Открытый урок на тему Ондық бөлшектерді азайту (Есептер шығару)

5 сыныпқа арналған ондық бөлшектерді азайтуға есептер шығару тақырыбында қысқа мерзімді жоспарымды ұсынып отырмын. Сабақтың құрылымы бойынша оқушылар алдымен тест жеке тест жұмысын орындайды. Оны дұрыс жауап бойынша тексереміз. Негізгі бөлімде оқушылар топтық тапсырма орындайды. Мұнда 4 топқа 4 түрлі тапсырма беріледі. Әр топ өздеріне берілген тапсырмаларды топ болып орындап шығады. Келісі тапсырма жұптық жұмыс. Әр жұпқа 1 парақшадан таратылады. Оқушылар жұптасып ондық бөлшектерді азайту амалда...
Раздел Математика
Класс 5 класс
Тип Другие методич. материалы
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Күні: 25.02.15 ж Пәні: Математика 5 «Б»

Сабақтың тақырыбы

§37. Ондық бөлшектерді азайту(есептер шығару)

Мақсаты:

Оқушылардың ондық бөлшектерді азайту ережелерін пайдаланып есептер шығарады. Тақырып бойынша алған теориялық білімдерін тиянақтайды, жетілдіреді;

Күтілетін нәтиже:

Ондық бөлшектерді азайту дағдыларын дамытады..

Түйінді идеялар

Топ зерттеудің түйінді идеяларын келісіп алады, тиімді тәсілді анықтайды.

Ресурстар

5 сынып А. Әбілқасымова, үлестірме қағаздар, стикер, смайлик, тест

Сабақ кезеңдері

Мұғалім іс-әрекеті

Оқушы іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

І Ұйымдастыру кезеңі.(2 мин)

Үй тапсырмасын тексеру

(5 мин)

Сәлемдесу

Оқушыларды түгендеу. Ондық бөлшектің үлестеріне қарай топқа бөлу. (1,2; 5,04; 8,256; 9, 4065;). Психологиялық жағымды ахуал туғызу.

Бәріміз біріміз үшін, біріміз бәріміз үшін!

«Өткенге көз жүгіртейік» деп өткен сабақты қайталау сұрақтары және тест беріледі.

Дұрыс жауап арқылы бағалап, ұпай қойылады.

1. Санның ондық бөлшекпен жазылуында үтір қайда қойылады?
2. Ондық таңбалар дегеніміз не?
3. Жай бөлшекпен ондық бөлшектің айырмашылығы неде?
4. Жай бөлшекті ондық бөлшекке қалай айналдырамыз?
5. Ондық бөлшектерді қалай азайтамыз?

Тест. 1. Ондық бөлшектерді қос: 8, 65+2, 34=
А. 22. 05 B. 10. 9
C. 10. 99 D. 8. 84
2. Жай бөлшекті ондық бөлшекке айналдырып, есепте: 5, 24+2, 3/4 =
А. 7, 99 B. 9, 67
C. 8. 67 D. 7, 27
3. Азайтуды орында: 15, 3 - 0, 3=
А. 15, 6 B. 12, 3
C. 15 D. 15
4. Есепте: 3 - 1, 75=
А. 1, 25 B. 12, 5
C. 2, 25 D. 2, 5
5. Азайтуды орында: 6, 25 - 4, 3=
А. 5, 82 B. 1, 95
C. 1055 D. 19

Мадақтау смайлик


Ашық журнал

Дұрыс жауап арқылы


  1. С

  2. А

  3. D

  4. А

  5. В

Ауызша


Тест тапсырмалары

ІІ. Негізгі бөлім

Топтық жұмыс

10мин

Есептер шығару

(11мин)

4 топқа 4 тапсырма беріледі.

Ондық бөлшектер және ондық бөлшектерге амалдар қолдану туралы Орта азиялық ғалым Әл-Каши өзінің «Арифметикалық кілті» атты кітабында жазды, Әл-Каши ондық бөлшектерді көбейту мен бөлу тәсілдерін қалыптастырады. Сондықтан ол есептерге ондық бөлшектерді ең алғаш пайдаланған.

І топ: Теңдеуді шешіңдер: 1) (86,9-65,3)-х=10,25 2)у-(25,3-8,06)=2,03

ІІ топ: Мыс пен мырыштың қоспасының массасы 4.7 кг. Ондағы мырыш 1.9 кг. Қоспа құрамындағы мыстың массасын табыңдар?

Үшбұрыштың периметрі 16.45 см, оның бірінші қабырғасы 6.75 см, екінші қабырғасы 4.4 см. Үшбұрыштың үшінші қабырғасын табыңдар.

ІІІ топ: Белгісіз санды тап: 3,*5* + *,4*=4,187 **,5-0,***=18,548

ІҮ топ: Есептердің жауабына сәйкес кестені толтырса, ондық бөлшекті ең алғаш пайдаланған ғалымның аты шығады.

1. 513,9-0,8=(Ш)

2. 13,8-9,004=(И)

3. 8,763-0,445=(Ә)

4. 55,75+12=(К)

5. 1,45-0,9=(А)

6. 0,8+0,35=(Л)


8,318


1,15


67,75


0,55


513,1


4,796


Ә


Л


К


А


Ш


И

Фишка

5 сынып

Кеспе қағаздар

ІІІ. Қорытынды бөлім.

(13мин).

Жұптық жұмыс.

«Қарлы көшкін»



Әр жұпқа 1 парақшадан таратылады. Оқушылар жұптасып ондық бөлшектерді азайту амалдарын орындауға есептер құрастырып, қарсы топтағы жұпқа лақтырады.

фишка

Үлестірме қағаздар

Үйге тапсырма

(1мин)

§ 37 оқу. Үй жұмысын тақтаға жазады

№ 769,1006 есептерді шығару, ережелерді жаттау

5сынып А. Әбілқасымова

Бағалау

(2мин)

Сабаққа белсенді қатысқан оқушыларды мадақтау.

Күнделіктеріне баға қою. Қосымша 2-бетте

суммативті

Ашық журнал

Рефлексия(1мин)

1.Сабақ маған болды қысқа/ ұзақ
2.Сабақ үстінде мен шаршамадым / шаршадым
3..Менің көңіл күйім жақсарды/нашарлады
4. .Маған сабақ қызықтыі/ қызықсыз
5.Үй тапсырмасы маған жеңіл/қиын

Стикерге жазады

стикер

Тексерілді:



© 2010-2022