- Преподавателю
- Математика
- Сабақ жоспары: Алгебра 10 сынып Туынды табу ережелері
Сабақ жоспары: Алгебра 10 сынып Туынды табу ережелері
Раздел | Математика |
Класс | 10 класс |
Тип | Конспекты |
Автор | Баймухамбетова Г.С. |
Дата | 10.01.2016 |
Формат | doc |
Изображения | Есть |
Шығыс Қазақстан облысы,Күршім ауданы,
Ю.А.Гагарин атындағы №1 Күршім орта
мектебінің математика пәнінің мұғалімі
Баймухамбетова Гульбану Сунгатолдиновна
Сабақтың тақырыбы: Туындыны есептеу ережелері
Сабақтың мақсаты: білімділік:Оқушының туындыға қатысты
білімін, туынды ережелерін қолдану шеберлігін, дағдыларын бақылау, тексеру. Туынды ұғымы бойынша оқушының ойлауын
дамытуға, пәнді оқып үйренуге қажетті білім, білік және іскерлік дағдыларын меңгеруді бекіту.
дамытушылық: Оқушылардың және түлғалық қасиеттерін қалыптастыру, сыни тұрғыдан ойлауын, логикалық ойлауын дамыту, математикалық дүниетанымын кеңейту;
тәрбиелік: Оқушылардың бір-біріне көмектесу, адамгершілігін,
өзіндік дүниетанымын қалыптастыру.
Оқыту формалары: топтық
Сабақтың түрі: Оқушылардың білімін, біліктілігін
тексеріп, қорытындылау сабағы.
Сабақтың көрнекілігі: үлестірме қағаздар ,интерактивті тақта, компьютер, слайдтар ,т.б
Пәнаралық байланыс: Қазақ тілі
Сабақтың барысы
І. Ұйымдастыру кезеңі: 1-2 мин
Оқушылармен сәлемдесу;
Түгендеу;
Назарларын сабаққа аудару;
3 топқа бөлу: (3мин)
Сыныпта қолайлы психологиялық ахуал орнату.Сабақтың мақсатын оқушыларға айтқызу.
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау: (4-5 мин)
«Ой қозғау »
Слайдтағы қайталау сұрақтарына жауап береді.
а) Туынды дегеніміз не?
ә) Туындының белгіленуі
б) у'(х) белгілеулерін енгізген кім?
в) с;х; (хп)' - неге тең?
г) Туындының қолданылатын жерлері.
ІІІ.Топпен жұмыс (8 мин)
Семантикалық карта толтырады.
Мұнда кестеде тігінен тапсырмалар берілген, ал көлденеңінен жауаптары берілген. Тапсырма мен дұрыс жауап сәйкес келетін клеткадағы әріптерді тізіп жазсақ, білім туралы жақсы ой-сөйлем шығады. Соны табайық,
Әр топ жауабын дұрыс шешсе ,бір сөз шығады да , үш сөзді бірге оқығанда , «Білім -басты мұрат»
І топ
Жауап
12х5
27х2
9х2-9х
Х2-2х
1
тапсырма
У=2х6
Б
А
Ғ
Д
Р
F(х)=3х3-4,5х2
О
П
І
С
Ы
Ғ(х)=х+С
У
М
Я
Ю
Л
F(х)=х3/3-х2+2
Т
Ш
Ә
І
В
У=9х3
Е
М
Ж
Қ
Ү
ІІ топ
Жауап
Х+1
20х3
21х2
0
п хп-1
тапсырма
У=7х3
Т
М
Б
Қ
С
F(х)=хп
Р
Ж
Г
Ө
А
Ғ(х)=1/2х2+х
С
Ұ
У
Ы
Я
F(х)=С
Д
П
Х
Т
Ц
У=5х4+1
И
Ы
Ф
А
Ң
ІІІ топ
Жауап
22х-4х3
4х3
1
14Х+3х2
2
тапсырма
F(х)=х4
А
М
Т
У
Ж
F(х)=7 х2+х3
З
И
К
Ұ
О
Ғ(х)=х
Ө
Қ
Р
Г
Д
У=11х2-х4
А
С
Ф
Н
Ғ
У=С+2х
Ш
Ы
Е
Х
Т
IV. «Білімді топ» Деңгейлік тапсырмалар (10 мин)
Оқушылар ұяшықтар таңдайды.
А - жасыл ұяшық (15 ұпай)
f (х)=х3-3х2+
f(х)=2х3-3х2+6
f'(х)= 0 теңдеуін шешіңдер:
С - қызыл ұяшық ( 20 ұпай)
f' (х)<0 теңсіздігін шешіңдер:
f (х) =2х4 - х
f' (х)>0 теңсіздігін шешіңдер.
f (х) =х3/3-1/2х2+6/7
А- сары ұяшық (10 ұпай)
Егер f (x) = (1 - 2x )(2x + 1)болса, онда f /(1) мәнін тап.
f(x) = - + 1 функциясының туындысын тауып, f (1) өрнегінің мәнін тап.
Ү. Сергіту сәті ( 2 мин)
ҮІ. Жұппен жұмыс «Өзіңді және жұбыңды тексер» ( 8 мин )
1 - нұсқа
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.+
8.
9.
10.
2-нұсқа
1.
2.
3.
4.
5.
6. .
7.
8.
9.
10.
Жауаптары:
1-нұсқа 2-нұсқа
1. 2x 1. 3
2. 2 2. 3
3. -7 3. - 8
4. 0 4. 0
5. 5. -
6. 18-28+15-12+8 6. 24 12+16-6x+1
7. 3- 7. 4-
8. - 8. -
9. 9.
10. 40х + 1 10.
ҮІІ. Бағалау (4 мин)
ҮІІІ. Рефлексия Стикерлер таратылады. (2мин)
ІХ.Үйге тапсырма беру (1 мин)
№188 т.14