Бір айнымаласы бар сызықтық теңдеу математика пәнінен ашық сабақ жоспары (6 сынып)

Раздел Математика
Класс 6 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Бір айнымаласы бар сызықтық теңдеу математика пәнінен ашық сабақ жоспары (6 сынып)Бір айнымаласы бар сызықтық теңдеу математика пәнінен ашық сабақ жоспары (6 сынып)Бір айнымаласы бар сызықтық теңдеу математика пәнінен ашық сабақ жоспары (6 сынып)Тақырыбы: Бір айнымаласы бар сызықтық теңдеу

Сабақ мақсаты:

Білімділік: оқушыларға бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулер туралы түсінік беру, теңдеу түбірін табудың үш жағдайымен таныстыру, Есеп шығаруда қолдана білуге үйрету.

Дамытушылық: Оқушылардың ойлау, өздігінен жұмыс істеу қабілеттерін дамыту.

Тәрбиелік: Оқушыларды ұйымшылдыққа, шапшаңдыққа тәрбиелеу.

Сабақ түрі: Жаңа сабақ.

Сабақтың әдіс -тәсілі: Қараевтің үш өлшемді оқыту жүйесі, СТО элементі.

Сабақтың көрнекілігі: Интербелсенді тақта,Слайд

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі:

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру

Алдын-ала даярлық тапсырмасы.

5х-8=2х+1 (2ұпай) 2(5/6)х-5,5=1(2/3)х-2 (3ұпай)

Оқушылар бір-бірінің дәптерлерімен алмасып,тексеріп бағалайды. Дұрыс жауаптары тақтада

(Топқа бөлу.Теріс сандар және оң сандар жазылған парақшалар арқылы.)

ІІІ. Жаңа сабақ.

Анықтама

ах=в түріндегі теңдеу (мұндағы х - айнымалысы, а және в - қандай да бір сандар) бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу сызықтық теңдеу деп аталады.

І топ.

1 қасиеті:

Теңдеудегі қосылғыштың таңбасын қарама-қарсыға өзгертіп, оны теңдеудің бір жағынан екінші жағына көшіргенде теңдеу мәндес теңдеуге түрленеді. (Мысал келтіру)

ІІ топ

2 қасиет:

Теңдеудің екі жағын да нөлден өзге бірдей санға көбейткенде немесе бөлгенде теңдеу мәндес теңдеуге түрленеді. (Мысал келтіру)

aх=b теңдеуін шешудің үш жағдайын түсіндіру.

І топ

І жағдай.

a≠0, b кез келген сан болғанда aх=b х=b/a теңдеудің бір ғана b/a түбірі бар.

Мысалдар келтіру.

4х+3=х+5,1

ІІ топ

ІІ жағдай.

a=0, b≠0 aх=b теңдеуінің түбірі болмайды.

Мысалдар келтіру

2х+4=2х-5,8

І,ІІ топ жалпылама талдайды.

ІІІ жағдай.

a=0,b=0 болғанда aх=b теңдеуінің шексіз көп шешімі бар.

Мысалдар келтіру;

2х+х-5=3х-5

Оқулықпен жұмыс;

№856 (ауызша) 2ұпай

1) х+2,7=3

2) х-0,6=1,4

3) 2х-5=х-1

4) 2,7+1,3=х+3

№857 (Тақтамен жұмыс)

І топ. (3ұпай) ІІ топ

1) 2х+17=22+3х 2) 18+3х=х+14

Cергіту сәті

Деңгейлік тапсырма

І деңгей ( 3 ұпай) ІІ деңгей ( 4ұпай)

1.Теңдеуді шеш: № 859

А)Х+4=90 А) Х=(2/3)х+1

2.Теңдеуді шешудегі қатені тап: В) Х-1/2=(3/4)х 3х+2=-5 №861 3х=-5+2 1. 3х-1=2(х-2)

3х=-3 2. 3(х+5)=7-5х

Х=-1

ІІІ деңгей 5ұпай

А) Сызыктық теңдеу құрып, оны шешіндер: х-тің қандай мәнінде 2,3x+7 және 3x-7 өрнектері мәндері тең

В)Теңдеуді шешіп, түбірін табыңдар: Бір айнымаласы бар сызықтық теңдеу математика пәнінен ашық сабақ жоспары (6 сынып) =-Бір айнымаласы бар сызықтық теңдеу математика пәнінен ашық сабақ жоспары (6 сынып)

IV. Сабақты бекіту:

Кластерлік әдіс бойынша білімдерін бекіту.

aх=b теңдеуін шешудің

үш жағдайы





V. Үйге тапсырма №857(3,4) №859(3,4,5,6). Ереже жаттау

Аты-жөні

Үй тап сырмасы

Ауызша

есеп

Тақтамен

жұмыс

Деңгейлік тапсырма

Клас

тер

Ұпай саны

Бағалау

І

ІІ

ІІІ



Бағалау критериі:

«5» - 20-25 ұпай

«4»- 12-20 ұпай

«3»-3-11 ұпай

VІ. Бағалау.

VІІ. Қорытынды .














© 2010-2022