Функцияны зерттеу

Сабақ жоспары Пән: алгебра және анализ бастамалары Сынып: 10  « б» Сабақтың тақырыбы: Функцияны зерттеу және оның графиктерін салу Сабақтың мақсаттары: 1.     Білімділік: Функцияның қасиеттерін қолдана отырып, оны зерттеу және зерттеу негізінде графигін салуды үйрету 2.     Дамытушылық:  оқушының ой-өрісін, сана-сезімін дамыту, шығармашылық қабілетін арттыру 3.     Тәрбиелік: Оқушыларды жұппен, топпен бірлесе отырып, жұмыс істеуге дағдыландыру, алғырлыққа, шапшаңдыққа тәрбиелеу, бір-бірін бағалай білуге үйрету. Сабақтың көрнекілігі: Таблицалар, электронды оқулық, слайд, бағалау парақтары. Сабақтың түрі: Сайыс  сабақ Сабақтың типі: Жаңа білімді меңгерту   Сабақ барысы:   І Ұйымдастыру кезеңі:                                 а)  Сәлемдесу                                 ә)  Оқушылар тізімін тексеру                                 б)  Сабақтың мақсатын нұсқау ІІ. Үй тапсырмасы: №35 есеп а) у=Х²/ (Х²-9) (-∞; -3); (3; + ∞);  f (х)>0; (-3;3); f(х)0; (0; 2);   f (х)
Раздел Математика
Класс -
Тип Рабочие программы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Функцияны зерттеуФункцияны зерттеуФункцияны зерттеуФункцияны зерттеуФункцияны зерттеуШалқар қаласы

№5 орта мектебі







Сабақтың тақырыбы:

Функцияны зерттеу

Сыныбы: 10 «Б»

Пәні: Алгебра және анализ бастамалары

Өткізген: Сальменова Г.Т

























2013-2014 оқу жылы

Сабақ жоспары

Пән: алгебра және анализ бастамалары

Сынып: 10 « б»

Сабақтың тақырыбы: Функцияны зерттеу және оның графиктерін салу

Сабақтың мақсаттары:

  1. Білімділік: Функцияның қасиеттерін қолдана отырып, оны зерттеу және зерттеу негізінде графигін салуды үйрету

  2. Дамытушылық: оқушының ой-өрісін, сана-сезімін дамыту, шығармашылық қабілетін арттыру

  3. Тәрбиелік: Оқушыларды жұппен, топпен бірлесе отырып, жұмыс істеуге дағдыландыру, алғырлыққа, шапшаңдыққа тәрбиелеу, бір-бірін бағалай білуге үйрету.

Сабақтың көрнекілігі: Таблицалар, электронды оқулық, слайд, бағалау парақтары.

Сабақтың түрі: Сайыс сабақ

Сабақтың типі: Жаңа білімді меңгерту

Сабақ барысы: І Ұйымдастыру кезеңі:

а) Сәлемдесу

ә) Оқушылар тізімін тексеру

б) Сабақтың мақсатын нұсқау

ІІ. Үй тапсырмасы: №35 есеп

а) у=Х²/ (Х²-9)

(-∞; -3); (3; + ∞); f (х)>0;

(-3;3); f(х)<0.

ә) у=х²-4/х²+2x;

(- ∞; 0); (2; + ∞); f (х) >0;

(0; 2); f (х) <0

ІІІ. «Алгебралық тренажер» (ой шақыру стратегиясы). Сұрақтарға жауап бере отырып функцияның қасиеттерін еске түсіру

1.Графигі берілген функцияның анықталу 1.

Функцияны зерттеуоблысын көрсетіңдер.

Функцияны зерттеу2.

Функцияны зерттеуФункцияны зерттеуФункцияны зерттеу

3.

Функцияны зерттеу

4.

Функцияны зерттеу

Функцияны зерттеу

5.

6.

6.Графигі берілген функцияның мәндерінің

анықталу облысын көрсетіңдер

7.Функцияның кему аралығын көрсетіңдер. 7.

8.Функцияның өсу аралығын табыңдар. 8.

9. Функцияның ең үлкен 9.

мәнін табыңдар.


ІV. Жаңа тақырып: «Миға шабуыл» стратегиясы өткен сабақпен байланыстырып тақырыпты ашу.

Функцияны зерттеу келесі алгоритм бойынша жүргізіледі:

  • Функцияның анықталу облысын табу;

  • Функцияның тақ, жұптығын екенін анықтау;

  • Функцияның периодтылығын анықтау

  • Графиктің координаталар осьтерімен қиылысу нүктелерін табу;

  • Функция таңба тұрақтылық , өсу, кемі аралықтарын, экстремумымын табу, шектелгендігін анықтау.

  • Анықталу облысына кірмейтін нүктелер аймағында және аргументтің модуль бойынша шексіз үлкен мәндерінде функцияның өзгеру сипатын зерттеу;

  • Зерттеу нәтижелері бойынша график салу.

V. Математикалық мазмұндама. Берілген функциялардың графиктеріне қарап, қасиеттерін жазу.

VI. Кітаппен жұмыс (топтық жұмыс). №46

а) у=3-2х ә)у=4х²-25 б) у=-5/х+1

VII. «Мен бірінші сайысы» (еске түсіру стратегиясы, тест жұптық жұмыс).

Суретте у=f(х) функциясының графигі көрсетілген. Функцияның қасиеттеріне сәйкес келетін жауапты таңдап алыңдар?

1.Функцияның анықталу облысы: [-3; +∞] 2.Функцияның анықталу облысы: [- ∞; +∞] 3.Функция үзіліссіз 4.Функция x=-2 нүктесінде үзіледі 5.Функция мәнінің облысы: (- ∞; 0)Ư(0; +∞) 6.Функция мәнінің облысы: (- ∞; +∞) 7.Функция мәнінің облысы: [-3; +∞) 8.У-тің ең үлкен мәні жоқ, у-тің ең кіші мәні -3ке тең 9.Экстремум нүктелері жоқ 10.Функция жоғарыдан шектелген 11.Функция төменнен шектелген 12.Шектеулі функция 13.Фукцияның нөлдері: х=-3; х=1. 14.Функция нөлдері: х=-1 15.Функция (- ∞; -2) сәулесінде кемиді 16.Функция [-3; +∞) сәулесінде өседі 17.Функция (- ∞; -2) сәулесінде кемиді 18.Функция [-2; + ∞) сәулесінде өседі 19.Функция [-2; + ∞) жоғары жағынан дөңес 20.Функция [-2; + ∞) төменгі жағынан дөңес

Жауабы: 2,3,7,8,11,13,15,18,19

VIII. «Мен шығармашыл оқушымын» шығармашылық жұмысты тыңдау(Функцияны зерттеу тақырыбында реферат).

IX. Сабақты қорытындылау.«Екі жұлдыз, бір тілек»

X. Бағалау

XI. Үйге тапсырма: №48 (а), №49 (а)

І нұсқа

№1

А, В,С нүктелері Функцияны зерттеу жазықтығында жатыр. АВ, АС және ВС түзулері де осы жазықтықта жататынын дәлелдеңдер.

№2

Функцияны зерттеужазықтығынФункцияны зерттеужәне Функцияны зерттеу нүктелерінде қиятын АВ кесіндісінің ұштарынан және ортасы О нүктесінен өтетін параллель түзулер жүргізілген. АФункцияны зерттеу = 5 см, ОФункцияны зерттеу = 4 см екені белгілі. АВ кесіндісі Функцияны зерттеу жазықтығын қимаса, ВФункцияны зерттеу кесіндісінің ұзындығы қандай?

№3

Екі параллель жазықтық берілген. а түзуі осы жазықтықтарды Функцияны зерттеу және Функцияны зерттеу нүктелерінде, ал оған параллель b түзуін Функцияны зерттеу және Функцияны зерттеу нүктелерінде қияды. Функцияны зерттеу=3,5м. Функцияны зерттеу кесіндісінің ұзындығы неге тең. Жауабын негіздеңдер.

ІІ нұсқа

№1

а түзуі Функцияны зерттеу жазықтығында жатады. а түзуі арқылы Функцияны зерттеу жазықтығынан өзгеше Функцияны зерттеу жазықтығын жүргізуге болатынын дәлелдеңдер.

№2

АВС үшбұрышы берілген. ВС түзуіне параллель жазықтық АВ қабырғасын Р нүктесінде, ал АС қабырғасын Q нүктесінде қияды. Р нүктесі АВ кесіндісі А нүктесіне қатысты 3:5 қатынасында бөледі. ВС = 12 дм. PQ кесіндісінің ұзындығын табыңдар.

№3

Екі параллель жазықтық берілген. Осы жазықтықтардың біреуінде жататын М және К нүктелері арқылы екінші жазықтықты сәйкесінше Функцияны зерттеу және Функцияны зерттеунүктелерінде қиятын түзулер жүргізілген. МК



© 2010-2022