жай бөлшектер мен аралас сандарды қосу мен азайту ащық сабақ

Раздел Математика
Класс -
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

жай бөлшектер мен аралас сандарды қосу мен азайту ащық сабақжай бөлшектер мен аралас сандарды қосу мен азайту ащық сабақжай бөлшектер мен аралас сандарды қосу мен азайту ащық сабақжай бөлшектер мен аралас сандарды қосу мен азайту ащық сабақжай бөлшектер мен аралас сандарды қосу мен азайту ащық сабақжай бөлшектер мен аралас сандарды қосу мен азайту ащық сабақжай бөлшектер мен аралас сандарды қосу мен азайту ащық сабақжай бөлшектер мен аралас сандарды қосу мен азайту ащық сабақжай бөлшектер мен аралас сандарды қосу мен азайту ащық сабақжай бөлшектер мен аралас сандарды қосу мен азайту ащық сабақжай бөлшектер мен аралас сандарды қосу мен азайту ащық сабақжай бөлшектер мен аралас сандарды қосу мен азайту ащық сабақжай бөлшектер мен аралас сандарды қосу мен азайту ащық сабақжай бөлшектер мен аралас сандарды қосу мен азайту ащық сабақжай бөлшектер мен аралас сандарды қосу мен азайту ащық сабақжай бөлшектер мен аралас сандарды қосу мен азайту ащық сабақжай бөлшектер мен аралас сандарды қосу мен азайту ащық сабақжай бөлшектер мен аралас сандарды қосу мен азайту ащық сабақТобанияз орта мектебі






Ашық сабақ

Тақырыбы : Жай бөлшектер мен аралас сандарды қосу мен азайтуға есептер шығару

5 - сынып



Өткізген: математика пәні мүғалімі

Есіркепова Жаңыл Көжекбайқызы








Ақтау- 2015 ж



Сабақтың тақырыбы: Жай бөлшектер мен аралас сандарды қосу мен азайтуға есептер шығару


Сабақтың мақсаты:

Білімділік: оқушылардың жай бөлшектер мен аралас сандарды қосу, азайту тақырыптары бойынша есептер шығару арқылы білімдерін пысықтап, тиянақтау.

Дамытушылық: оқушылардың пәнге деген қызығушылықтарын арттыру, жай бөлшектер мен аралас сандарды қосу, азайту амалдары бойынша біліктіліктерін дамыту.

Тәрбиелік: оқушыларды жауапкершілік, еңбекқорлық, белсенділік, ізденімпаздыққа тәрбиелеу, табиғатты қорғауға, аялай білуге баулу.

Сабақтың түрі: Біліктілік пен дағдыны игеру және қалыптастыру сабағы

Сабақтың әдісі: ақпараттық технология, деңгейлік тапсырма.

Сабақтың көрнекілігі: слайд-презентация, есептер жазылған плакат, бағалау парақтары, тест тапсырмалары жазылған карточкалар.

Сабақтың жоспары:

  1. Ұйымдастыру. Сабақтың мақсатымен танысу.

  2. Ауызша есептер шығару арқылы сабақтың эпигафын анықтау.

  3. Үй жұмысын тексеру . Толықтыруды қажет ететін тест.

  4. Білімді бекітуге дайындық кезеңі. Графикалық диктант

  5. Білімді бекіту. Деңгейлік тапсырмалар

  6. Үйге тапсырма

  7. Қорытындылау. Рефлексия.

Сабақтың барысы:

Ұйымдастыру. Сабақтың негізгі мақсаты мен жоспарымен таныстыру

Мұғалім: Балалар бүгінгі сабақта жай бөлшектер мен аралас сандарды қосу және азайту амалдарына есептер шығарып, білімдеріңді қорытындылайсыңыздар. Бүгінгі сабақтың эпиграфын анықтау үшін мына ауызша тапсырмаларды орындап жауаптарын дұрыстап тауып , кестені толтыру керек. Тақтаға кезектесіп шығамыз.

Қосуды орында

( ауызша) (ұмтылар) жай бөлшектер мен аралас сандарды қосу мен азайту ащық сабақ (көрсең) жай бөлшектер мен аралас сандарды қосу мен азайту ащық сабақжай бөлшектер мен аралас сандарды қосу мен азайту ащық сабақ

жай бөлшектер мен аралас сандарды қосу мен азайту ащық сабақжай бөлшектер мен аралас сандарды қосу мен азайту ащық сабақ

(айтсаң) (көзбен)

Азайтуды орында:

(есте) (қатыстырсаң) жай бөлшектер мен аралас сандарды қосу мен азайту ащық сабақ(жаксы)жай бөлшектер мен аралас сандарды қосу мен азайту ащық сабақжай бөлшектер мен аралас сандарды қосу мен азайту ащық сабақ

жай бөлшектер мен аралас сандарды қосу мен азайту ащық сабақжай бөлшектер мен аралас сандарды қосу мен азайту ащық сабақ

(қалар) (есімде) жай бөлшектер мен аралас сандарды қосу мен азайту ащық сабақ(қалар)


жай бөлшектер мен аралас сандарды қосу мен азайту ащық сабақ

жай бөлшектер мен аралас сандарды қосу мен азайту ащық сабақ

жай бөлшектер мен аралас сандарды қосу мен азайту ащық сабақ

жай бөлшектер мен аралас сандарды қосу мен азайту ащық сабақ

1

жай бөлшектер мен аралас сандарды қосу мен азайту ащық сабақ

жай бөлшектер мен аралас сандарды қосу мен азайту ащық сабақ

жай бөлшектер мен аралас сандарды қосу мен азайту ащық сабақ

жай бөлшектер мен аралас сандарды қосу мен азайту ащық сабақ

жай бөлшектер мен аралас сандарды қосу мен азайту ащық сабақ

жай бөлшектер мен аралас сандарды қосу мен азайту ащық сабақ

Сонда бізде шығатыны:

АУЫЗША АЙТСАҢ ҰМЫТЫЛАР.

КӨЗБЕН КӨРСЕҢ ЕСТЕ ҚАЛАР

ҚАТЫСТЫРСАҢ ЕСІМДЕ ЖАҚСЫ ҚАЛАР демекші бүгінгі сабаққа да әдеттегідей белсене қатыса отыра осы тақырыбтыр бойынша білімімізді тиянақтаймыз

Үй жұмысын тақтадан тексереміз: № 676, №677, № 683

№ 676

І балықтың массасы - жай бөлшектер мен аралас сандарды қосу мен азайту ащық сабақкг

ІІ балықтың массасы - ?, жай бөлшектер мен аралас сандарды қосу мен азайту ащық сабақкг <

Барлығы неше кг балық аулаған?

Шешуі: жай бөлшектер мен аралас сандарды қосу мен азайту ащық сабақкг - жай бөлшектер мен аралас сандарды қосу мен азайту ащық сабақкг = жай бөлшектер мен аралас сандарды қосу мен азайту ащық сабақкг = жай бөлшектер мен аралас сандарды қосу мен азайту ащық сабақкг = жай бөлшектер мен аралас сандарды қосу мен азайту ащық сабақкг

жай бөлшектер мен аралас сандарды қосу мен азайту ащық сабақкг + жай бөлшектер мен аралас сандарды қосу мен азайту ащық сабақкг = жай бөлшектер мен аралас сандарды қосу мен азайту ащық сабақкг = жай бөлшектер мен аралас сандарды қосу мен азайту ащық сабақкг = жай бөлшектер мен аралас сандарды қосу мен азайту ащық сабақкг

Жауабы: Марат барлығы жай бөлшектер мен аралас сандарды қосу мен азайту ащық сабақкг балық аулап алды?

№ 677

Қоспаның жай бөлшектер мен аралас сандарды қосу мен азайту ащық сабақ-і алтын

Қалғаны күміс

Алтын күмістен қанша бөлікке көп ?

Шешуі: 1 - жай бөлшектер мен аралас сандарды қосу мен азайту ащық сабақ = жай бөлшектер мен аралас сандарды қосу мен азайту ащық сабақ жай бөлшектер мен аралас сандарды қосу мен азайту ащық сабақ - жай бөлшектер мен аралас сандарды қосу мен азайту ащық сабақ = жай бөлшектер мен аралас сандарды қосу мен азайту ащық сабақ = жай бөлшектер мен аралас сандарды қосу мен азайту ащық сабақ

Жауабы: Алтын күмістен жай бөлшектер мен аралас сандарды қосу мен азайту ащық сабақ бөлікке көп.

№ 683

Емдік шөп - 20 кг жинады

Шайқурай шөбі - оның жай бөлшектер мен аралас сандарды қосу мен азайту ащық сабақ- і

Мыңжапырақ шөбі - оның жай бөлшектер мен аралас сандарды қосу мен азайту ащық сабақ - і

Жалбыз шөбі - жай бөлшектер мен аралас сандарды қосу мен азайту ащық сабақ

Қырмызы - қандай бөлігі , неше кг?

Шешуі : 1 - (жай бөлшектер мен аралас сандарды қосу мен азайту ащық сабақ + жай бөлшектер мен аралас сандарды қосу мен азайту ащық сабақ + жай бөлшектер мен аралас сандарды қосу мен азайту ащық сабақ ) = 1 - жай бөлшектер мен аралас сандарды қосу мен азайту ащық сабақ 1 - жай бөлшектер мен аралас сандарды қосу мен азайту ащық сабақ = жай бөлшектер мен аралас сандарды қосу мен азайту ащық сабақ = жай бөлшектер мен аралас сандарды қосу мен азайту ащық сабақ

20 : жай бөлшектер мен аралас сандарды қосу мен азайту ащық сабақ= 20 : 10 * 3 = 2*6 =12(кг)

Жауабы : қырмызы гүлі 12 кг

Сонымен қоса толықтыруды қажет ететін тесті орындаймыз, жауабы тақтадан тексеріледі, бағалау парағына белгілеп қоямыз.

1. Бөлімдері бірдей бөлшектерді қосқанда, олардың ................... қосып , .................. етіп, ал ............ етіп, сол ......................... өзін қалдырамыз.

2. Бөлімдері әр түрлі бөлшектерді қосу үшін, оларды .................................. ......................келтіріп, ..................................................................... бөлшектерді қосу керек.

3. Бөлімдері бірдей аралас сандарды қосу үшін ........... бөлігін ............. бүтін бөлігіне, ал ............... бөлігін, ................ бөлігіне қосып, қосындысын .................................. түрінде жазамыз.

4. Бөлімдері бірдей бөлшектерді азайтқанда, азайғыштың ........................... азайтқыштың ................. азайтып, ............. етіп жазып, сол .................... өзін қалдыру керек.

5. Егер бөлімдері бірдей аралас сандарды азайтқанда азайғыш аралас санның ............... бөлігі, азайтқыш аралас санның ............. бөлігінен кіші болса, онда азайғыш аралас санды бөлшек бөлігі .......................... бөлшек болатын аралас санға айналдырып аралас сандарды азайтамыз.

Білімді бекітуге дайындық. Графикалық диктаннты орындаймыз. Тексереміз , өзімізді бағалаймыз кретерий бойынша.

1. жай бөлшектер мен аралас сандарды қосу мен азайту ащық сабақ (жоқ)

2. 600 дің ¼ бөлігі 75 тең.( жоқ)

3. Дұрыс бөлшекті аралас сан түрінде жазуға болады. (ия)

4. Бөлімдері әр түрлі бөлшектерді қосу үшін ортақ бөлімге келтіру керек (ия)

5. 60 тың ¾ 40 - қа тең (жоқ)

6. жай бөлшектер мен аралас сандарды қосу мен азайту ащық сабақ (ия)

7. Тоғыз санынан алты бүтін алтыдан бірді азайтқанда үш бүтін

алтыдан бір шығады. (жоқ)

8. Бөлімдері әр түрлі бөлшектерді азайтқанда бөлімдерін ең кіші

ортақ бөлімге келтіру керек (ия)

9. Егер жай бөлшектер мен аралас сандарды қосу мен азайту ащық сабақ санын жай бөлшектер мен аралас сандарды қосу мен азайту ащық сабақ санына арттырсақ , жай бөлшектер мен аралас сандарды қосу мен азайту ащық сабақ саны шығады.(ия)

10. жай бөлшектер мен аралас сандарды қосу мен азайту ащық сабақ= жай бөлшектер мен аралас сандарды қосу мен азайту ащық сабақ (жоқ)

Жауабы:


Кретеий шкаласы

0-1- қате 5 ұпай

2-3 қате 4 ұпай

4-5 қате 3 ұпай

5 қатеден көп- 0 ұпай

Білімді бекіту .«Кім жылдам?» дейгейлік тапсырмалар /бірінші орындаған оқушы тақтаға орындайды,

Деңгейлік есептер шешу:

  1. деңгей № 717(1,3)

  2. деңгей № 723 (1,3)

  3. деңгей № 724 (1)

Үйге тапсырма: № 723, № 724

Қорытындылау.

Рефлексия. Бүгінгі сабақтан алған мәліметтері бойынша түйін шығару.

Не білем?

Нені білдім?

Нені білгім келеді?



Оқушының аты-жөні _________________________


Үй тапсырмасы

Тест

Графикалық

диктант

Деңгейлік тапсырма

қорытындыы



І



ІІ




ІІІ









1. Бөлімдері бірдей бөлшектерді қосқанда, олардың ................... қосып , .................. етіп, ал ............ етіп, сол ......................... өзін қалдырамыз.

2. Бөлімдері әр түрлі бөлшектерді қосу үшін, оларды .................................. ......................келтіріп, ..................................................................... бөлшектерді қосу керек.

3. Бөлімдері бірдей аралас сандарды қосу үшін ........... бөлігін ............. бүтін бөлігіне, ал ............... бөлігін, ................ бөлігіне қосып, қосындысын .................................. түрінде жазамыз.

4. Бөлімдері бірдей бөлшектерді азайтқанда, азайғыштың ........................... азайтқыштың ................. азайтып, ............. етіп жазып, сол .................... өзін қалдыру керек.

5. Егер бөлімдері бірдей аралас сандарды азайтқанда азайғыш аралас санның ............... бөлігі, азайтқыш аралас санның ............. бөлігінен кіші болса, онда азайғыш аралас санды бөлшек бөлігі .......................... бөлшек болатын аралас санға айналдырып аралас сандарды азайтамыз


Бүгінгі сабақтан алған мәліметтері бойынша түйін шығару.

Не білем?

Нені білдім?

Нені білгім келеді?




© 2010-2022