Тема Функцияның өсуінің, кемуінің белгілері

Раздел Математика
Класс -
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Тема Функцияның өсуінің, кемуінің белгілеріТема Функцияның өсуінің, кемуінің белгілеріТема Функцияның өсуінің, кемуінің белгілеріТема Функцияның өсуінің, кемуінің белгілеріТема Функцияның өсуінің, кемуінің белгілеріТема Функцияның өсуінің, кемуінің белгілеріТема Функцияның өсуінің, кемуінің белгілеріТема Функцияның өсуінің, кемуінің белгілеріТема Функцияның өсуінің, кемуінің белгілеріТема Функцияның өсуінің, кемуінің белгілеріТема Функцияның өсуінің, кемуінің белгілеріТема Функцияның өсуінің, кемуінің белгілеріТема Функцияның өсуінің, кемуінің белгілеріТема Функцияның өсуінің, кемуінің белгілеріТема Функцияның өсуінің, кемуінің белгілеріТема Функцияның өсуінің, кемуінің белгілеріМұғалімнің аты жөні: Хамитова Г.А.

Сабақ тақырыбы: Функцияның өсуінің, кемуінің белгілері.

Сабақтың мақсаты: Туындының көмегімен функцияның өсу және кему аралықтарын табу түсінігін меңгеру, есептер шығару.

Міндеттері:

а) Білімділік: Функцияның өсуінің, кемуінің белгілері түсінігі. Функцияның өсу және кему аралығын табу алгоритмін қолдану бейімділіктерін қалыптастыру.

ә) Тәрбиелік: Сөйлеу мәдениетін, өз ойын дәл, нақты айта білуге үйрету, жауапкершілікке тәрбиелеу.

б) Дамытушылық: Оқушылардың тақырыпты өз бетімен меңгеруге мүмкіндік туғызу, ізденісін, тиянақты ой қорытындысын жасай білу, есте сақтау қабілеттерін, логикалық ойлауын дамыту.

Сабақтың түрі: Аралас сабақ

Сабақтың әдісі: Проблемалық, тест, сын-тұрғысынан ойлау стратегиясы, сұрақ-жауап.

Сабақтың көрнекілігі: Интерактивті тақта, таратпа карточкалар.

Пәнаралық байланыс: геометрия

Сабақтың жоспары:

I. Ұйымдастыру кезеңі

II. Алғашқы тақырыпты қайталау және үй тапсырмасын тексеру:

1.Үй тапсырмасын тексеру;

2. Сәйкестік тесті;

3. Венн диаграммасы

ІІІ. Білімді белсенді меңгеруге дайындық

Жаңа тақырыптың өзектілігі

IV. Жаңа білімді меңгеру:

1. Жаңа түсінікті енгізу;

2. Жаңа түсінікке әкелетін мысалдарды талдау.

V. Жаңа сабақты бекіту:

1. Есептер шығару;

2. Венн диаграммасын аяқтау;

VI. Қорытынды:

1. Сабақтың мақсатқа жетуін қорытындылау;

2. Үйге тапсырма.

3. Бағалау;

Сабақтың барысы:

I. Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу. Оқушыларды түгендеу, тазалыққа көңіл бөлу. Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Сабақтың тақырыбы және мақсатын таныстыру. Оқушылар үш топқа бөлінген. Топ жетекшілерін таныстыру.

Балалар қалай ойлайсыңдар тақырып бізге таныс па? Функция тарауын өткен кезде функцияның өсуі, кемуі және тұрақтылығының белгілеріне анықтама берген болатынбыз. Сонда қалай осы тақырыпты қайтадан өтеміз бе?

Қазір біз қандай ұғыммен танысып жатырмыз. (Туынды.) Сонда бүгінгі сабағымыздың мақсаты қандай?

Туындының көмегімен функцияның өсу және кему аралықтарын табу түсінігін меңгеру, есептер шығару. Сабағымызды бастамас бұрын үй тапсырмасын тексеріп алайық.

II. Үй тапсырмасын тексеру. Интерактивті тақтада жазылған есептер бойынша жұптар бір-бірінің дәптерін алып, есепті тексереді. Топ жетекшілері шығармаған оқушылар туралы мәлімет береді.

№479 Функцияның екінші ретті туындысын табыңдар.

  1. Тема Функцияның өсуінің, кемуінің белгілеріЖауабы: Тема Функцияның өсуінің, кемуінің белгілері

  2. Тема Функцияның өсуінің, кемуінің белгілеріЖауабы: 19800 (х-1)98

  3. Тема Функцияның өсуінің, кемуінің белгілеріЖауабы: - 9cos(3х-2)

  4. Тема Функцияның өсуінің, кемуінің белгілеріЖауабы: - а2cos (ах+в)

№483 Функцияның екінші ретті туындысын табыңдар.

  1. Тема Функцияның өсуінің, кемуінің белгілеріТема Функцияның өсуінің, кемуінің белгілеріЖауабы:Тема Функцияның өсуінің, кемуінің белгілері

  2. Тема Функцияның өсуінің, кемуінің белгілеріЖауабы: Тема Функцияның өсуінің, кемуінің белгілері

1. Өткен сабақты қайталау. «Сәйкестік тест». Не білемін?

Туынды тарауы бойынша не білеміз? Сәйкестік тест бойынша қайталау жұмысын жүргізу. Берілген сұрақтар бойынша сәйкес жауабын көрсету.


р/с

Сұрақтар

р/с

Жауаптар

1.

Туындының анықтамасы

1.

Тема Функцияның өсуінің, кемуінің белгілері

2.

Тема Функцияның өсуінің, кемуінің белгілері

2.

Тема Функцияның өсуінің, кемуінің белгілері

3.

Тема Функцияның өсуінің, кемуінің белгілері

3.

Тема Функцияның өсуінің, кемуінің белгілері

4.

Тема Функцияның өсуінің, кемуінің белгілері

4.

Тема Функцияның өсуінің, кемуінің белгілері

5.

Жанаманың теңдеуі

5.

Тема Функцияның өсуінің, кемуінің белгілері

6.

Туындының геометриялық мағынасы

6.

Тема Функцияның өсуінің, кемуінің белгілері

7.

Тема Функцияның өсуінің, кемуінің белгілері

7.

Тема Функцияның өсуінің, кемуінің белгілері

Жауабы:

1

2

3

4

5

6

7

6

4

1

7

2

3

5

Ф

У

Н

К

Ц

И

Я

Сонымен, «Функция» деген сөз алдық. Ал функция дегеніміз? Функция тарауынан не білетінімізді функция ұғымына қатысты топтастыру жасау арқылы тексерейік.

Функция

III. Жаңа сабақты өту барысы.сандары үшін

Тема Функцияның өсуінің, кемуінің белгілерітеңсіздігі

орындалса, өспелі

Тема Функцияның өсуінің, кемуінің белгілеріүшін

Тема Функцияның өсуінің, кемуінің белгілерікемімелі

Жаңа түсінік енгізу.






Өспелі функция Тема Функцияның өсуінің, кемуінің белгілерісандары үшін Тема Функцияның өсуінің, кемуінің белгілерітеңсіздігі орындалса, онда өспелі.

Тема Функцияның өсуінің, кемуінің белгілерісандары үшін Тема Функцияның өсуінің, кемуінің белгілері теңдігі орындалса, онда кемімелі.

Тапсырма 1- топ жауап береді, ал екінші топ дұрыс қатесін айтады.

  1. у = f(х) функцияның графигі [- 6; 4] аралықта. f(х) >0 анықта.

  2. Функция қай аралықта кемімелі.

  3. у = f(х) функциясының графигі берілген. Функцияның анықталу облысын анықта.

Тема Функцияның өсуінің, кемуінің белгілеріТема Функцияның өсуінің, кемуінің белгілеріТема Функцияның өсуінің, кемуінің белгілері

Теорема. Егер дифференциалданатын Тема Функцияның өсуінің, кемуінің белгілері функциясының туындысы Х аралығының әрбір нүктесінде оң таңбалы, яғни Тема Функцияның өсуінің, кемуінің белгілеріонда функция осы аралықта өспелі болады.

Теорема. Егер дифференциалданатын Тема Функцияның өсуінің, кемуінің белгілері функциясының туындысы Х аралығының әрбір нүктесінде теріс таңбалы, яғни Тема Функцияның өсуінің, кемуінің белгілеріболса, онда сол аралықта кемімелі болады.

Болжау стратегиясы бойынша функцияның өсу, кему аралығы қандай алгоритм негізінде орындалады деп ойлайсың. Неге? Ретімен орналастыр.

Теорема бойынша өсу, кему аралығын жазу

Анықталу облысын табу

Функцияның өсу, кемуін анықтау

Туындыны табу



Функцияның өсу, кему аралықтарын анықтау алгоратимі

Функцияның өсу, кемуін анықтау

Анықталу облысын табу

Туындыны табу



Теорема бойынша өсу, кему аралығын жазу

2. Жаңа түсінікке әкелетін мысалдарды талдау.

1-мысал. Тема Функцияның өсуінің, кемуінің белгілеріфункциясының өсу және кему аралықтарын табайық.

Шешуі.

  1. D(f)=R; Функцияның анықталу облысы барлық нақты сандар жиыны;

  2. Тема Функцияның өсуінің, кемуінің белгілері;

  3. Тема Функцияның өсуінің, кемуінің белгілері, яғни Тема Функцияның өсуінің, кемуінің белгілері,

Тема Функцияның өсуінің, кемуінің белгілері,

Тема Функцияның өсуінің, кемуінің белгілеріАл, анықталу облысының Тема Функцияның өсуінің, кемуінің белгілерібөлігінде Тема Функцияның өсуінің, кемуінің белгілері болады;

  1. Теорема бойынша функция Тема Функцияның өсуінің, кемуінің белгілері аралығында өседі, ал Тема Функцияның өсуінің, кемуінің белгілеріаралығында кемиді.

2-мысал.

Тема Функцияның өсуінің, кемуінің белгілеріфункциясының өсу және кему аралығын анықтайық.

Шешуі.

1) D(f)=R;

2)Тема Функцияның өсуінің, кемуінің белгілері.

3) Тема Функцияның өсуінің, кемуінің белгілеріТема Функцияның өсуінің, кемуінің белгілері. Шыққан теңсізлікті интервалдар әдісімен шешеміз. Сонда Тема Функцияның өсуінің, кемуінің белгілері

Тема Функцияның өсуінің, кемуінің белгілері.

Функцияның анықталу облысын үш интервалға бөліп, әрқайсысының таңбасын анықтаймыз. Тема Функцияның өсуінің, кемуінің белгілері, яғни х>2 болғанда, Тема Функцияның өсуінің, кемуінің белгілері. Енді интервалдардағы туындының таңбасын сан түзуіне кезектеп қоямыз.( сурет).

4) Демек, Тема Функцияның өсуінің, кемуінің белгілері және Тема Функцияның өсуінің, кемуінің белгілері аралығында функция өседі, ал Тема Функцияның өсуінің, кемуінің белгілері аралығында функция кемиді. + - +

-2 2

Жауабы:Тема Функцияның өсуінің, кемуінің белгілері және Тема Функцияның өсуінің, кемуінің белгілеріаралығында өседі, Тема Функцияның өсуінің, кемуінің белгілеріаралығында функция кемиді.

V. Жаңа сабақты бекіту:

1. Есептер шығару Тақтада

№259. Берілген функцияның анықталу облысында өспелі екенін дәлелдеңдер:а) у=Тема Функцияның өсуінің, кемуінің белгілері;

Шешуі: 1. D(f)=R

2. f1 (x)=2,3

3. f1(x)> 0. 2,3>0, (- ∞, +∞) өспелі

№261. Тема Функцияның өсуінің, кемуінің белгілері функцияның өсу және кему аралықтарын табыңдар: ә) у=Тема Функцияның өсуінің, кемуінің белгілеріх3-Тема Функцияның өсуінің, кемуінің белгілеріх2;

№263. Тема Функцияның өсуінің, кемуінің белгілері функциясының өсу және кему аралықтарын табыңдар: ә) f(x)=2x2-3x2-12x-1;

«Қарлы кесек» ойыны бойынша топтар бір- біріне сұрақтар беру.

Деңгейлік тапсырмалар:

А ДЕҢГЕЙІ

№258. 1 ) Тема Функцияның өсуінің, кемуінің белгілері функцияның өсу және кему аралықтарын табыңдар: б) f(x)=x2-6x+5

Тема Функцияның өсуінің, кемуінің белгілеріаралықта өсетін және [4; + ∞ ) аралығында кемитін функцияның графигін схемалық түрде көрсет.

В ДЕҢГЕЙІ

№261. 1) Тема Функцияның өсуінің, кемуінің белгілері функцияның өсу және кему аралықтарын табыңдар: в) y = 0,25x4 - 0,5x2 - 1

2)

С ДЕҢГЕЙІ

Тема Функцияның өсуінің, кемуінің белгілеріфункцияның өсу және кему аралықтарын табыңдар: Тема Функцияның өсуінің, кемуінің белгілері=Тема Функцияның өсуінің, кемуінің белгілері

V. Қорытындылау. 1. Венн диаграммасын аяқтау. Ұқсастығы ұқсастығы

Тема Функцияның өсуінің, кемуінің белгілері,

өспелі

Тема Функцияның өсуінің, кемуінің белгілерікемімелі



  1. «+», «-», «қызықты» стратегиясы.

Үйге тапсырма §19, б.127, №258,261, 263а

Бағалау.





© 2010-2022