Квадрат теңдеуді шешудің әдістері

Квадрат теңдеулерді шешудің әртүрлі тиімді тәсілдерін үйрету, олардың ерекшеліктерін танытып, есептер шығаруда қолдана білуге үйрету.Оқушылардың логикалық ойлау қабілеттерін дамыта отырып, ой-өрістерін кеңейтуге, шығармашылықпен жұмыс істеуге мүмкіндік жасау.Шапшандыққа, өз бетімен жұмыс жасай білу, ұйымшылдыққа тәрбиелеу.Квадрат теңдеулерді шешуде әртүрлері әдістерді қолданудың ұтымдылығы неде? Сабақтың жоспары: 1. Ұйымдастыру бөлімі. 2. Ой толғау сәті (сұрақ-жауап) 3. Біліміңді тексер (деңгейлік тапсырма) 4. «Ойланайық, кім ойшыл?» 5. «Кім жылдам?» 6. «Мың бір мақал» 7. Қорытындылау. І. Ұйымдастыру бөлімі. Сабағымызды бастамас бұрын сөздік анаграмманы шешіп алайық. «Равдатк ңутдее» (квадрат теңдеу) ІІ. Ой толғау сәті Квадрат теңдеулер туралы не білесіңдер, ой қозғап білімімізді жинақтайық! І Толық квадрат теңдеуді көрсет ах2+вх+с=0 ax2=c ax+bx2+c=0 bx+1=0 2. Толымсыз квадрат теңдеулерді көрсет ax2 =0 ax2+bx2+c=0 bx+c=0 x2 + bx=0 x2+ bx+c=0 ax2+c=0 4. «Дискриминант» сөзінің мағынасы қандай? 5. Калькулятор арқылы квадрат теңдеудің түбірлерін табуға бола ма? ax2+bx+c= 0Квадрат теңдеулерді шешу әдістері ежелден белгілі. Топпен жұмыс істейміз, әр топтан шығып берілген тапсырманы қорғайсыңдар. 1 топ – Квадрат теңдеу 2 топ – Толымсыз квадрат теңдеу 3 топ – Виет теоремасы. Олар Вавилон қолжазбаларында ежелгі грек математигі Эвклидтің еңбектерінде ежелгі қытай және жапон трактаттарында кездеседі. Орта Азияның белгілі матетмаигі Әл- Хорезмидің еңбектерінде толық жазылған. Квадраттық теңдеулерді шешу әдістеріне әрқайсысынан 7 есеп тауып, шығарып келу
Раздел Математика
Класс -
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

ҚКвадрат теңдеуді шешудің әдістеріызылорда облысы

Шиелі ауданы

Ш.Қодаманов ауылы

№ 158 орта мектебі

Әбішова Гаухар Әуелбекқызы

Математика пәнінің ІІ санатты мұғалімі







Сабақтың тақырыбы: «Квадрат теңдеуді шешудің әдістері».

Сыныбы: 8 «в»

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Квадрат теңдеулерді шешудің әртүрлі тиімді тәсілдерін үйрету, олардың ерекшеліктерін танытып, есептер шығаруда қолдана білуге үйрету.

Дамытушылық: Оқушылардың логикалық ойлау қабілеттерін дамыта отырып, ой-өрістерін кеңейтуге, шығармашылықпен жұмыс істеуге мүмкіндік жасау.

Тәрбиелік: Шапшандыққа, өз бетімен жұмыс жасай білу, ұйымшылдыққа тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: Практикалық сабақ.

Сабақтың көрнекілігі:

Интерактивті тақта, әртүрлі тапсырмалар, калькулятор, электронды

оқулық

Сабақтың жоспары:

1. Ұйымдастыру бөлімі.

2. Ой толғау сәті (сұрақ-жауап)

3. Біліміңді тексер (деңгейлік тапсырма)

4. «Ойланайық, кім ойшыл?»

5. «Кім жылдам?»

6. «Мың бір мақал»

7. Қорытындылау.

І. Ұйымдастыру бөлімі.

Сабағымызды бастамас бұрын сөздік анаграмманы шешіп алайық.

«Равдатк ңутдее» (квадрат теңдеу)

ІІ. Ой толғау сәті

Квадрат теңдеулер туралы не білесіңдер, ой қозғап білімімізді жинақтайық!

І Толық квадрат теңдеуді көрсет

ах2+вх+с=0 ax2=c

ax+bx2+c=0 bx+1=0

2. Толымсыз квадрат теңдеулерді көрсет

ax2 =0 ax2+bx2+c=0 bx+c=0

x2 + bx=0 x2+ bx+c=0 ax2+c=0

4. «Дискриминант» сөзінің мағынасы қандай?

5. Калькулятор арқылы квадрат теңдеудің түбірлерін табуға бола ма?

ax2+bx+c= 0

a

(

(

c

F

x1.2

F

x1.2

x1.2

5 x2 - 2x - 3 = 0

5

(

2

|-|

(

F

3

x1.2

|-|

F

x1.2

ІІІ. Біліміңді тексер.

Топпен жұмыс істейміз, әр топтан шығып берілген тапсырманы қорғайсыңдар.

1 топ - Квадрат теңдеу

2 топ - Толымсыз квадрат теңдеу

3 топ - Виет теоремасы.

IV. «Ойланайық кім ойшыл?» І - тапсырма

Ал қазір мына квадраттық теңдеуге назар аударайық: x2+8x-9=0

1 топ - Көбейткіштерге жіктеу тәсілімен

2 топ - Формула арқылы шешу

3 топ - Виет теоремасын пайдаланып шешу

Ү.Оқушының шығармашылық жұмысы

Тастанбекова Айкүміс:

Квадрат теңдеулерді шешудің бұл үш тәсілінан басқа да тәсілдер бар.

  1. Толық квадратқа келтіру арқылы

  2. «Асыра лақтыру» әдісі

  3. Коэффиценттерінің қасиеттері арқылы

  4. Графиктік тәсіл

  5. Циркуль және сызғыш көмегімен шешу

  6. Номограмма көмегімен шешу.

  7. Геометриялық тәсілмен шешу

ІІ тапсырма. Кестені толтыр


Квадрат теңдеу

a

b

c

D

Түбірі

І топ

2x2+ 3x -5 = 0


ІІ топ

25x2 - 10x+ 1= 0


ІІІ топ

3x2 +5x -2= 0


VІ. Кім жылдам?

Тест

Электронды оқулықпен жұмыс

ҮІІ. «Мың бір мақал»

Мына мақал ішіндегі екі сан есім квадрат теңдеудің түбірлері яғни Виет теоремасына кері теорема бойынша квадрат теңдеу құрастыру керек.


  1. Жігіт сегіз қырлы, бір сырлы

8+ 1 = 9 x2 - 9x +8 = 0

8*1 =8


  1. Жеті жұрттың тілін біл, жеті түрлі ілім іл.

7 + 7 = 14

7*7 = 49

x2 - 14x +49 =0


  1. Ұлға отыз үйден, қызға қырық үйден тыю.

30 + 40 = 70

30*40 =1200

x2 - 70x - 1200 =0


  1. Жеті рет өлшеп, бір рет кес

7 + 1 = 8

7 * 1= 7 x2 - 8x + 7 = 0

Қорытынды: Квадрат теңдеулерді шешуде әртүрлері әдістерді қолданудың ұтымдылығы неде?

Квадрат теңдеулерді шешу әдістері ежелден белгілі. Олар Вавилон қолжазбаларында ежелгі грек математигі Эвклидтің еңбектерінде ежелгі қытай және жапон трактаттарында кездеседі. Орта Азияның белгілі матетмаигі Әл- Хорезмидің еңбектерінде толық жазылған.

Үйге тапсырма: Квадраттық теңдеулерді шешу әдістеріне әрқайсысынан 7 есеп тауып, шығарып келу.


© 2010-2022