Методическая разработка урока по алгебре на тему: Рационал теңдеулер

Раздел Математика
Класс 8 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

8 сынып, алгебра

Сабақтың тақырыбы: Рационал теңдеулер

Сабақтың мақсаты:

  • Оқушыларға рационал теңдеулер туралы білімдерін кеңейту, бөлшек- рационал теңдеулерді шешуді үйрету.

  • Есептер шығару арқылы оқушылардың ойлау және тез есептеу қабілеттерін дамыту, пәнге қызығушылықтарын арттыру.

  • Ұқыптылыққа, шапшаңдылыққа, өзбетімен жұмыстануға, қатесіз шығаруға баулу.

Сабақтың түрі: Жаңа білім беру

Сабақтың әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап.

Сабақтың барысы

I. Ұйымдастыру бөлімі. 1мин

А) Балаларды түгендеу.

Ә) Үй жұмысын кезекшілер тексереді

Б) Сабақтың мақсатын айту: «Балалар, бүгін сабақта біз бөлшек-рационал теңдеулерді шешуді үйренеміз».

II. Тақырып бойынша пысықтау сұрақтары. 1мин

Методическая разработка урока по алгебре на тему: Рационал теңдеулер

  1. түріндегі теңдеу қалай аталады?



  1. Методическая разработка урока по алгебре на тему: Рационал теңдеулерформуласымен есептелетін сан қалай аталады?

3. Егер D>0 болса, онда квадраттық теңдеудің неше түбірі болады?

4. Егер D=0 болса, онда квадраттық теңдеудің неше түбірі болады?

5. Егер D<0 болса, онда квадраттық теңдеудің неше түбірі болады?

6. Қандай жағдайда квадраттық теңдеу келтірілген квадраттық теңдеу деп атайды?

Методическая разработка урока по алгебре на тему: Рационал теңдеулер

7. теңдеуінің коэффициенттерін атап шығыңдар.

8. Егер квадраттық теңдеуінде коэффициенттердің бірі - b не с немесе b мен с-ның екеуі де 0-ге тең болса, мұндай теңдеулерді қалай атайды?

Методическая разработка урока по алгебре на тему: Рационал теңдеулер9. Виет теоремасының тұжырымдамасын айту.

Келтірілген квадраттық теңдеу түбірлерінің

қосындысы қарсы таңбасымен алынған екінші

коэффициентке, ал көбейтіндісі бос мүшеге

тең болады.

III. Ауызша жаттығулар (тақтада) 3 мин

1.Теңдеуді шеш:

х²-121=0

х²-17=0

х²-5х=0

2х²+16х=0

2.Теңдеудің неше түбірі бар?:

2х²+3х+1=0 - 2 түбір

4х²+4х+1=0 - 1 түбір

4а²-5а+9=0 - түбірі жоқ

3.

Квадрат теңдеудің дискриминантың есепте:

х²+2х-3=0

х²+3х-4=0

2х²-5х+3=0

4. 2 мин

Әріптің қандай мәнінде алгебралық өрнектің мағынасы болмайды:

Методическая разработка урока по алгебре на тему: Рационал теңдеулер

III. Жаңа сабақты түсіндіру:

1. Еске түсіру .Мына теңдеулер қалай шешіледі:2мин

Методическая разработка урока по алгебре на тему: Рационал теңдеулер

2.Жаңа сабақты түсіндіру:10мин

Теңдеудің екі жағы да рационал өрнектер болса, ондай теңдеулері рационал теңдеулер деп атайды.

Теңдеудің екі жағы да бүтін рационал өрнектер болса,онда ол бүтін рационал теңдеу деп аталады:

Мысалы, х-3=0 , х²+Методическая разработка урока по алгебре на тему: Рационал теңдеулер х=1,5 және Методическая разработка урока по алгебре на тему: Рационал теңдеулер - 2 = Методическая разработка урока по алгебре на тему: Рационал теңдеулер - бүтін теңдеулер.

ал теңдеуде бөлшек рационал өрнек бар болса,ол бөлшек-рационал теңдеу деп аталады. Мысалы, Методическая разработка урока по алгебре на тему: Рационал теңдеулер = Методическая разработка урока по алгебре на тему: Рационал теңдеулер , Методическая разработка урока по алгебре на тему: Рационал теңдеулер Методическая разработка урока по алгебре на тему: Рационал теңдеулер2х-15 .

Бөлшек-рационал теңдеуді шешу кезінде келесі алгоритм қолданылады:

  1. теңдеуге кіретін бөлшектердің ортақ бөлімін табамыз;

  2. теңдеудің екі жақ бөлігін ортақ бөлімге келтіреміз;

  3. алымдарын теңестіру арқылы бүтін рационал теңдеуді аламыз;

  4. шыққан теңдеуді шешеміз;

  5. шыққан түбірлердің ішінен бөгде түбірлерді алып тастаймыз.

Теңдеу шешуді қарастырайық:

1.

№173(1) 63 бет

Методическая разработка урока по алгебре на тему: Рационал теңдеулер=Методическая разработка урока по алгебре на тему: Рационал теңдеулер х+4Методическая разработка урока по алгебре на тему: Рационал теңдеулер0

Х+1=2 хМетодическая разработка урока по алгебре на тему: Рационал теңдеулер-4 - бөгде түбір- бөлшектің бөлімін нөлге

х=2-1 айналдырады.(нөлге бөлуге болмайды)

х=1

Жауабы: х=1

2.

№ 174 (1)

Методическая разработка урока по алгебре на тему: Рационал теңдеулер=Методическая разработка урока по алгебре на тему: Рационал теңдеулер

Методическая разработка урока по алгебре на тему: Рационал теңдеулер= - Методическая разработка урока по алгебре на тему: Рационал теңдеулер х-1Методическая разработка урока по алгебре на тему: Рационал теңдеулер0

х²=-(х-2) хМетодическая разработка урока по алгебре на тему: Рационал теңдеулер

х²=-х+2

х²+х-2=0

х+х=-1

х*х=-2

Методическая разработка урока по алгебре на тему: Рационал теңдеулер=-2, Методическая разработка урока по алгебре на тему: Рационал теңдеулер =1-бөгде түбір

Жауабы: -2

3.

№175 (1)

  1. Методическая разработка урока по алгебре на тему: Рационал теңдеулер=7 х-5Методическая разработка урока по алгебре на тему: Рационал теңдеулер0, хМетодическая разработка урока по алгебре на тему: Рационал теңдеулер5

Х+4=7(х-5)

Х+4=7х-35

-6х=-35-4

-6х=-39

х=-39/-6

х=6,5 Жауабы: 6,5

IV Оқулықпен жұмыс : №173 (3) , 175 (-9, 0,10 сандар) 63 бет - өзіндік жұмысы

Тексеру:

№ 173 (3)

Жауабы: 0 және 1

№ 175 (-9)

Жауабы: 4,1

№175 (0)

Жауабы:-4

№175 (10)

Жауабы: 6

0 қате - 5

1 қате - 4

2,3 қате - 3

4 қате - ештене

V. Үйге тапсырма

№173(2,4) , №174(2) ,175 (2 пункт) 63 бет, пр9 61 бет- оқу, білу

VI. Қорытындылау:

  1. Бөлшек-рационал теңдеудің бүтін рационал теңдеуден қандай айырмашылығы бар?

  2. Алгоритмді қайталау.

Оқушыларды бағалау.



© 2010-2022