- Преподавателю
- Математика
- Өрнектерді теңбе-тең түрлендіру (7-сынып)
Өрнектерді теңбе-тең түрлендіру (7-сынып)
Раздел | Математика |
Класс | 7 класс |
Тип | Конспекты |
Автор | Тортаева И.К. |
Дата | 09.01.2016 |
Формат | doc |
Изображения | Есть |
Сыныбы: 7
Пәні: алгебра
Сабақтың тақырыбы: Өрнектерді теңбе-тең түрлендіру
Мақсаты:
Білімділік: Оқушылардың тақырып бойынша алған білімдерін тереңдетіп, жинақтап жүйелеу. Рационал, яғни алгебралық бөлшектерге амалдар қолдануды, рационал өрнекті түрлендіруге үйрету.
Дамытушылық: Логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын жетілдіру, ой-өрісін кеңейту. Рационал өрнектерді түрлендіру кезінде алған теориялық білімін практикада қолдана білу дағдысын қалыптастыру.
Тәрбиелік: Оқушыларды ұқыптылыққа, тез шешім қабылдай білуге; пәнге деген қызығушылығын арттыра отырып, жүйелі ойлауға, нәтижеге қол жеткізе білуге, өзіне сенімділікке, жолдастық қарым-қатынасқа тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Жаңа тақырыпты меңгерту.
Сабақтың типі: Меңгерген білімдерін практикада қолдануға бағытталған дәстүрлі
Сабақтын барысы:
I. Ұйымдастыру кезеңі
IІ. Үй жұмысын тексеру
IIІ. Жаңа тақырып пен өткен тақырыптың байланысы
Сәйкестік тест
-
a2-b2= 1. a3-3a2b+3ab2-b3
-
(a-b)2= 2. (a-b)(a+b)
-
(a+b)2= 3. (a-b)(a2+ab+b2)
-
(a-b)3= 4. a2-2ab+b2
-
(a+b)3= 5. a3+3a2b+3ab2+b3
-
a3-b3= 6. a2+2ab+b2
-
a3+b3= 7. (a+b)(a2-ab+b2)
ІV. Жаңа сабаққа дайындық.
-
2.
3. 4.
5. 6.
Жаңа тақырыпты меңгеруде қолданылатын тәсілдер:
-
Рационал өрнектеді теңбе-тең түрлендіру тәсілдері:
1) Алгебралық бөлшектерді ортақ бөлімге келтіру
2) Қысқаша көбейту формулаларын қолдану
3) Топтау тәсілін қолдану
4) Қысқарту тәсілі
5) Ортақ көбейткішті жақша сыртына шығару
1-мысал. Рационал өрнекті бөлшекке түрлендірейік.
.
Жауабы:
2-мысал.
Жауабы:
V. Бекіту тапсырмасы.
VІ. Сабақты пысықтау(оқулықпен жұмыс)
133-бет №573(3,4), №574(3,4), №575(3,4)
VIІ. Тапсырмалар:
1
2
2
1
3
-
4.
1
2
1
2
-
5.
1
2
3
2
3
1
-
6.
ХІ. 1. Оқулықтың 133-бетінде №573(1,2), №574(1,2), №575(1,2)
2. Тест орындау(деңгейлік тест)
ХІІ. Бағалау
ТЕСТ
-
а) 0 в) с) 1
-
а) в) с)
-
а) в) с)
ТЕСТ
-
а) 0 в) с) 1
-
а) в) с)
-
а) в) с)
ТЕСТ
-
а) 0 в) с) 1
-
а) в) с)
-
а) в) с)