Ондық бөлшектерді қосу және азайту. 5 - сынып

Ондық бөлшектерге қосу және азайту амалдарын дұрыс әрі тиімді қолдануға үйренеді.Ондық бөлшектерді қосу және азайтқан кезде тиімді жаттығуларды орындауды үйренеді.Деңгейлеп оқыту арқылы есеп шығару барысында ең басты ережелерді есте сақтап,жылдамдыққа бейімделіп,қате жібермеуге және жіберілген қателер болса уақытында шешімін табуға дағдыланады.Ондық бөлшектерді қосу үшін ережелерге сүйенеді. Ондық бөлшектерді қосқанда ауыстырымдық және терімділік заңдары қолданылады.Логикалық есептер мысалға алы...
Раздел Математика
Класс -
Тип Рабочие программы
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

«Шүлбі жалпы орта білім беретін эстетикалық білім және тәрбие беру мектеп-кешені»

коммуналдық мемлекеттік мекемесі


Ондық бөлшектерді қосу және азайту.5 - сыныпОндық бөлшектерді қосу және азайту.5 - сынып






А ш ы қ с а б а қ т ы ң т а қ ы р ы б ы :

«Ондық бөлшектерді қосу»

5-сынып




Өткізген: Толегенова Асел Канатбековна



2013-2014 оқу жылы

Ондық бөлшектерді қосу және азайту.5 - сынып

Сабақтың тақырыбы: Ондық бөлшектерді қосу және азайту (1-слайд)

Сабақтың мақсаты: Ондық бөлшектерге қосу амалын жүргізуді үйрету. (2-слайд)

Сабақтың міндеттері:

1)білімділігі: Ондық бөлшектерді қосудың, ережелерін білуге;

2) дамытушылығы: Оқушылардың логикалық ойлау қабілетін, тақырып бойынша есеп шығару дағдыларын дамыту;

3) тәрбиелігі: Білімділікке, ұлтжандылыққа,сауаттылыққа тәрбиелеу. (3-слайд)

Сабақтың көрнекілігі: слайд, таратпа материалдар, бағалау фигуралар,

Сабақтың типі: Жаңа материалды меңгерту

Сабақтың түрі: Жаңа сабақ

Сабақтың әдіс -тәсілдері: түсіндірмелі және практикалық, деңгейлеп оқыту технологиясын қолдану;

Сабақтың барысы: Сабақтың барысы 4 кезеңнен тұрады:

1.Ұйымдастыру кезеңі: а) Сәлемдесу

ә)Түгендеу;

б)Үй тапсырмасын тексеру

2.Жаңа тақырыпты түсіндіру

3.Есептер шығару;

4.Сабақты қорытындылау (үйге тапсырма, бағалау).(5-слайд)

1.І.Ұйымдастыру кезеңі

-Сәлеметсіздер ме оқушылар, отырыңдар!

-Бүгін кім кезекші, сабақта кім жоқ.

Қайталау сұрақтары: (9-слайд)

1. Натурал сан дегеніміз не?

2. Бөлшектердің түрлері қандай?

3. Ондық бөлшек деп қандай сандарды атайды?

4. Ондық бөлшектер қалай салыстырылады?

2.ІІ.Үй тапсырмасын тексеру

№929, №931 аяқтау

Тест тапсырмалары:

А

В

С

Д

1.Берілген бөлшектердің ішінен дұрыс бөлшекті табыңдар?

Ондық бөлшектерді қосу және азайту.5 - сынып

9

Ондық бөлшектерді қосу және азайту.5 - сынып

Ондық бөлшектерді қосу және азайту.5 - сынып

2. Ондық бөлшектерді қосу және азайту.5 - сыныпбөлшегін қысқартыңдар?

0

Ондық бөлшектерді қосу және азайту.5 - сынып

8

Ондық бөлшектерді қосу және азайту.5 - сынып

3. Ондық бөлшектерді қосу және азайту.5 - сынып бөлшегін аралас санға айналдырыңдар?

22

Ондық бөлшектерді қосу және азайту.5 - сынып

1

Ондық бөлшектерді қосу және азайту.5 - сынып

4.Жұлдызшаның орнына тиісті теңсіздік белгісін қой?

5,689 * 5,6890

<

>

=


Жауабы жоқ

5.Сандардың қайсысы 9 санына қалдықсыз бөлінеді?

1175

5328

6835

3796

Дұрыс жауабы: 1.А, 2.В, 3.Д, 4.С, 5.В.

Жаңа тақырып: Ондық бөлшектерді қосу

Ондық бөлшектердің қосу натурал сандарды қосу ережесі бойынша орындалады.

Мысал-1: 4,21 және 5,47 қосындысын табайық.

Ондық бөлшектерді қосу және азайту.5 - сынып

Енді ондық бөлшектерді аралас санға айналдырмай, баған түрінде жазып есептеп көрейік.

Ондық бөлшектерді қосу үшін:

  1. Екі санды баған бойынша жазу керек, үтірдің астында үтір тұратындай етіп жазамыз;

  2. Разрядтар бойынша қосу керек;

  3. Қосындыға үтірді қосылғыштардың үтірлерінің астына қою керек.

4,21

+5,47

-----------

9.68

Cандарды баға түрінде қоссақ та, қосынды 9,68-ге тең болады.

Мысал-2: 5,243+76,4=81,643

76,400

+ 5,243

-----------

81,643

Ондық бөлшектерді қосқанда ауыстырымдық (a+b=b+a) және терімділік (a+b)+c=a+(b+c) заңдары орындалады.

Есептер шығару

А деңгейінен

№952

В деңгейінен

№968,

Логикалық есептер:

Сандар тізбегі белгілі бір заңдылықпен орналасқан. Сол заңдылыққа байланысты соңғы белгісі мүшесін тап?

15,12,13,10,11,8, ?

Көңілді математикалық фокус:

1000

30

1000

40

1000

20

1000

10

Жауабы: 4100

4.ІV.Сабақты қорытындылау:

Бағалау: Тиісті бағаларын әділ қоямын.

Үйге тапсырма:

№ 952, №968 жұптары


© 2010-2022