- Преподавателю
- Математика
- Урок на тему Рацонал көрсеткішті дәреже
Урок на тему Рацонал көрсеткішті дәреже
Раздел | Математика |
Класс | - |
Тип | Другие методич. материалы |
Автор | Сулейменова А.Т. |
Дата | 19.01.2016 |
Формат | docx |
Изображения | Есть |
Сабақтың тақырыбы: Рацонал көрсеткішті дәреже
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: оқушыларды рационал және иррационал
көрсеткішті дәрежелер анықтамасымен таныстыру,
дәрежелердің қасиеттерін қолдану арқылы өрнектердің
мәнін есептеуді және өз беттерімен ізденуге,
қорытындылай білуге үйрету.
Дамытушылық: оқушыларды ойлауға, шешім қабылдауға
үйретіп, пәнге қызығушылығын арттыру.
Тәрбиелік: оқушыларды өз өмірі мен әрекетіне жаупкершілікпен
қарауға және қойған мақсатына жетуге тәрбиелеу.
Сабақтың көрнекілігі: формула
Сабақтың түрі: Жаңа сабақты меңгерту.
Сабақта қолданылатын әдістер: Проблемалық және ізденіс жағдайларын туғызу. Деңгейлеп- саралап оқыту технология элементтерін қолдану.
Сабақ барысы :
I.Ұйымдастыру кезені. Оқушылардың жалпы сабаққа дайындығын тексеру Сабақтың мақсатымен оқушыларды таныстыру
II. Үй тапсырмасын сұрау .
Өткен тақырыпты қайталау (сұрақ -жауап )
III. Жаңа сабақ
1-анықтама. Оң а санының рационал көрсеткішті дәрежесі деп санынан алынған n-ші дәрежелі түбірдің мәнін айтады.
Анықтама бойынша: .
Мысал. 1) ; 2) ; 3) рационал дәрежелі көрсеткіштерді n-ші дәрежелі түбір арқылы өрнектейік.
Шешуі. 1) ; 2) ;
3) .
Рационал көрсеткішті дәреже қасиеттері( a>0, b>0).
-
; 2) ; 3) ;
4) ; 5) , мұндағы n,q - натурал, m,p - бүтін сандар.
Бірінші және екінші қасиеттердің дәлеледеулерін келтірейік. қасиетін дәлелдейік.
Дәлелдеу. , яғни бүтін көрсеткішті дәреже сияқты рационал көрсеткішті дәреже үшін де негіздері бірдей болғанда, дәрежелердің көрсеткіштері қосылады.
Жаттығуларды оқушылармен бірлесе отырып,
түсіндіріп шығарамыз.
№90. Бөлшек көрсеткішті дәрежені түбір түрінде жазыңдар
1) 7)
№ 91. Есептеңдер. 1) ; 3) 7)
№ 92. Түбірді бөлшек көрсеткішті дәреже түрінде жазыңдар:
-
7)
№ 93. 1) Есептеңдер. 3) :
№95. Өрнектің мәнін табыңдар: 1) - +
V. Сабақты қорыту
Қорытынды анықтамалар құру.
VI.Бағалау
VII.Үй тапсырмасы: