Урок на тему «Көпмүше және оларға амалдар қолдану»

Раздел Математика
Класс -
Тип Рабочие программы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Урок на тему «Көпмүше және оларға амалдар қолдану»Урок на тему «Көпмүше және оларға амалдар қолдану»Урок на тему «Көпмүше және оларға амалдар қолдану»Урок на тему «Көпмүше және оларға амалдар қолдану»Урок на тему «Көпмүше және оларға амалдар қолдану»Урок на тему «Көпмүше және оларға амалдар қолдану»Урок на тему «Көпмүше және оларға амалдар қолдану»Урок на тему «Көпмүше және оларға амалдар қолдану»Урок на тему «Көпмүше және оларға амалдар қолдану»Урок на тему «Көпмүше және оларға амалдар қолдану»Урок на тему «Көпмүше және оларға амалдар қолдану»Урок на тему «Көпмүше және оларға амалдар қолдану»Урок на тему «Көпмүше және оларға амалдар қолдану»Урок на тему «Көпмүше және оларға амалдар қолдану»Урок на тему «Көпмүше және оларға амалдар қолдану»Тақырыбы: «Көпмүше және оларға амалдар қолдану»

Мақсаты: Көпмүше және оларға амалдар қолдану тәсілдерін қайталау.

Көпмүшені стандарт түріне келтіру есептерін пысықтау. Ой-өрісін, есте

сақтау қабілетін дамыту.

Бәсекелестікке, белсенділікке, байқампаздыққа тәрбиелеу.

Көрнекілігі: Суреттер, үлестірмелі қағаз, флипчарт, фишкалар.

Түрі: Дәстүрлі емес, сайыс сабақ.

Сабақтың барысы

І.Ұйымдастыру.

- Біз ақылды баламыз

Есеп, теңдеу шығарамыз.

Туын ұстап білімнің,

Саяхатқа шығамыз.

-Білім әлеміне саяхат. Әр тапсырманы орындаған оқушы өзіне тиісті фишканы алады (қызыл, көк, сары).

Сынып екі топқа бөлінді.

ІІ. Қайталау.

«Бірмүше, көпмүше аялдамасы»

  1. ауызша сұрақтар

  • Бірмүше дегеніміз не?

  • Көпмүше дегеніміз не?

  • Көпмүшелермен қандай амалдар орындалады№

  • Көпмүшенің стандарт түрі дегенді қалай түсінеміз?

  • Ұқсас мүшелер деген не?

  1. ауызша есеп

12m-2m+5n-2n = - қалай түрлендіреміз?

3a2+2a-a2-5a=

-2x(x+2y-5y2+6x2)= - қалай көбейтеміз?

-4a(a+b)=

(2m+5n) *10m= - қалай бөлу амалын орындаймыз?

4a2b2: 4a2b2=

25x4y2:5x2y= - екі өрнектің айырмашылығы неде?

100a5b4:20a4b4=

  1. Дәптерге шығару

(b2-b+1)+(a+1)=

(b2-b+1)-(a+1)=

ІІІ. Өткен тақырыпты пысықтау.


1.8а

2.4а3+6аb



2.1. Көпмүшенің ұқсас мүшелерін жинақтау.

2a-3a+7a=C1

(2a2+3b)*2a=A2

І-топ

1.6a

2.4a2+6ab

1.-8a

2.4a3+5ab

1.5x+6

2.10x2+15x4

3x-1+2x+7=A1

(2x2+3y3)*5x=B2

ІІ-топ

1.x+6

2.10x3+15x2

1.5x-6

2.10x3+15x4


2. * орнын толтырыңдар Жауабы:


1

1

9ab3/3ab=3b2

*/3ab=3b2

2

2

-10m*(2m+4p)c-20m2-40mp

**(2m+4p)c-20m2-40mp

(12x2+9x)/3x=4x+3

(12x2+9x)/*=4x+3

3

3


3. «Сөзді тап» (топтық жұмыс)


  1. x-(y+z)=

  2. (x-y)+(y+x)=

  1. 12.8+(11-12.8)=

  2. 3-(2-x)=1.5

  3. (6x3-3x2):x2=

  4. 6c(a2c+2)=

А

Е12.8

Т-0.5

Л6ac+12c

Р2x

Ә6a2c2+12c

Жx-y-z

Б11

К6x-3

6x2-3x

1

2

3

4

5

6

7



-





Жауабы:

1

2

3

4

5

6

7

Ә

Л

-

Ж

Е

Б

Р

Әл-жебр - 780-850 жж. алгебра есептеулері туралы қысқаша кітап, алгебра ғылымының негізгі қағидалары мен амалдарын жинақтауға арналған.

Алгебра ғылымының атасы - Әл-Хорезми толық есімі - Әбу Абдаллах. Ежелгі Хорезм еліндегі Хиуа қаласында дүниеге келген. Ол әйгілі әлемдік қазіргі алгебра ғылымының негізін салушы ретінде белгілі.

Орта ғасырлық ұлы ғалым - математик астролог, (тарихшы, жағрапияшы Әл-Хорезми - жан-жақты энциклопедия ғалым болған ерекше тұлға.) Әл-Хорезм өзінің ұрпаққа өшпес мұра етіп қалдырған 9 ірі көлемді шығармаларын ашты.

Араб математигі Әл-Хорезм Бағдатта тұрды. Математика бойынша ол жазған екі кітап бүкіл әлемге араб цифрлары мен көлдің тарауына септігін тигізді. «Арифметика» және «Алгоритм» терминдерінде сол жасаған сөздіктерде бізге келді, ал алгебра сөзі «Хибаб әл жебр әл мұқабала» кітабы тақырыбының бір бөлігі болып табылады.

ІҮ.Қорытынды.

Ү. Үйге тапсырма. № 118-119.

© 2010-2022