Урок математики в 5 классе по теме Проценты

Раздел Математика
Класс 5 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:







5 клас


Відсоткові розрахунки



Один робочий день на підприємстві ДП «Агро-Імідж»




Урок - ділова гра










5 клас

Відсоткові розрахунки

Один робочий день на підприємстві ДП «Агро-Імідж»

(нестандартний урок)

Тема: Відсоткові розрахунки

Мета: формувати в учнів уміння самостійно визначати тип задачі на відсотки та навички обчислювати відсотки від числа, число за його відсотками; розкрити практичну необхідність вивчення теми «Відсотки» в шкільному курсі; розвивати логічне мислення, інтерес до математики, прагнення до самовдосконалення; виховувати почуття колективізму та відповідальності перед колективом.

Тип уроку: узагальнення та систематизація знань, умінь, навичок.

Форма уроку: урок-ділова гра

Форма роботи: парна (бухгалтерія); групова (економічний відділ ЕВ, кадровий відділ ВК, відділ торгових зв'язків ВТЗ)

Застосовується диференційований підхід до підбору задач.

Бухгалтерія - задачі середнього рівня; ВК і ЕВ - задачі достатнього рівня; ВТЗ - задачі високого рівня.

Розміщення парт у класі:

Бухгалтерія

ВК

ВК


ЕВ

ЕВ


ВТЗ

ВТЗ


Урок математики в 5 классе по теме Проценты

Е

Дошка

ВчительВ




Хід уроку:

І. Актуалізація опорних знань

  1. Що називається відсотком?

  2. За скільки відсотків приймають цілу величину?

  3. Як виразити відсотки у вигляді десяткового дробу?

  4. Як записати дріб у вигляді відсотків?

  5. Як знайти відсоток від числа?

  6. Як знайти число за його відсотками?

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Введення в гру.

Ми з вами розв'язували багато задач на відсотки. Скажіть, а навіщо ми цього вчилися? Де застосовуються знання і вміння, яких ви набули під час вивчення теми «Відсотки»?

Щоб впевнитися, що ця тема дійсно важлива і ми вивчили її недаремно, уявимо собі, що наш клас є сусіднім агро формуванням ДП «Агро - Імідж», в якому можливо, працюють і ваші батьки.

Як і на будь - якому великому підприємстві, нам потрібно мати такі відділи: бухгалтерію, економічний відділ, відділ кадрів, відділ торгових зв'язків.

(На столі виставляються таблички).

Вам необхідно обрати начальників, які будуть звітувати про роботу вашого відділу.

Отже у нас сьогодні звичайний робочий день. Починаємо його з ранкової оперативки. Кожен відділ отримує своє завдання: ЕВ - виконує економічні розрахунки, ВК - вирішує питання працівників, ВТЗ - розрахунки з підприємствами, на які відправляється наша продукція.

Бухгалтерський відділ, найчисельніший, буде працювати таким чином: на кожну парту я даю дві відомості для нарахування заробітної плати. В одній із них вам потрібно підрахувати суму грошей, яка буде відрахована від заробітку працівника і суму, яку він отримує на руки. І другій відомості необхідно відновити записи, випадково знищені. Ви працюєте в парі із сусідом. Після того, як закінчиться робочий день, ви віддаєте відомості головному бухгалтеру, попередньо підписавши їх своїм прізвищем для перевірки якості вашої роботи.

Про якість роботи інших відділів ми дізнаємося зі звіту їхніх начальників, які біля дошки запишуть і прокоментують розв'язання однієї із запропонованих задач, а якої саме, скажу пізніше. Всі розв'язання повинні бути записані в зошит. Через 20 хвилин робочий день закінчиться і ми з вами знову зустрінемось на вечірньому засіданні.

(Під час виконання завдань вчитель допомагає учням скоординувати їхню роботу. Підходячи до учнів ЕВ,ВК,ВТЗ звертає їхню увагу на те, що після розв'язування задачі кожним, треба обговорити її розв'язок усім відділом, через 15 хвилин від початку роботи, вчитель просить начальників відділів вийти до дошки та записати задачі: ЕВ- №1, ВК-№3, ВТЗ-№2.

Через 20 хвилин від початку роботи заслуховуються розв'язання задач біля дошки. Необхідно звернути увагу на те, що перед коментуванням задачі учні називають, до якого типу задач на відсотки вона належить).

Робочий день скінчився. Необхідно оцінити вклад кожного з вас у роботу всього підприємства. Оскільки наше підприємство учнівське, то й оплата праці відбувається в балах. Я роздаю кожному відділу по відомості, де напроти прізвища кожного працівника відділу оцінює його вклад у роботу під час розв'язування завдань.

Потім начальники підписують відомості та віддають мені.

Оцінки у відомості пропоновані, вони можуть бути змінені після перевірки ваших робіт у зошитах. Тому прошу на перерві здати їх на перевірку.

(Роботу начальників і деяких працівників учитель може оцінити наприкінці уроку).

ІІІ. Підсумок уроку.

Мені здається, що на нашому підприємстві працюють досвідчені фахівці. Ви показали, що вмієте розпізнавати типи задач на відсотки, знаходити відсоток від числа, число за його відсотками. Добре засвоїли навички виконання дій із десятковими дробами.

(Вчитель відмічає роботу окремих учнів).

Діти, запам'ятайте, що свої знання і навички завжди треба вдосконалювати, тому пропоную вам удома заповнити відомість №3. Для цього вам слід дізнатися в одного із батьків (а за бажанням в обох), яку суму заробітної плати отримано на руки в попередньому місяці, і за цими даними обчислити, скільки було нараховано, виходячи з усіх відрахувань. На цьому наш урок закінчено. Дякую за роботу. До побачення.

Задачі кадрового відділу

  1. У садівничій і польовій бригадах ДП «Агро -Імідж» працює 70 робітників. Із них 40% працює в садівничій бригаді. Скільки робітників працює в польовій бригаді?

  2. На СТФ -1 ДП «Агро -Імідж» працює 18 робітників, що складає 15% усіх робітників. Скільки робітників працює на СТФ -1?

  3. В одній бригаді жінки становлять 52% всіх працівників. Відомо, що чоловіків у цій бригаді на 26 менше, ніж жінок. Скільки всього робітників працює в цій бригаді?

Задачі відділу торгівельних зв'язків

  1. М'ясокомбінат дав згоду закупляти м'ясо у ДП «Агро-Імідж» за вартістю 9 грн. 72 коп. за 1 кг. Яка повинна бути собівартість м'яса, щоб ДП «Агро-Імідж» одержало прибуток 20%?

  2. За перевозку добрив і комбікормів ДП «Агро-Імідж» заплатило автотранспортному підприємству і залізниці 8680 грн. Із них 35% заплатили автотранспортному підприємству. А інше - залізниці. Скільки коштів заплатило ДП «Агро-Імідж» залізниці?

  3. У серпні вартість зерна становила 750 грн. за тонну, а в жовтні збільшилась на 36%. Скільки коштувала тонна зерна у жовтні?


Задачі економічного відділу

  1. Садівнича бригада ДП «Агро-Імідж» збирає яблука. Яблука 1 сорту складають 72% від загального збору. Скільки яблук повинна зібрати садівнича бригада, щоб одержати яблук 1-го сорту 10,8 тонн?

  2. Під час відгодівлі великої рогатої худоби овес дозволяється замінювати карбамідом, який складає 4,5% від кількості вівса. Скільки потрібно карбаміду, щоб замінити 1200 кг вівса?

  3. Під час сушіння сливи втрачається 88% своєї маси. Скільки свіжих слив треба взяти, щоб отримати 15 кг сушених?

Відомість для виставлення оцінок

Відділ торгівельних зв'язків

Прізвище, ім'я

Оцінка

Примітка

1

2

3

4

5

6

Підпис начальника відділу ____________________

____________________

Кадровий відділ

Прізвище, ім'я

Оцінка

Примітка

1

2

3

4

5

6

Підпис начальника відділу ____________________

____________________


Економічний відділ

Прізвище, ім'я

Оцінка

Примітка

1

2

3

4

5

6

Підпис начальника відділу ____________________

____________________

Відомості на заробітну плату

Заповнити відомості на заробітну плату працівника підприємства ДП «Агро-Імідж»

Відомість №1

П.І.Б. працівника _______________________________________

Нараховано всього

Відраховано, %

Відраховано, грн.

Прибутковий податок -13

Профспілкові внески - 1

Пенсійний фонд - 2

Пенсійний фонд - 0,5

Внески до фонду зайнятості - 1

Соцстрах - 1

Всього:

Видати на руки ____________________

Бухгалтер ____________________



Відомість №2

П.І.Б. працівника _______________________________________

Нараховано всього

Відраховано, %

Відраховано, грн.

Прибутковий податок -13

Профспілкові внески - 1

Пенсійний фонд - 2

Пенсійний фонд - 0,5

Внески до фонду зайнятості - 1

Соцстрах - 1

Всього:

Видати на руки ____________________

Бухгалтер ____________________

ІV. Домашнє завдання

Відомість №3

П.І.Б. працівника _______________________________________

Нараховано всього

Відраховано, %

Відраховано, грн.

Прибутковий податок -13

Профспілкові внески - 1

Пенсійний фонд - 2

Пенсійний фонд - 0,5

Внески до фонду зайнятості - 1

Соцстрах - 1

Всього:

Видати на руки ____________________

(написати суму, яку кажуть батьки)

Бухгалтер ____________________

V. Підсумок уроку


© 2010-2022