ВИЕТ ТЕОРЕМАСЫ) теңдіктерімен анықталады. Онда Сабақ жоспары (ВИЕТ ТЕОРЕМАСЫ)

Сабақ жоспары (ВИЕТ ТЕОРЕМАСЫ)Теорема дәлелденді.

Сабақ жоспары (ВИЕТ ТЕОРЕМАСЫ) жалпы квадрат теңдеуі Сабақ жоспары (ВИЕТ ТЕОРЕМАСЫ) келтірілген квадрат теңдеуімен мәндес болғандықтан, Виет теоремасы бойынша: Сабақ жоспары (ВИЕТ ТЕОРЕМАСЫ). МұндаСабақ жоспары (ВИЕТ ТЕОРЕМАСЫ)және Сабақ жоспары (ВИЕТ ТЕОРЕМАСЫ)берілген Сабақ жоспары (ВИЕТ ТЕОРЕМАСЫ)теңдеуінің шешімдері.

1-мысал. Сабақ жоспары (ВИЕТ ТЕОРЕМАСЫ) теңдеуінің түбірлерін анықтайық.

Шешуі.Берілген теңдеудің түбірлерінің қосындысы 8-ге, ал көбейтіндісі 15- ке тең, себебі Виет теоремасы бойынша p=-8 ал q=15.Енді осы шартты қанағаттандыратын сандар жұбын табамыз. Ол сандар 3 және 5. Өйткені Сабақ жоспары (ВИЕТ ТЕОРЕМАСЫ)

Кері теорема. Егер екі санның қосындысы -p-ға, ал олардың көбейтіндісі q-ға тең болса, онда ол сандарСабақ жоспары (ВИЕТ ТЕОРЕМАСЫ)теңдеуінің түбірлері болады.

Дәлелдеуі. Айталық, Сабақ жоспары (ВИЕТ ТЕОРЕМАСЫ)болсын, онда Сабақ жоспары (ВИЕТ ТЕОРЕМАСЫ)теңдеуінен мынаны аламыз:

Сабақ жоспары (ВИЕТ ТЕОРЕМАСЫ)

Яғни, u және v сандары Сабақ жоспары (ВИЕТ ТЕОРЕМАСЫ)теңдеуін қанағаттандырады. Теорема дәлелденді.

2-мысал. Егер 11 және -2 сандары келтірілген квадрат теңдеудің түбірлері болса, онда квадрат теңдеуді құрайық.

Шешуі.Квадрат теңдеуді құру үшін, алдымен Сабақ жоспары (ВИЕТ ТЕОРЕМАСЫ)және Сабақ жоспары (ВИЕТ ТЕОРЕМАСЫ) түбірлерінің қосындысы мен көбейтіндісін табамыз. Сонда Сабақ жоспары (ВИЕТ ТЕОРЕМАСЫ) Виет теормасы бойынша келтірілген квадрат теңдеудің екінші коэффициенті түбірлердің қосындысына қарама қарсы сан, ал бос мүше түбірлердің көбейтіндісіне тең. Осыдан p=-9 және q=-22 аламыз. Сонда Сабақ жоспары (ВИЕТ ТЕОРЕМАСЫ)келтірілген квадрат теңдеуі шығады.

Оқушыларды квадрат теңдеудің түбірлерінің қасиеттерін қолдануға дағдыландыру мақсатында мынандай жаттығуларды орындату.

Тапсырма №2. Түбірлерінің қосындысы мен көбейтіндісін табыңдар.Сабақ жоспары (ВИЕТ ТЕОРЕМАСЫ).

Тапсырма №3. Түбірлері a және -b болатын квадрат теңдеу құрыңдар.

  1. Өтілген тақырыпты бекіту. Оқулықпен, тақтамен жұмыс.

№147, №148(1-8) , №149, №150,№151. Тақтарын тақтада, жұптарын орындарында орындату.

  1. Қорытындылау. Не білдік? Не үйрендік? Кімнің көрсеткіші жоғары?

  2. Бағалау. Кесте арқылы. Әр топтың басшысы бағалайды.

  3. Үйге тапсырма.№152,№154,№155.Есептерге қысқаша талдау жасалып тапсырмалар беріледі.

1-топ. Квадрат теңдеудің дискриминантын есептеп, нақты түбірлері болатынын немесе болмайтынын көрсетіңдер.Сабақ жоспары (ВИЕТ ТЕОРЕМАСЫ)

Оқушы

Тапсырма-1

Тексеру

a=2,b=5,c=6

a=4,b=5,c=8

a=6,b=3,c=4

a=8,b=7,c=2

a=2,b=3,c=4

a=5,b=6,c=7

a=3,b=4,c=5

a=9,b=8,c=3

2-топ. Квадрат теңдеудің дискриминантын есептеп, нақты түбірлері болатынын немесе болмайтынын көрсетіңдер.Сабақ жоспары (ВИЕТ ТЕОРЕМАСЫ)

Оқушы

Тапсырма-1

Тексеру

a=2,b=7,c=8

a=4,b=9,c=6

a=5,b=8,c=6

a=7,b=4,c=3

a=6,b=3,c=4

a=8,b=7,c=6

a=7,b=6,c=3

a=2,b=9,c=8

3- топ. Квадрат теңдеудің дискриминантын есептеп, нақты түбірлері болатынын немесе болмайтынын көрсетіңдер.Сабақ жоспары (ВИЕТ ТЕОРЕМАСЫ)

Оқушы

Тапсырма-1

Тексеру

a=8,b=5,c=4

a=6,b=5,c=2

a=4,b=7,c=8

a=5,b=2,c=6

a=3,b=8,c=6

a=7,b=5,c=4

a=3,b=9,c=7

4-топ. Квадрат теңдеудің дискриминантын есептеп, нақты түбірлері болатынын немесе болмайтынын көрсетіңдер.Сабақ жоспары (ВИЕТ ТЕОРЕМАСЫ)

Оқушы

Тапсырма-1

Тексеру

a=9,b=4,c=8

a=3,b=7,c=8

a=3,b=5,c=4

a=9,b=7,c=6

a=6,b=7,c=2

a=2,b=8,c=9

a=7,b=8,c=4

1-топ. Түбірлерінің қосындысы мен көбейтіндісін табыңдарСабақ жоспары (ВИЕТ ТЕОРЕМАСЫ).

Оқушы

Тапсырма-2

Тексеру

a=2,b=5

a=4,b=5

a=6,b=3

a=8,b=7

a=2,b=3

a=5,b=6

a=3,b=4

a=9,b=8

2-топ. Түбірлерінің қосындысы мен көбейтіндісін табыңдарСабақ жоспары (ВИЕТ ТЕОРЕМАСЫ).

Оқушы

Тапсырма-2

Тексеру

a=2,b=7

a=4,b=9

a=5,b=8

a=7,b=4

a=6,b=3

a=8,b=7

a=7,b=6

a=2,b=9

3- топ. Түбірлерінің қосындысы мен көбейтіндісін табыңдарСабақ жоспары (ВИЕТ ТЕОРЕМАСЫ).

Оқушы

Тапсырма-2

Тексеру

a=8,b=5

a=6,b=5

a=4,b=7

a=5,b=2

a=3,b=8

a=7,b=5

a=3,b=9

4-топ. Түбірлерінің қосындысы мен көбейтіндісін табыңдарСабақ жоспары (ВИЕТ ТЕОРЕМАСЫ).

Оқушы

Тапсырма-2

Тексеру

a=9,b=4

a=3,b=7

a=3,b=5

a=9,b=7

a=6,b=7

a=2,b=8

a=7,b=8

1-топ. Түбірлері a және -b болатын квадрат теңдеу құрыңдар.

Оқушы

Тапсырма-3

Тексеру

a=2,b=5

a=4,b=5

a=6,b=3

a=8,b=7

a=2,b=3

a=5,b=6

a=3,b=4

a=9,b=8

2-топ. Түбірлері a және -b болатын квадрат теңдеу құрыңдар.

Оқушы

Тапсырма-3

Тексеру

a=2,b=7

a=4,b=9

a=5,b=8

a=7,b=4

a=6,b=3

a=8,b=7

a=7,b=6

a=2,b=9

3- топ. Түбірлері a және -b болатын квадрат теңдеу құрыңдар.

Оқушы

Тапсырма-3

Тексеру

a=8,b=5

a=6,b=5

a=4,b=7

a=5,b=2

a=3,b=8

a=7,b=5

a=3,b=9

4-топ. Түбірлері a және -b болатын квадрат теңдеу құрыңдар.

Оқушы

Тапсырма-3

Тексеру

a=9,b=4

a=3,b=7

a=3,b=5

a=9,b=7

a=6,b=7

a=2,b=8

a=7,b=8

1-топ. Топ жетекшісі:

Оқушының аты-жөні

Тапсырма

№1

Тапсырма

№2

Тапсырма

№3

Тақтамен жұмыс

Өз бетімен жұмыс

Баға


















2-топ. Топ жетекшісі:

Оқушының аты-жөні

Тапсырма

№1

Тапсырма

№2

Тапсырма

№3

Тақтамен жұмыс

Өз бетімен жұмыс

Баға

















3-топ. Топ жетекшісі:

Оқушының аты-жөні

Тапсырма

№1

Тапсырма

№2

Тапсырма

№3

Тақтамен жұмыс

Өз бетімен жұмыс

Баға
















4-топ. Топ жетекшісі:

Оқушының аты-жөні

Тапсырма

№1

Тапсырма

№2

Тапсырма

№3

Тақтамен жұмыс

Өз бетімен жұмыс

Баға





















© 2010-2022