- Преподавателю
- Математика
- Открытый урок по теме Исследование функции с помощью производной
Открытый урок по теме Исследование функции с помощью производной
Раздел | Математика |
Класс | 10 класс |
Тип | Конспекты |
Автор | Тухметова А.К. |
Дата | 23.01.2016 |
Формат | doc |
Изображения | Есть |
| 10 сынып, алгебра | ||||||
Сабақтың тақырыбы | Функцияны туындының көмегімен зерттеу және оның графигін салу. | ||||||
Сілтеме | Әдістеме нұсқаулық хаты, ЖББС 2010, КТЖ. | ||||||
Сабақтың мақсаты | Функцияны туындының көмегімен зерттеу және оның графигін салу тақырыбы бойынша білімдерін жүйелеу, жинақтау және қорытындылау | ||||||
Оқытудың нәтижесі | Функцияны қадамдары бойынша дұрыс зерттеуі және графигін салуы; Сыни тұргыдан ойлау қабілеттерін дамытуы, ынтымақтастық ортада жұмыс істеуі. | ||||||
Негізгі ой | Функцияны туындының көмегімен зерттеу және оның графигін салу тақырыбы бойынша алған білімдерін әр түрлі жұмыстар (жеке, жұптық, топтық) арқылы жүзеге асыру. | ||||||
Қолданылған ресурстар | Интерактивті тақта, бағалау парағы, А5 беттері, маркерлер. | ||||||
Сабақ кезеңдері | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | |||||
Ұйымдастыру кезеңі
| Сәлемдесу. Көңіл -күйдің психологиялық икемделінуі; Стикерлерді алдын ала тарату; Сабақтың тақырыбын,функцияның зерттеу алгоритмін еске түсіру (слайд 1,2) | Сәлемдесу «Тілек бұрышына » Отан соғысы ардагерлеріне тілектерін жазу. Оқушылар зерттеу қадамдарын атайды. | |||||
Топқа бөлу (карточкалар тарату). Оқушыларға жұп, тақ ,жалпы жағдайдағы және периодты функциялардың графиктері таратылады, олар функцияны қандай екенің атау керек. | Топқа бөліну Карточкадағы функцияны атау арқылы төрт топқа бөлінеді | ||||||
Негізгі кезең
| Бағалау парағын тарату № | Аты-жөні | тапсырмалар | ұпай | |||
жекелей | жұптық | топтық | |||||
денгейлі | топтың | ||||||
1 |
|
|
|
|
|
| |
2 |
|
|
|
|
|
| |
3 |
|
|
|
|
|
| |
4 |
|
|
|
|
|
|
Бағалау критерийі:
-
Жекелей жұмыс әр-бір дұрыс жауап- 1ұпай ( 6 барлығы ұпай)
-
Жұптық жұмыс әр дұрыс сәйкестендіру-1ұпай (барлығы 28 ұпай)
-
3.Топтық жұмыс : деңгейлі тапсырма - 5 ұпай . Топтын жұмысы - 5 ұпай
44-41 ұпай- «5» 40-36 ұпай- «4» 35-30 ұпай - «3»
Топбасшыларын сайлап алу
Жекелей жұмыс
-6 тапсырмадан тұратың тест жұмысын орындайсындар. Тапсырмалар функцияның анықталу облысы және мәндер жиының график бойынша анықтауға.
1.y=f(x) функцияның графигі бойынша анықталу облысын тап.
1) ( 1; 3] 2) [-2; 4]
3) (-2; 4) 4) [-2;1]
2.y=f(x) функцияның графигі бойынша мәндер жиынын тап.
1)[-4; 4] 2) [-2; 4]
3) [-2; 3] 4) [-4; 3]
3.y=f(x) функцияның графигі бойынша анықталу облысын тап.
1) (-3; 6) 2) [-5; 7),х‡2
3) [-5; 7] 4) [5,2),(2;7)
4)y=f(x) функцияның графигі бойынша анықталу облысын тап.
1) [-5; 0), (0; 3]
2) [-5; 3], х‡0
3) [0; +] 4) [-5; 3]
5)y=f(x) функцияның графигі бойынша
мәндер жиынын тап.
1) [0; +) 2) [0; 1), (1; +) 3) [-4; 3), х‡0 4) [-4; 0), (0; 3)
6) y=f(x) функцияның графигі бойынша анықталу облысын тап.
1 [-4; 3] 2) [-7; -1), (-1; 4] 3) [-7; 4], х‡-1
4) [0; 7], х‡3
-Өздерінді слайдтағы жауаптар арқылы тесеріндер(слайд 3)
-Әр жұмысты бағалаған кезде топбасшылар криттерийлерге назар аударуды умытпаңыздар
Әр кім тапсырманы өз бетінше орындайды.
Слайдтағы жауап арқылы өздерін тексереді
Топбасшылар бағалау парағына ұпай қояды .
Жұптық жұмыс
-Балалар мына тапсырманы орындау үшін топтың ішінде жұптарға бөлінейік .
-Сәйкестеру тест жұмысын орындайық.
Функция оның графигі функцияның туындысы оның графигі
-Өздерінді слайдтағы жауатар арқылы тексеріндер.
(слайд 4)
Екіден, немесе үштен бөлініп тапсырманы орындайды.
Слайдтағы жауап арқылы жұптар бір-бірін тексереді.
Топбасшылар ұпайларын бағалау парағына қояды
Сергіту сәті
Флэшмоб
Топтық жұмыс «Өрмекші ойыны»
1.Тапсырма. Денгей бойынша
- Оқушылар өз қалауларына қарай тапсырмасы бар карточкалар тандап алындар.
Үш денгейге де функциясын зерттеуге тапсырма беріледі
Қызыл( С денгейі)
функция графигінің өсу және кему аралықтарын, экстремумдарын тап.
Көк( В денгейі)
функция графигінің таңбатұрақтылық аралықтарын тап.
Сары( А денгейі)
функция графигінің координаталық осімен қиылысу нүктелерін анықта.
-Әр кім таңдағанына қарай тапсырманы өз бетінше орындайды.
-Тапсырманы орындап болсандар, қызыл карточканы тандағандар-бір стоға,көк карточканы тандағандар - бірстолға және сары карточканы тандағандар- бір столға жинақталып шығарған есептерінді талқылап бір ортақ дұрыс шешімге келіндер.
2 тапсырма. Ортақ
-Ортақ шешімге келсендер қайтадан өз топтарына барып , енді үш тапсырманың жауаптарын біріктіріп, функцияның қасситтерін кестеге толтырып , оның графигін салындар.
Кесте
x
F*(x)
F(x)
экст
-Тапсыманы орындап болсандар орындаған жұмыстарынды тақтаға әкеліп ілейік
-Тапсырманы дұрыс орындағандарынды слайд арқылы тексерейік. (слайд 5)
Оқушылар өз денгейлеріне қарай тапсырма тандайды.
Тапсырманы өз бетінше орындайды.
Бірдей тапсырма орындаған оқушылар өзара талқылап , есептің дұрыс шешімін тандауға тырысады.
Бірігіп кестені толтырады
Графикті А5 беттіне салады
Әр топ
1-2, 3-4 келесі топты «Екі жұлдыз бір тілек арқылы » бағалайды.
Топбасшы бағалау парағына ұпайларды қояды
Қорытынды
Бағалау
-Топбасшылар ұпайларын санап , әр оқушының ұпайын айтады.
-Жинаған ұпайларына қарай баға қойылады (слайд 6)
Күнделікке баға қойылады
Рефлексия
-Өздерінді сабақта қалай сезіндіндер соны «Білім ағашында» көрсетулерінді сұраймын, және сабақ туралы өз ойларынды стикерге жазып сол ағашқа іліп қойсандар
-оқушылар өз фотоларын ағашқа орналастырады.
Сабақ туралы ойларын жазады
Үй тапсырмасы
Жұмыстарыңа рахмет. Үй тапсырмасы(слайд 7). Келесі кездескенше, қош сау болыңыздар.
Қолданылған әдебиеттер.
Оқулық, дидактикалық материалдар, интернет .