Поурочный внекалассный работы на тему Қызықты математика

Раздел Математика
Класс 5 класс
Тип Другие методич. материалы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

5-сынып

Тақырыбы: «Қызықты математика»;

Сабақ түрі: жарыс түріндегі танымдық сабақ;

Мақсаты: а) әртүрлі мазмұндағы қызықты есептерді шығара отырып, оқушының танымын дамыту, жылдам есептеуге формулалар мен ережелерді дұрыс қолдана білуге үйрету;

б) ойлау, сөйлеу, есептеу дағдысын дамыту;

в) әдептілікке, ұстамдылыққа, өз ойын дәлелдей білуге, өзгенің пікірін сыйлауға тәрбиелеу.

Көрнекілігі: карточкалар, ребустар, формулалар.

Сабақ барысы

І. Ұйымдастыру

Қош келдіңдер, балалар!

Математикада «Қызық» деген алаң бар,

Сол алаңның сендерге әзірлеген сыйы бар,

Сый дегенім-сынамақ,

Сынға түсер өнерлі мен білімді!

Екі топқа бөлейін, өнеріңді көрейін,

Сенің атың-Зерделі, сенің атың-Талапты!

Ойын шартын түсіндің, енді қоям сұрақты,

Жауабын тапқан топқа «жұлдызша» беріп отырамын.


  1. Көңілділер есебі

а) Ағашта саңырауқұлақ кепті,

Жаңбыр жауып оны жұмсартып кетті.

40-ы қызыл, 8-і сары, 20-сы жасыл еді.

Тиін мен тышқан 7-ін жеді,

Қалды екен нешеу, айта ғой енді?

(жауабы: 61 саңырауқұлақ)

б) Жайлы орын, маңай толы үйеңкі,

Батыр барыс алтыбақан құрыпты.

Кейіне қарай жиналыпты көршілер:

40 қасқыр, 6 аю, 5 түлкі,

Орын болмай, қайтты үйіне 4 кірпі.

Айтшы, аңдар саны қанша,

Болып қалмай тек күлкі.

(жауабы: 48 аң)


  1. Қалжың есеп

а) Екі адам өзен жағасына келді. Жағалауда қайық тұр. Оған 1-ақ кісі сияды. Бірақ екі адам да келесі бетке өтті. Ол қалай?

б) Жүздің дәл ортасында не бар?

3. Ойшылдардың есебі

а) салыстыр: ((22)2)2) *(2 2) 6 ;

б) есепте: (-1)+(-1)2+(-1)3+(-1)4 ;

4. Тапқырлардың есебі

а) Үш бестіктің көмегімен 1-ді жаз / 2-ні жаз.

б) Теңдік орындалатындай таңбалар жаз:

3 2 1 = 2 / 1 2 3 4 5 = 2

5. Зеректің есебі Көмек

1) 2а+9 17 2) 7х ? 1 = х+4 4 сәуір

4а-5 ? 5х+3 = х+6 11 ?

6. Өжеттердің есебі

а) (3х + ?) (3х - ?) = ?-4у2;

б) а2 - ? = (а - 9) (а + 9);

7. Алғырлардың есебі

Жалғастыр: 1) 1 ? 9 + 2=11; 2) 112 =121;

12 ? 9 + 3=111; 1112= 12321;

123 ? 9 + 4=1111; 11112=1234321.

8. Сиқырлы есеп (тақтаға)

Пропорцияның негізгі қасиетін білесіңдер ғой? Иә.

Қазақ тіліндегі септіктерді еске түсіріңдерші

А, І, Т, Ж, Ш, К.

а) І- кімнің? Ненің?

Б-кімге? Х?

Х= Поурочный внекалассный работы на тему Қызықты математика = неге?

б) І- кімнің? Ненің?

К- кіммен? х?

Х= Поурочный внекалассный работы на тему Қызықты математика = немен?

9. Енді орыс тілінде осы орынды ма?

В. Кто? Что?

Р. Кого? Чего? Х= Поурочный внекалассный работы на тему Қызықты математика = чему?

Д. Кому? Х

Орынды қолдана білсең, математиканың берері мол!

10. Математикалық жаңылтпаштар

1) Жүріп бара жатып 1-ден 10-ға дейінгі сандарды орысша-қазақша кезек айтасың

Бір, два, үш, четыре, бес, шесть, жеті, восемь, тоғыз, десять.

2) 10-ан 1-ге дейін кері айтасың

11. Математикалық фокус

Бір N сан ойла, оған келесі санды қос, шыққан қосындыға 9-ды қос. Нәтижесін 2-ге бөл, бөліндіден ойлаған саныңды шегеріп таста.

Қанша қалғанын мен айтайын:

а+(а-1)+9

------------ -а=5

2

IV. Сабақты қорытындылау, оқушылардың пікірін сұрау.

V. Топтарды марапаттау, ынталандыру.



© 2010-2022