- Преподавателю
- Математика
- 7-сынып Екі өрнектің квадраттарының айырымының формулалары. 8 сыныпКвадрат теңдеу түбірлерінің формулалары. Бекіту сабағы
7-сынып Екі өрнектің квадраттарының айырымының формулалары. 8 сыныпКвадрат теңдеу түбірлерінің формулалары. Бекіту сабағы
Раздел | Математика |
Класс | 7 класс |
Тип | Конспекты |
Автор | Ахмедина А.Г. |
Дата | 29.12.2015 |
Формат | docx |
Изображения | Есть |
Ақмешіт ауылының №15 орта мектеп ММ
математика және физика пәнінің мұғалімі
Ахмедина А.Г.
| 7-сынып | 8-сынып | |||||
Сабақтың тақырыбы | Екі өрнектің квадраттарының айырымының формулалары | Квадрат теңдеу түбірлерінің формулалары.Бекіту сабағы. | |||||
Сабақтың мақсаты
|
|
| |||||
Күтілетің нәтиже | Оқушылар өз бетімен жаңа «Екі өрнектің квадраттарының айыры-мының формулалары» сабақта меңгереді, есептерді шығарады | Оқушылар өз бетімен жаңа « Квадрат тең-деу түбірлерінің формулалары» атты сабақты меңгереді,есептерді шығарады | |||||
Сабақтың көрнекілігі | Интербелсенді тақта,слайдтар,оқулық | Интербелсенді тақта,слайдтар,оқулық,кеспе қағаздар | |||||
Оқыту әдістері | Қызығушылықты ояту, сұрақ-жауап, түсіндіру, салыстыру, «Крестиктер-нөлдіктер» әдісі
| Қызығушылықты ояту,математикалық диктант, өзіндік жұмыс, түсіндіру, салыс-тыру, «Крестиктер-нөлдіктер» әдісі | |||||
Сабақтың барысы | 1. Мұғалімнің басшылығымен жаңа тақырыпты өту 2. Есептер шығару. 3. Білімді бекіту. «Крестиктер-нөлдіктер» ойыны 4.Бағалау.:Бағалау парағы. «БЛОП» 5.Үйге тапсырма беру | 1. Өзіндік жұмыс;Математикалық диктант, 2. Танымдық тапсырма. Оқулықпен жұмыс. 3. Білімді бекіту. «Крестиктер-нөлдіктер» ойыны 4.Бағалау. 5.Үйге тапсырма беру | |||||
І КІРІКТІРІЛГЕН БӨЛІМ Ұйымдастыру кезеңі «БЛОП» сарапаттама ағашы | |||||||
Мұғалім басшылығымен орындалатын жұмыс Өткен тақырып бойынша қайталауға арналған сүрақтар;1) Қандай жағдайда көпмүшені көбейткіштерге жіктеу үшін топтау тәсілін қолданады? 2)Көпмүшелерді көбейту ережесін айтындар 3)Есеп шығару :
Жаңа тақырыпты түсіндіру: екі өрнектің квадраттарының айырымы олардың айырымы мен қосыныдысының көбейтіндісіне тең. (а-в)(а+в)=а2-в2 немесе а2-в2=(а-в)(а+в)
а b а-b S2 S3 а-b b S1 S2 а-b S1=b2 S2=a(a-b) S3=b(a-b) S= a2 S= S1+ S2+ S3 S- S1= S2 + S3 a2-b2= a(a-b)+ b(a-b) a2-b2=(a-b)(a+b)
| Оқушының өздігінен орындайтын жұмыстары а) Математикалық диктант. І-нұсқа. 1 . Әрбір теңдеуі үшін мәндерін ата а) б) 2 квадрат теңдеуінің дискриминан-тын формуласын есептеуді жалғас-тыр . 5х2 - 7х + 2 = 0, D = b2 - 4ac = (-7)2 - 4· 5 · 2 = …; 3. Теңдеуді шешуді аяқта. 3х2 - 5х - 2 = 0. D = b2 - 4a ІІ- нұсқа. 1. Әрбір ax2 + bx + c = 0 теңдеуі үшін a, b, c мәнін табыңдар. А) 4х2 - 8х + 6 = 0, б) х2 + 2х - 4 = 0 2. №2 . квадрат теңдеуінің дискриминантын формуласын есептеуді жалғастыр. 5х2 + 8х - 4 = 0, D = b2 - 4ac = 82 - 4· 5 · (- 4) = …; 3. Теңдеуді шешуді аяқта х2 - 6х + 5 = 0. D = b2 - 4ac = (-6 )2 - 4· 1·5 = 16; х1 = … х2=… c = (-5)2- 4· 3·(-2) = 49; х1 = … х2=… ә) Кесте мен жұмыс Кестедегі бос орынды толтыр І -нұсқа
ІІ-нұсқа
| ||||||
ІІ САРАЛАНҒАН БӨЛІМ Оқулықпен жұмыс | |||||||
Мұғалім басшылығымен орындалатын жұмыс №153. Есептендер: 1) 552-452=(55-45)(55+45)=10·100=1000 2) 642-362=(64-36)(64+36)=18·100=1800 3) 862-142=(86-14)(84+14)=72·100=7200 4)3282-1722=(328-172)(328+172)=156·500=78000 2-2=(-)(+)=·6=8 №158 Көбейтуді орындандар: a-a+= 2) 3)(3mn+1)(3mn+1)=9m2n2-1 | Оқушының өздігінен орындайтын жұмыстары А -деңгей: №133(1,2) 1) 5х2+4х-1=0 2)3х2+10х+7=0 В-деңгей:№136(3) (х-3)2+(х+4)2-(х-5)2=17х+24 С-деңгей :№141(2) х2+3()2-4=0
| ||||||
ІІІ КІРІКТІРІЛГЕН БӨЛІМ Білімді бекіту. | |||||||
Білімді бекіту: «Крестиктер-нөлдіктер» ойыны . Сыныптар екі топқа бөлінеді 1. 1-ші команда (нөлдіктер) кестеден сан таңдайды. 2. Мұғалім сол нөмірдегі сұрақты оқиды. 3. Жауап дұрыс болған жағдайда, 1-ші команда сол квадратқа нөлдік қояды. 4. Жауап дұрыс болмаған жағдайда, 2-ші команда (крестиктер) сұраққа жауап беруге және сол квадратқа крестик қоюға мүмкіндік алады. І топ -х ,ал ІІ топ -0 белгілейді.
| 2 | 3 | |||||
4 | 5 | 6 | |||||
7 | 8 | 9 |
№1 кеспе қағаз
(m-4)(m+4)
№2 кеспе қағаз
(x-1)(x+1)
№3 кеспе қағаз
(3a-b(3a+b)
№4 кеспе қағаз
(6m-5n)
№5 кеспе қағаз
(-x-5)(-x+5)
№6 кеспе қағаз
c2-16n2
№7 кеспе қағаз
169z2-144
№8 кеспе қағаз
g2-4r2
№9 кеспе қағаз
v2+25+(m+5)(m-5)
№1 кеспе қағаз
9x2-4=0
№2 кеспе қағаз
(x-5)(x+6)=0
№3 кеспе қағаз
x2-x-2=0
№4 кеспе қағаз
Z2-7=0
№5 кеспе қағаз
x2-4x+6=0
№6 кеспе қағаз
D >0
№7 кеспе қағаз
D<0
№8 кеспе қағаз
D=0
№9 кеспе қағаз
ax2+a=a2x+x
Оқушыларға өзін-өзі бағалау парағы беріледі .
БЛОП -Сараптама ағашы парағы
Әр оқушылар сабақтын басында және сонында берілген тақырып бойынша смайликтарды қолданып өз білім деңгейін өздігінен бағалайды:
Позиция -20 ойлайды барлығын жақсы түсіндім және білемін (мансап)
Позиция - 15 . толық білемеймін деп ойлайды
Позиция - 10 - тақырыпты жартылай түсіндімдеп ойлайды
Позиция - 11- достарымен бірге есептерді шығаруға онай
Позиция - 12- сыныптастармен бірге бірігіп жаңа тақырыпты толық түсініп ,есептерді бірігіп шығаруға болады
Позиция-1-9 өз бетімен есеп шығармалмаймыз деген ойы бар
Үйге тапсырма:
§9 №153(6),159
Үйге тапсырма:
§7 №137
Қосымша1
БЛОП-Сараптама ағашы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Қосымша2
«Крестиктер-нөлдіктер» ойыны .
Қосымша3
Сынып : 8
Оқушының аты-жөні,тегі
а)Математикалық диктант.
І-нұсқа.
1 . Әрбір теңдеуі үшін мәндерін ата
а) б)
2 квадрат теңдеуінің дискриминан-тын формуласын есептеуді жалғастыр .
5х2 - 7х + 2 = 0, D = b2 - 4ac = (-7)2 - 4· 5 · 2 = …;
3. Теңдеуді шешуді аяқта. 3х2 - 5х - 2 = 0.
D = b2 - 4a........
ә) Кесте мен жұмыс.
Кестедегі бос орынды толтыр
Қосымша4
Сынып : 8
Оқушының аты-жөні,тегі
а)Математикалық диктант.
ІІ- нұсқа.
1. Әрбір ax2 + bx + c = 0 теңдеуі үшін a, b, c мәнін табыңдар.
А) 4х2 - 8х + 6 = 0, б) х2 + 2х - 4 = 0
2. №2 . квадрат теңдеуінің дискриминантын формуласын есептеуді жалғастыр.
5х2 + 8х - 4 = 0, D = b2 - 4ac = 82 - 4· 5 · (- 4) = …;
3. Теңдеуді шешуді аяқта х2 - 6х + 5 = 0.
D = b2 - 4ac = (-6 )2 - 4· 1·5 = 16; х1 = … х2=…
c = (-5)2- 4· 3·(-2) = 49; х1 = … х2=…
ә) Кесте мен жұмыс
Кестедегі бос орынды толтыр
Қосымша5
Бағалау парағы
Сынып : 7
Оқушының аты-жөні,тегі
Тапсырма
Мұғалімнің берілген ұпай саны
Оқушы жинаған ұпай саны
Сұраққа жауап беру
5
Есеп шығару
7
Білімді бекіту: «Крестиктер-нөліктер» ойыны
4
барлығы
16
Бағалау «5»-16-14, «4»-14-11, «3»-11-9
Баға:
Бағалау парағы
Сынып : 8
Оқушының аты-жөні,тегі
Тапсырма
Мұғалімнің берілген ұпай саны
Оқушы жинаған ұпай саны
Математикалық диктант
5
Кестені толтыру
4
Есеп шығару
7
Білімді бекіту: «Крестиктер-нөліктер» ойыны
4
барлығы
20
Бағалау «5»-20-18, «4»-17-15, «3»-13-10
Баға:
Қолданылған әдебиеттер тізімі
-
Қазақстан Республикасындағы білім беруді дамытудың 2011-2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы.
-
Шағын жинақты мектептің біріктірілген сыныптарында бірпәндік оқыту принциптері. Әдістемелік құрал «Ы.Алтынсарин атындағы Ұлттық білім академиясы» РМҚК
-
Алгебра7 сынып. А.Әбілқасымова, В.Корчевский, А.Абдиев, З.Жұмағұлова Алматы : Мектеп,2012ж
-
Алгебра 8 сынып.. А.Әбілқасымова, И.Бекбоев, А.Абдиев, З.Жұмағұлова Алматы : Мектеп,2012ж
-
Алгебра.7 сынып Әдістемелік нұсқау А.Әбілқасымова, В.Корчевский, А.Абдиев, З.Жұмағұлова Алматы : Мектеп 2012
-
Алгебра.8сынып Әдістемелік нұсқау А.Әбілқасымова, И.Бекбоев, А.Абдиев, З.Жұмағұлова Алматы : Мектеп 2012
-
Интернет саиттарындағы материалдар.