Тақырыбы: «Рационал бөлшектердің қосындысы мен айырмасы» 7 «Ә» сынып

  Ә.Бөкейхан атындағы №76 жалпы  білім беретін  орта мектеп                                                            Бекітемін:                                                         Директордың уақытша                                                      міндетін атқарушы:               А.Т.Тусупова                 Ашық сабақ   Тақырыбы: «Рационал бөлшектердің қосындысы мен айырмасы» 7 «Ә» сынып     Пән мұғалімі: Уркен Г.А.             Қарағанды - 2014   Күні: Сыныбы: 7 «Ә» Сабақтың тақыры...
Раздел Математика
Класс -
Тип Рабочие программы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:


Ә.Бөкейхан атындағы №76 жалпы білім беретін орта мектеп




Бекітемін:

Директордың уақытша

міндетін атқарушы: А.Т.Тусупова








Ашық сабақ


Тақырыбы: «Рационал бөлшектердің қосындысы мен айырмасы»

7 «Ә» сынып









Пән мұғалімі: Уркен Г.А.







Қарағанды - 2014

Күні:

Сыныбы: 7 «Ә»

Сабақтың тақырыбы: Рационал бөлшектердің қосындысы мен айырмасы

Сабақтың мақсаты:

Білімділік:

Рационал бөлшектер қосындысы мен айырмасы тақырыбы бойынша оқып -үйренгендерін, сараптау және, ойын жинақтау білігін қалыптастыру.

Тәрбиелік:

Өзін-өзі бақылау, жауапкершілік сезімін тәрбиелеу; есте сақтау қабілетін, өздігінен ойлауды дамыту, математикалық тілде сөйлеу, ойларын нақтылы сөздермен баяндауды үйрету.

Дамытушылық: Оқушыларды ой шақыра білуге үйрету, жеке, жұптық, топтық жұмыс жасауға дағдыландыру және шығармашылық қабілеттерін дамыту.

Сабақтың түрі: іздендіру-шығармашылық жарыс сабақ

Сабақтың әдіс- тәсілдері:топтық жұмыс, сұрақ-жауап, түсіндіру, СТО стратегиялары.

Сабақтың көрнекілігі: флипчарт, таратпа қағаздар, бағалау парақтары

Сабақтың типі: пысықтау

Сабақ барысы:

I. Ұйымдастыру кезеңі:

II.Психологиялық ахуал

III. Үй тапсырмасын тексеру

III.Пысықтау

IV. Үйге тапсырма беру

V.Қорытынды

VI. Бағалау

І. Ұйымдастыру кезеңі (3 мин)

- Барлықтарыңызға қайырлы күн тілеймін! Бүгінгі сабақта сіздерді көргеніме қуаныштымын! Менің ойымша, әрбіреуіңіз осы сабақтан жаңа бірдеңе үйренем деп қана қуанбай, жаныңызда отырған көршіңізді көргеніңізде де қуаныштысыз деп ойлаймын. Бір-бірімізге күлімдеп қарап, сәттілік тілейік!

(Оқушылармен сәлемдесіп, сабақтың тақырыбын, мақсаттарын хабарлаймын).

Оқушыларды топтарға бөлу үшін 4 түрлі (үшбұрыш, көпбұрыш, шеңбер, төртбұрыш) фигураны алдарыңа қойып, оқушыларды фигуралары бойынша отырғызамын. Әр топқа бағалау парақтары таратылады.

II. Психологиялық ахуал «Жүректер жүрекке». Ал оқушылар сабағымызды бастамастан бұрын, бір бірімізге жылы лебіздеріміздерді білдірейік.

III. Үй тапсырмасын тексеру: Ал оқушылар енді мына слайдта көрсетілген сәйкестендіру кестесі бойынша әркім өзінің үй тапсырмасын тексереді. Алдарында жатқан бағалау парақтарына әр топ басшысы тобындағы оқушыларды жазып, үй тапсырмасы бойынша бағалап шығады. (4 мин). Слайдта дұрыс жауаптары көрсетіледі.

.№499

Тақырыбы: «Рационал бөлшектердің қосындысы мен айырмасы» 7 «Ә» сынып

Тақырыбы: «Рационал бөлшектердің қосындысы мен айырмасы» 7 «Ә» сынып

Тақырыбы: «Рационал бөлшектердің қосындысы мен айырмасы» 7 «Ә» сынып

Тақырыбы: «Рационал бөлшектердің қосындысы мен айырмасы» 7 «Ә» сынып

Тақырыбы: «Рационал бөлшектердің қосындысы мен айырмасы» 7 «Ә» сынып

Тақырыбы: «Рационал бөлшектердің қосындысы мен айырмасы» 7 «Ә» сынып

Тақырыбы: «Рационал бөлшектердің қосындысы мен айырмасы» 7 «Ә» сынып

Тақырыбы: «Рационал бөлшектердің қосындысы мен айырмасы» 7 «Ә» сынып

Тақырыбы: «Рационал бөлшектердің қосындысы мен айырмасы» 7 «Ә» сынып

Тақырыбы: «Рационал бөлшектердің қосындысы мен айырмасы» 7 «Ә» сынып

Тақырыбы: «Рационал бөлшектердің қосындысы мен айырмасы» 7 «Ә» сынып

Тақырыбы: «Рационал бөлшектердің қосындысы мен айырмасы» 7 «Ә» сынып

Тақырыбы: «Рационал бөлшектердің қосындысы мен айырмасы» 7 «Ә» сынып

Тақырыбы: «Рационал бөлшектердің қосындысы мен айырмасы» 7 «Ә» сынып

Тақырыбы: «Рационал бөлшектердің қосындысы мен айырмасы» 7 «Ә» сынып

Тақырыбы: «Рационал бөлшектердің қосындысы мен айырмасы» 7 «Ә» сынып

Тақырыбы: «Рационал бөлшектердің қосындысы мен айырмасы» 7 «Ә» сынып

Тақырыбы: «Рационал бөлшектердің қосындысы мен айырмасы» 7 «Ә» сынып

Тақырыбы: «Рационал бөлшектердің қосындысы мен айырмасы» 7 «Ә» сынып

Тақырыбы: «Рационал бөлшектердің қосындысы мен айырмасы» 7 «Ә» сынып

.№ 500

Жауаптарын анықты

I

II

III

Тақырыбы: «Рационал бөлшектердің қосындысы мен айырмасы» 7 «Ә» сынып

Тақырыбы: «Рационал бөлшектердің қосындысы мен айырмасы» 7 «Ә» сынып

Тақырыбы: «Рационал бөлшектердің қосындысы мен айырмасы» 7 «Ә» сынып

Тақырыбы: «Рационал бөлшектердің қосындысы мен айырмасы» 7 «Ә» сынып

Тақырыбы: «Рационал бөлшектердің қосындысы мен айырмасы» 7 «Ә» сынып

Тақырыбы: «Рационал бөлшектердің қосындысы мен айырмасы» 7 «Ә» сынып

Тақырыбы: «Рационал бөлшектердің қосындысы мен айырмасы» 7 «Ә» сынып

Тақырыбы: «Рационал бөлшектердің қосындысы мен айырмасы» 7 «Ә» сынып

Тақырыбы: «Рационал бөлшектердің қосындысы мен айырмасы» 7 «Ә» сынып

Тақырыбы: «Рационал бөлшектердің қосындысы мен айырмасы» 7 «Ә» сынып

Тақырыбы: «Рационал бөлшектердің қосындысы мен айырмасы» 7 «Ә» сынып

Тақырыбы: «Рационал бөлшектердің қосындысы мен айырмасы» 7 «Ә» сынып

Тақырыбы: «Рационал бөлшектердің қосындысы мен айырмасы» 7 «Ә» сынып

Тақырыбы: «Рационал бөлшектердің қосындысы мен айырмасы» 7 «Ә» сынып

Тақырыбы: «Рационал бөлшектердің қосындысы мен айырмасы» 7 «Ә» сынып

Тақырыбы: «Рационал бөлшектердің қосындысы мен айырмасы» 7 «Ә» сынып

IV. Пысықтау

  1. Тапсырма: Алдарыңызға таратылып берген тапсырмада ең алғаш бөлшек сызығын ойлап тапқан итальян ғалымы кім екенін табуымыз керек. Яғни мына есептерді орындау арқылы біз, оны кім ойлап тапқанын табуымыз керек. (Леонардо).



Орындалатын

амалдар

Л

Е

О

Н


(х-5)(х2+5х+25)

Тақырыбы: «Рационал бөлшектердің қосындысы мен айырмасы» 7 «Ә» сынып


Тақырыбы: «Рационал бөлшектердің қосындысы мен айырмасы» 7 «Ә» сыныпбөлшегін қысқарт


Көбейткіштерге жіктеңдер: 36-x2


Ж/бы

x3-125

Тақырыбы: «Рационал бөлшектердің қосындысы мен айырмасы» 7 «Ә» сынып

a+c

(6-x)(6+x)

А

Р

Д

О

Тақырыбы: «Рационал бөлшектердің қосындысы мен айырмасы» 7 «Ә» сыныпбөлшегінің мағынасы болатындай х айнымалысының барлық мәндерін табыңдар.

Тақырыбы: «Рационал бөлшектердің қосындысы мен айырмасы» 7 «Ә» сыныпамалдарын орында.

Теңдік орындалу үшін жұлдызшаларды өрнекпен алмастырыңдар

(* -3z)2=*-12xz+*

Тақырыбы: «Рационал бөлшектердің қосындысы мен айырмасы» 7 «Ә» сыныпболғандағы Тақырыбы: «Рационал бөлшектердің қосындысы мен айырмасы» 7 «Ә» сынып өрнегінің мәнін тап.

Ж/бы

-5 тен өзге барлық сан

6

4x2-12xz+9z2

Тақырыбы: «Рационал бөлшектердің қосындысы мен айырмасы» 7 «Ә» сынып


  1. Тапсырма: Галереяны аралау деп аталады.

Деңгей бойынша









А

№503 (1)

№503 (2)

№505 (2)

№505 (3)

В

№512 (1)

№512 (2)

№512 (3)

№512 ()

С

№521 (1)

№521 (2)

№521 (3)

№510 (4)

Логикалық тапсырма

Әзіл есеп "Түлкі мен қасқыр"

«Жинақ кассадағы жағдай»

"Күдікті есеп беру"

Әзіл есеп "Қу түлкі"

№503

  1. Тақырыбы: «Рационал бөлшектердің қосындысы мен айырмасы» 7 «Ә» сынып

  2. Тақырыбы: «Рационал бөлшектердің қосындысы мен айырмасы» 7 «Ә» сынып

№505

Тақырыбы: «Рационал бөлшектердің қосындысы мен айырмасы» 7 «Ә» сынып

Тақырыбы: «Рационал бөлшектердің қосындысы мен айырмасы» 7 «Ә» сынып

№512

Тақырыбы: «Рационал бөлшектердің қосындысы мен айырмасы» 7 «Ә» сынып

Тақырыбы: «Рационал бөлшектердің қосындысы мен айырмасы» 7 «Ә» сынып

Тақырыбы: «Рационал бөлшектердің қосындысы мен айырмасы» 7 «Ә» сынып

Тақырыбы: «Рационал бөлшектердің қосындысы мен айырмасы» 7 «Ә» сынып

Тақырыбы: «Рационал бөлшектердің қосындысы мен айырмасы» 7 «Ә» сынып

Тақырыбы: «Рационал бөлшектердің қосындысы мен айырмасы» 7 «Ә» сынып

Тақырыбы: «Рационал бөлшектердің қосындысы мен айырмасы» 7 «Ә» сынып

Тақырыбы: «Рационал бөлшектердің қосындысы мен айырмасы» 7 «Ә» сынып

Тақырыбы: «Рационал бөлшектердің қосындысы мен айырмасы» 7 «Ә» сынып

Тақырыбы: «Рационал бөлшектердің қосындысы мен айырмасы» 7 «Ә» сынып

№ 510

Тақырыбы: «Рационал бөлшектердің қосындысы мен айырмасы» 7 «Ә» сынып

Тақырыбы: «Рационал бөлшектердің қосындысы мен айырмасы» 7 «Ә» сынып

Логикалық тапсырма

(әзіл есеп) " Түлкі мен қасқыр".

Екеуі тегін балыққа тап болады. Қасқыр айтады "Мен математикаға нашармын, балықты сен бөл" дейді түлкіге. Сонда түлкі саған біреу, маған екеу, саған үшеу, маған төртеу т.с.с. Ең соңында жиырма балықты өзіне салады. Кім көп алды және қаншаға артық алды?

Ж: Қасқыр-100, ең көп балықты түлкі алды -110, 10 балыққа артық.

(әзіл есеп) «Қу түлкі»

Шал балықтарды көп аулап әндетіп келе жатса,жолда бір түлкі сұлап жатады, шал қуанып кемпіріме жаға болады деп түлкіні шанаға салып алады. Ал түлкі жолда 1 минутта 1 балық, 2 минутта 2 балық, т.с.с. Бір лақтырғанда алдыңғы лақтырғаннан 2 есе артық лақтыра береді. 7 минутта барлығы неше балық лақтырған. Ж: 127

Күдікті есеп беру. Мектеп директоры есеп беру кезінде мектепте барлығы 3688 оқушылар оның ұлдары қыздардан 373 адамға көп екенін көрсетті. Бірақ инспектор есеп беруде қате бар екенін бірден түсінде. Ол қатені қалай тапты. (Егер бұл мектепте қыздар саның х-деп алсақ, онда барлық оқушылар Тақырыбы: «Рационал бөлшектердің қосындысы мен айырмасы» 7 «Ә» сынып болады, бұл сан 3688-ге тең емес, себебі тақ сан жұп санға тең болуы мүмкін емес)

Жинақ кассадағы жағдай. 25 сомды 1, 3 және 5 сомдық он қағаз ақшалармен ұсатуға бола ма? 1. 2. Болмайды.Себебі мұндай қағаз ақшалардың жоқтығынан емес. Тақ қосылғыштардың жұп санының қосындысы - тақ саны бола алмайды.

IV. Сергіту сәті.

1) -Мен тақ сандарды атағанда - сендер тұрасыңдар, ал жұп санды атағанда отырасыңдар.

2) 30-ға дейін санаймыз: 3-ке еселі санның орнына қолымызды шапалақтаймыз.

IV. Үйге тапсырма: №503 (2-3), №504, №512 (3,4,5), № 513. Әр үй тапсырмасы нұсқаулық беріп кету.

V. Қорытынды: Сабақты пысықтау және қорытындылау үшін «Ақиқат және жалған екендігін анықта» деген тесттік жүйені пайдаланамын. Дәптерлеріңе «ақиқат» немесе «жалған» деп жазады да және жалған болса неге жалған екендігін көрсетеді.

Жауабын мұғалім айтып, әр топ басшысы бағалайды.

  1. Қысқаша көбейту формулалары дегеніміз көпмүшелерді көбейтудің осы дербес жағдайларын өрнектейтін формулаларды айтамыз.(ақиқат)

  2. Екі өрнектің айырмасының квадраты бірінші өрнектің квадратына, плюс екі еселенген бірінші және екінші өрнектің көбейтіндісіне, минус екінші өрнектің квадратына тең? (жалған)

  3. Бүтін өрнек дегеніміз сандардан және айнымалылардан құралған және олардың дәрежелерінен көбейту амалы арқылы құрастырылған өрнекті айтамыз.(жалған)

  4. Ұқсас мүшелерді біріктіру дегеніміз ұқсас мүшелердің алгебралық қосындысын оған теңбе-тең бірмүшемен алмастыруды айтамыз.(ақиқат)

  5. Бірмүшені көпмүшеге көбейту дегеніміз бірмүшені көпмүшенің әрбір мүшесіне көбейтіп, шыққан нәтижелерді қосады.(ақиқат)

  6. Тақырыбы: «Рационал бөлшектердің қосындысы мен айырмасы» 7 «Ә» сыныпүшмүшесін айырманың толымды квадраты деп аталады.(жалған)

  7. Құрамында айнымалысы алымында кездесетін бөлшектері бар өрнек бүтін өрнек деп аталады. (жалған)

  8. (2a+k)2 = 4a2-12ak+k2 (жалған)

  9. Бүтін және бөлшек өрнектерді рацонал өрнектер деп аталады. (ақиқат)

  10. Екі өрнектің кубтарының айырмасы осы өрнектердің қосындысын олардың қосындысының толымды квадратына көбейткенге тең. а33= (a+b)(a2+2ab+b2)

«Ақиқат және жалған екендігін анықты» деген тесттік жүйені бағалау.

1-3 балл - «2»

4-6 балл - «3»

7-8 балл - «4»

9-10 балл - «5»

VI. Бағалау: Әр топ басшысы тұрып, сабаққа өз пікірлерін айтады. Әр топ басшысы оқушыларды өздері бағалайды. Оқушылар ұнаған бағдаршам түсін таңдап, сабақты бағалайды.

Жасыл - бүгінгі көңіл- күйім өте тамаша. Сабақты жақсы меңгердік.Қызыл - орташа деңгейде өтілді. Сары - маған бүгінгі сабақ ұнамады.


© 2010-2022