Ең кіші ортақ еселік (5 класс)

Раздел Математика
Класс 5 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Қызылорда облысы, Қазалы ауданы, Бірлік ауылындағы №102 орта мектебінің математика пәнінің мұғалімі Лапенова Мирамкүл Сахиқызы

Күні: 4.12.2014ж Сыныбы: 5

Сабақтың тақырыбы: Ең кіші ортақ еселікке есептер шығару

Сабақтың мақсаты: а)Білімділік:

Ең кіші ортақ еселіктің ережесін

пайдалана отырып, теориялық

білімдерін толықтырады есептерді

талдай, білуге үйренеді.

ә)Дамытушылық:

Алған білімдерін есептер шығаруда

қолдана білу бейімділіктерін қалыптастырады.

б)Тәрбиелік:

Оқушылар ұйымшыл болуға,топпен жұмыс істеуге,жауапкершілікке,тиянақтылыққа үйренеді.

Сабақтың типі : Қайталау-пысықтау сабағы.

Сабақтың түрі: Саяхат сабақ.

Сабақтың әдісі: Топпен жұмыс әдістері,сұрақ-жауап,

Сабақтың көрнекілігі: Интерактивті тақта , үлестірмелер, есептер көрсету, бағалау парағы.

Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі:

а)Оқушылармен амандасу,түгелдеу;

ә)Оқушыларды сабақтың мақсатымен таныстыру;

б)Сыныптың сабаққа

дайындығы: топқа бөлініп отыру

в) Психологиялық дайындық «Шаттық шеңбері»

Бүгінгі сабақта «Жүйелі білім» поезында саяхат жасаймыз.Сынып оқушылары 3 топқа бөлінген,топ басшылары әр вагонның -контролеры болады.Оларға оқушылардың аты-жөні жазылған табель беріледі.Соған білімдерін бағалайды.Тексерушілер білімін станция басшысы (мұғалім) тексереді.

ІІ.Топқа бөлу. Оқушыларға билет таратылады және әр вагонның аты жазылған топқа барып отырады.

І топ «Алғырлар» вагоны

ІІ топ «Тапқырлар» вагоны

ІІІ топ «Білгірлер» вагоны

ІІІ.Үй тапсырмасын тексеру:

№313 есепті шығару.Интерактивті тақтада жазылған есептің жауабы арқылы топ басшылары оқушының үй тапсырмасын тексеріп бағалайды.

№ 313

1.ЕКОЕ(3,40) =120 4.ЕКОЕ(8,81)=648

2.ЕКОЕ (7,33) =231 5.ЕКОЕ(28,25)=700

3.ЕКОЕ(21,20) =420 6.ЕКОЕ(38,39)=1482

ІҮ. «Біліміңді тексеру» Әр топ вагонға отыру үшін сұрақтарға жауап беріп,орындарына отырады.

  1. ЕКОЕ дегеніміз не?

  2. Өзара жай сандар қандай сандар?

  3. Өзара жай сандарға мысал келтір?

  4. Өзара жай сандардың ЕКОЕ неге тең?

  5. Натурал сандардың біреуі екіншісіне бөлінсе ЕКОЕ-ні қалай табамыз?

  6. ЕКОЕ-ні табудың қандай тәсілдері бар?

Жаңа сабақты ұйымдастыру

2050 жылға сапар "Жүйелі білім" пойызы

Ү.« Берілген сандарды жай көбейткіштерге жіктеу арқылы табу» станциясы.

І топ «Алғырлар» вагоны

1.ЕКОЕ(12,30,75)=300

2.ЕКОЕ(10,14,35)=70

ІІ топ «Тапқырлар» вагоны

1.ЕКОЕ(15,42,105)=210

2.ЕКОЕ(15,30,45)=45

ІІІ топ «Білгірлер» вагоны

1.ЕКОЕ(21,28,35)=420

2.ЕКОЕ(10.15.18)=90

ҮІ. «Бірінші санның екінші санға бөлінгендегі еселігін табу » станциясы.

І топ ІІ топ ІІІтоп

1.ЕКОЕ(6,8,24)=24 1.ЕКОЕ(4,5,20)=20 1.ЕКОЕ(4,9,36)=36

2.ЕКОЕ(2,10) =10 2.ЕКОЕ (5,15)=15 2.ЕКОЕ(42,6)=42

3.ЕКОЕ(15,45) =45 3.ЕКОЕ(25,75)=75 3.ЕКОЕ (12,48)=48

ҮІІ. «Жай сандарды көбейту арқылы табу » станциясы.

І топ ІІ топ ІІІтоп

1.ЕКОЕ(6,7)=42 1.ЕКОЕ(4,9)=36 1.ЕКОЕ(17,3)=51

2.ЕКОЕ(11,5)=55 2.ЕКОЕ (5,13)=65 2.ЕКОЕ(19,2)=38

3.ЕКОЕ(13,3) =39 3.ЕКОЕ(21,5)=105 3.ЕКОЕ (7,8)=56

ҮІІІ. «Оқулықпен жұмыс» станциясы.

№315. Жай көбейткіштерге жіктеліп жазылған сандардың ең кіші ортақ еселігін табыңдар:

І топ

1.а=23*3*5 =120 b=2*3*52 =150ЕКОЕ(120.150) =23*3*52 =600

ІІ топ

2.c=24*32 =144 d= 22*32*5 =180 ЕКОЕ(144,180)=24*32*5 =720

ІІІтоп

3.e=23*3*7=168 f=22*32*7=252 ЕКОЕ(168,252) =23*32*7 =504

316. Сандардың ең кіші ортақ еселігін табыңдар:

І топ

  1. ЕКОЕ(28,35,70)=140

ІІтоп

  1. ЕКОЕ(18,24,27)=216

ІІІ топ

  1. ЕКОЕ(36,54,81) = 324

ІХ. «Сергіту сәті»

1,2,3,4,5,6 отыр,тұр, шалқы

7,8,9 тартамыз қобыз

10-тез орнына қон.

Х.Сабақты бекіту «Кім жылдам!» станциясы.

Семантикалық карта.Төмендегі кестеде ең кіші ортақ еселік табуға берілген.Сол жақ бағанда берілісі мен жоғарыдан сәйкестендіріп дұрыс жауабын тапсаңыз,сәйкес әріптерді жинай отырып сөз құрап,табылған сөздер арқылы сөйлем құрасақ,бүгінгі сабағымызға,болашағымызға қатысты ой түйін аламыз.(Шешуі: Білім-басты мұрат )

Ітоп

34

30

60

48

80

(16,6)

А

Ж

С

Б

Е

(17,34)

І

Ф

О

Қ

Д

(15,20)

К

Ү

Л

Ю

Э

(15,6)

Ө

І

Я

Т

Б

(10,8)

Ш

Е

Н

А

М

ІІтоп

70

30

15

26

24

(10,15)

А

Б

С

Л

Е

(13,26)

І

Ф

О

А

Д

(14,10)

С

Ү

Л

Ю

Э

(15,5)

Ө

І

Т

Е

Б

(8,12)

Ш

Е

Н

А

Ы


ІІІ топ

20

48

75

30

65

(5,4)

М

Б

С

Л

Е

(13,65)

І

Ф

О

А

Ұ

(15,10)

С

Ү

Л

Р

Э

(15,25)

Ө

І

А

Е

Б

(48,12)

Ш

Т

Н

А

Ы

Үйге тапсырмасы: №315(4,5,6) №316 (4,5,6)

Оқушыларды бағалау:

Әр топ басшысы бағалау парағы арқылы өз тобындағы оқушыларды белгілеп отырады.


р/с

Аты-жөні

Үй тап

сыр

масы

Біліміңді тексе

ру

Берілген сандарды жай көбейткіштерге жіктеу арқылы

Бірінші санның екінші санға бөлінгендегі еселігін

Жай сандар

ды көбейту арқылы

Оқу

лық

пен жұ

мыс

«Кім жыл

дам!»

Қоры тынды

1



2



3



4



5













№102 орта мектеп









Ашық сабақ



Тақырыбы: «Туынды тарауына есептер шығару»




Сыныбы: 10

Өткізген: М.Лапенова

(математика пәнінің мұғалімі)






2014-2015 оқу жылы


І топ

1.ЕКОЕ(6,7)=

2.ЕКОЕ(11,5)=

3.ЕКОЕ(13,3) =


ІІ топ

1.ЕКОЕ(4,9)=

2.ЕКОЕ (5,13)=

3.ЕКОЕ(21,5)=











ІІтоп

70

30

15

26

24

(10,15)

А

Б

С

Л

Е

(13,26)

І

Ф

О

А

Д

(14,10)

С

Ү

Л

Ю

Э

(15,5)

Ө

І

Т

Е

Б

(8,12)

Ш

Е

Н

А

Ы


Ітоп

34

30

60

48

80

(16,6)

А

Ж

С

Б

Е

(17,34)

І

Ф

О

Қ

Д

(15,20)

К

Ү

Л

Ю

Э

(15,6)

Ө

І

Я

Т

Б

(10,8)

Ш

Е

Н

А

М


ІІІ топ

20

48

75

30

65

(5,4)

М

Б

С

Л

Е

(13,65)

І

Ф

О

А

Ұ

(15,10)

С

Ү

Л

Р

Э

(15,25)

Ө

І

А

Е

Б

(48,12)

Ш

Т

Н

А

Ы



«Алғырлар» вагоны «Алғырлар» вагоны

«Тапқырлар» вагоны «Алғырлар» вагоны

«Тапқырлар» вагоны

«Білгірлер» вагоны «Білгірлер» вагоны

«Тапқырлар» вагоны

«Білгірлер» вагоны

«Алғырлар» вагоны

«Тапқырлар» вагоны

«Білгірлер» вагон «Алғырлар» вагоны

«Тапқырлар» вагоны

«Білгірлер» вагоны

2050 жылға

сапар

"Жүйелі

білім"

пойызы

« Берілген сандарды жай көбейткіштерге жіктеу арқылы табу» станциясы.

«Бірінші санның екінші санға бөлінгендегі еселігін табу » станциясы.

«Бірінші санның екінші санға бөлінгендегі еселігін табу » станциясы.

«Оқулықпен жұмыс» станциясы.

«Кім жылдам!» станциясы.






© 2010-2022