Поурочный план по математике на тему Функцияның графигіне жүргізілген жанама

Раздел Математика
Класс -
Тип Другие методич. материалы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Күні

Тобы


01


02


03


04

Сабақ жоспары №84

Сабақтың тақырыбы: ФУНКЦИЯНЫҢ ГРАФИГІНЕ ЖҮРГІЗІЛГЕН ЖАНАМА

Сабақтың мақсаты:
1. Оқушыларға туындының физикалық мағынасын және функцияның графигіне жүргізілген жанаманың формуласымен таныстыру.
2. Оқушылардың логикасын, ой-өрісін арттыру, шапшаң есептеуге дағдыландыру.
3. Ұйымшылдыққа тәрбиелеу. Білім алуға ынтасын арттыру.

Сабақтың түрі: жаңа сабақ

Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта, карточка

Сабақтың барысы:
1. Ұйымдастыру: а) амандасу
ә) түгендау
б) сабаққа әзірлігін тексеру

2. Үй тапсырмасын тексеру
№ 187

3. Жана сабақты түсіндіру
(x) туындысы оның х нүктесіндегі өзгеру жылмадығын анықтайды.у = f(x) функциясының х нүктесіндегі f

Мысалы: S(t) = 6t2 - 5t + 4 заңы бойынша түзу сызықты қозғалған дененің t = 1с кезіндегі қозғалыс жылдамдығын тап.

Жауабы: 7м/с

Жылдамдықтан алынған туынды үдеуге тең.

Мысалы: S(t) = 3t3 - 9t2 + 6t - 14 заңы бойынша түзу сызықты қозғалған дененің t = 2с кезіндегі дененің үдеуін тап.

Жауабы: 18м/с2

теңдеу жанаманың теңдеуі деп аталады.
Мысалы: f(x) = 5x3+4x2+21x-19 функциясының графигіне абсциссасы х0 = 1 нүктесінде жүргізілген жанаманың теңдеуін жаз.
f(1) = 5×13 + 4 ×12 + 21 ×1 - 19 = 5 + 4 + 21 - 19 = 11
f¢(x) = 15x2 + 8x + 21
f¢(1) = 15×12 + 8×1 + 21 = 15 + 8 + 21 = 44
y = 11 + 44(x - 1) = 11 + 44x - 44 = 44x - 33

(x0) осы функция графигінің (х0; f(x0)) нүктесі арқылы өтетін жанаманың бұрыштың коэффициетіне немесе бұрыштың тангенсіне тең.у = f(x) функциясының х0 нүктесіндегі туындысы f

Мысалы: f(x) = 4x2 - 5x + 6 функциясы графигінің берілген М(1;2) нүктесінен өтетін жанамасының абсцисса осіне көлбеулік бұрышының тангенсін тап.
f¢(x) = 8x - 5
f¢(1) = 8 × 1 - 5 = 8 - 5 = 3

f(x) = 7x2 + 29x + 6 функциясы графигінің берілген М(-2;5) нүктесінен өтетін жанамасының абсцисса осіне көлбеулік бұрышын тап.
f¢(x) = 14x + 29
f¢(-2) = 14 × (-2) + 35 = -28 + 29 = 1


Интерактивті тақтадағы өздік жұмыс тапсырмаларын орындайды.

4. Түсінігін тексеру.
Әр оқушыға карточка таратылады.

5. Сабақты қорытындылау
Бұрыштың тангенсі дегеніміз не?
Жанаманың теңдеуі?
Үдеу дегеніміз не?

6. Үйге тапсырма беру

Тексерілді: -----------------------





© 2010-2022