Ондық бөлшектерді қосу. (5 сынып)

Сабақтың тақырыбы:   Ондық бөлшектерді қосу. Сабақтың мақсаты:Оқушыларға ондық бөлшектерді қосуды үйрету. Міндеті: 1.    а) білімділік:  Оқушыларға ондық бөлшектерді қосу ережесі бойынша есептер шығару, қасиеттерін беру, алған білімдерін тиянақтау, тексеру, өткен материалдарды толық пысықтату. ә) тәрбиелік:  оқушыларды білімді саналылықпен меңгеруге үйрету, ойда  сақтау қабілеттіліктерін дамыту. б) дамытушылық:  оқушылардың ойлау, есте сақтау қабілеттерін, алған білімдерін тәжірибеде қолдануда ө...  2) 85,07                 25,6                                     56      +3,03              + 0,41                           +0,37     3)       а) 7,23+                                   а) 19,3+   «Білгенге   маржан» Тарих деректері:  «Ондық бөлшектердегі үтірдің пайда болуы»     15 ғасырда Самарканд қаласында тұрған математик және астролог   Масуд Аль-Каши «Арифметикаға кілт» (1427 жылы) атты еңбегінде ондық бөлшектерге аламдар қолдану туралы жазады. Ол еңбекте ондық бөлшек сандарды қызыл с... 8               + 1,3                 +0,8               + 3,45               +1,95      0,5                                                                                             Ертегіні аяқтау V тапсырма Шығармашылық жұмыс «Талаптыға нұр жауар» Ұшып келе жатқан бір топ қазға қарсы кезіккен жалғыз қаз: -Ассалаумағалейкум, жүз қаз-деп сәлем береді. Сонда бастаушы қаз: -Жоқ, біз жүз қаз емеспіз! Егерде бізге тағы сонша қаз және оның жартысы мен ширегі және өзің келіп қосылсаң ғана жүз болар едік, ал енді нешеу екенімізді өзің есептеп тап-дейді. «Жыл қайыру» есебі. - Нешедесің?- деді ақсақалға жігіт ағасы . -4 жылқы, тоқтымын, - деді Тәттімбет күйші. Тәттімбет неше жас... ауызша Тез есепте Жүйрік болс қиықша Қатесін тап Жасырын санды тап Шығармаш жұмыс Ұпай баға                   Бағалау шкаласы: 4-9 ұпай-                   «3» 10-16ұпай                 «4» 17ұпайдан жоғары-«5» 11. Үйге тапсырма №200, 203 Шығармашылық тапсырма 12. Қорытынды.     Болашаққа біліммен қадам басып,  лайықты қолтаңбамызды қалдырайық!   (Н.Ә. Назарбаев)
Раздел Математика
Класс -
Тип Другие методич. материалы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Ондық бөлшектерді қосу.(5 сынып)Ондық бөлшектерді қосу.(5 сынып)Ондық бөлшектерді қосу.(5 сынып)Ондық бөлшектерді қосу.(5 сынып)Ондық бөлшектерді қосу.(5 сынып)Ондық бөлшектерді қосу.(5 сынып)Сабақтың тақырыбы: Ондық бөлшектерді қосу.

Сабақтың мақсаты:Оқушыларға ондық бөлшектерді қосуды үйрету.

Міндеті:

  1. а) білімділік: Оқушыларға ондық бөлшектерді қосу ережесі бойынша есептер шығару, қасиеттерін беру, алған білімдерін тиянақтау, тексеру, өткен материалдарды толық пысықтату.

ә) тәрбиелік: оқушыларды білімді саналылықпен меңгеруге үйрету, ойда сақтау қабілеттіліктерін дамыту.

б) дамытушылық: оқушылардың ойлау, есте сақтау қабілеттерін, алған білімдерін тәжірибеде қолдануда өз-өзіне сенімділігін арттыру, оқушылардың білім деңгейін көтеру, деңгейлік тапсырмаларды меңгерту, математикалық

тілде еркін сөйлеуін дамыту.

Сабақтың типі: аралас сабақ

Сабақтың көрнекілігі: комьпютр,мултимедия, қиықшалар, жауап парақтары.

Сабақта қолданылатын әдіс - тәсілдер: түсіндіру, сұрақ - жауап, ой тудыру.

Сабақтың барысы:

  1. Ұйымдастыру.

а) оқушылармен амандасу;

ә) оқушылардың сабаққа қатысымын, дайындығын тексеру;

б) сабақтың тақырыбын, мақсатын хабарлау.

  1. Психологиялық дайындық.

Жалқаулықты тастаймыз

Сабақты біз әрдайым

Тек көңілді бастаймыз

Білім жолымен жүреміз

Арасында ойнап та күлеміз

  1. Үй тапсырмасы: №969,970

Сұрақ-жауап (ауызша жаттығулар)1-ұпай

1.Мына ондық бөлшектердің арасында орналасқан натурал санды тап. а)8,5<х<9,5 б) 0,23<х<1,7 в)99,9<х<10,1

2.Мына ондық бөлшектерді оқыңдар. 15,3764; 153,764; 1,53764; 5,003; 11,11.

3.Сандарды салыстыр:

8,14 * 7,82

9,14 * 9,1456

0,075 * 0,065

9,001 * 9,01

2,91 * 2,91000

0,627 * 0,672

4 Ертегі «Тоғыз тоңқылдақ, бір шіңкілдек»баяндау

І-тапсырма «Тез есепте» 1-ұпай

1) 0,07 9,02 18,36

+13,23 +4,28 +7,14

2) 85,07 25,6 56

+3,03 + 0,41 +0,37

3) а) 7,23+Ондық бөлшектерді қосу.(5 сынып) а) 19,3+Ондық бөлшектерді қосу.(5 сынып)

«Білгенге маржан»

Тарих деректері: «Ондық бөлшектердегі үтірдің пайда болуы»

Ондық бөлшектерді қосу.(5 сынып)15 ғасырда Самарканд қаласында тұрған математик және астролог Масуд Аль-Каши «Арифметикаға кілт» (1427 жылы) атты еңбегінде ондық бөлшектерге аламдар қолдану туралы жазады. Ол еңбекте ондық бөлшек сандарды қызыл сиямен немесе таяқшалар арқылы бөліп отырған. Мысалы: 8,6 санын 86 немесе 8 / 6.

Ондық бөлшектерді қосу.(5 сынып)ал, үтір қоюды 17 ғасырда орыс ғалымы Леонти Филиппович Магницкий ойлап тапты.

ІІ-тапсырма. 2-ұпай

« Жүйрік болсаң, озып көр» оқулықпен жұмыс

Тиімді тәсілмен есепте:

№ 968 тақ.

Ондық бөлшекке айналдырып,есепте:

№ 969 тақ

Үлгерімі төмен оқушымен жұмыс(қиықша арқылы)

Сергіту сәті. Математикалық жаттығу жасау.

Бастапқы қалып, аяқ иыққа тең.

5-ке бөлінсе оң қолды

3-ке бөлінсе сол қолды

5-кеде,3-кеде бөлінсе қос қолды көтеру

111, 105,1104, 613, 530,900

ІІІ-тапсырма

Тақтаға 3 есеп ілінеді. «Қатесін тап»3ұпай

2,06+ 1,3= 61+7,64= 21,7+0,613=

2,06 61 21,7

1, 3 7,64 0,613

----------------- -------------------- -----------------------

3,09 54,64 21,1313

ІVтапсырма «Жасырын санды тап» 2ұпай

Схеманы толтыр

8

2,6

1,8+ 1,3 +0,8 + 3,45 +1,95

6,050,5


Ертегіні аяқтау

V тапсырма Шығармашылық жұмыс «Талаптыға нұр жауар»

Ұшып келе жатқан бір топ қазға қарсы кезіккен жалғыз қаз:

-Ассалаумағалейкум, жүз қаз-деп сәлем береді.

Сонда бастаушы қаз:

-Жоқ, біз жүз қаз емеспіз! Егерде бізге тағы сонша қаз және оның жартысы мен ширегі және өзің келіп қосылсаң ғана жүз болар едік, ал енді нешеу екенімізді өзің есептеп тап-дейді.

«Жыл қайыру» есебі.
- Нешедесің?- деді ақсақалға жігіт ағасы
. -4 жылқы, тоқтымын, - деді Тәттімбет күйші.
Тәттімбет неше жаста? Дананың сөзі асыл тас.
Жауабы.Тәттімбет 4 жылқы деу арқылы өзіне төрт мүшел толғандығын айтты және тоқты деу арқылы 2 жас қос деді, яғни 49+2=51.


9. Бүгінгі сабақтан алған әсерім (оқушылармен ой бөлісу).көк- маған көмек керек, қызыл- мен жақсы білемін, сары- мен жартылай білемін

10. Оқушыларды бағалау.

Бағалау бетшесі Аты-жөні:

ауызша

Тез есепте

Жүйрік болс

қиықша

Қатесін тап

Жасырын санды тап

Шығармаш

жұмыс

Ұпай

баға



Бағалау шкаласы:

4-9 ұпай- «3»

10-16ұпай «4»

17ұпайдан жоғары-«5»

11. Үйге тапсырма №200, 203

Шығармашылық тапсырма

12. Қорытынды.

Болашаққа біліммен қадам басып, лайықты қолтаңбамызды қалдырайық!

(Н.Ә. Назарбаев

© 2010-2022