Ашық сабақ Жай бөлшектерді қосу және азайту

Раздел Математика
Класс 8 класс
Тип Другие методич. материалы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

5-сынып

Сабақтың тақырыбы: «Жай бөлшектерді қосу және азайту».

Сабақтың мақсаты: А) Білімділік: Жай бөлшектерді, аралас сандарды қосуға, азайтуға үйрету, ережелерін әртүрлі есептерде пайдалана білу, тақырыпты оқушы санасына бекіту.

Ә) Тәрбиелік: оқушыларды өз ойларын ашық айтуға, өз бетімен жұмыс істеуге тәрбиелеу.

Б) Дамытушылық: сабаққа деген қызығушылықтарын арттыру, өз бетімен жұмыс жасауға, өзін-өзі бағалауға баулу.

Сабақтың түрі: Білім мен дағдыны қорытындылау, жүйелеу сабағы.

Сабақта қолданылатын стратегиялар: Топтастыру, кубизм, көрнекілік, семантикалық карта.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушыларды топқа бөлу (І, ІІ, ІІІ)

І. Қызығушылықты ояту

ІІ. Топтастыру стратегиясы

Тақырыпты қаншалықты меңгергенін білу үшін үш топта сөзжұмбақтар шешеді.

І топ ІІ топ ІІІ топ

«Бөлшек» «Бөлім» «Алым»

Б


Ө



Л

Ш


Е


К




  1. Алымы бөліміне тең немесе одан үлкен бөлшек

  2. Екі санының квадраты

  3. Нәрселерді санауда қолданылатын сандар

  4. Геометриялық фигура

  5. Құрамында мәнін табу қажет болатын әріпі бар теңдік

  6. Ең кіші жай сан

Б

Ө




Л



І


М




  1. Ең кіші натурал сан

  2. Бөлшек сызығын алмастыратын амал

  3. Қосудың қасиеті

  4. Қосудың қасиеті

  5. Бөлгіштерінің саны екіден көп натурал сандар



А


Л


Ы



М





  1. 1-ге және өзіне ғана бөлінетін сандар

  2. Бүтін бөліктен және бөлшек бөліктен тұратын сан

  3. Алымы бөлімінен кіші бөлшек

  4. Көбейтудің қосуға қатысты қасиеті

Әр топ талдап, сөзжұмбақты шешеді. Топтан бір оқушы шығып, өз жұмысын қорғайды.

ІІІ. Мағынаны ажырату. 1. «Кубизм» стратегиясы бойынша сұрақтар беріледі.

Қайталау сұрақтары.

  1. Бөлімдері бірдей бөлшектер қалай қосылады? Мысал келтіріндер.

  2. Бөлімдері әртүрлі бөлшектер қалай қосылады? Мысал келтіріндер.

  3. Бөлімдері бірдей бөлшектер қалай азайтылады? Мысал келтіріндер.

  4. Бөлімдері әртүрлі бөлшектер қалай азайтылады? Мысал келтіріндер.

  5. Бұрыс бөлшек аралас санмен қалай жазылады? Мысал келтіріндер.

  6. Аралас сан бұрыс бөлшек түрінде қалай жазылады? Мысал келтіріндер.

ІІ. Көрнекілік стратегиясы. Әр топқа көрнекі түрде бейнеленген бөлшектер таратылады. Әр топ сол бөлшектерден өрнек құрастырады. Әр топтан бір оқушы шығып жұмыстарын қорғайды.

Тест тапсырмалары. Әр топтағы оқушыларға тоғыз тапсырмадан тұратын тест жаттығулары беріледі. Орындап болған соң топ басшылары жұмыстарын тексеріп, бағалайды.

Тест сұрақтары:

1.Дұрыс бөлшекті тап:

А.Ашық сабақ Жай бөлшектерді қосу және азайту; Б. Ашық сабақ Жай бөлшектерді қосу және азайту; В. Ашық сабақ Жай бөлшектерді қосу және азайту; Г. Ашық сабақ Жай бөлшектерді қосу және азайту;

2. Бұрыс бөлшекті тап:

А. Ашық сабақ Жай бөлшектерді қосу және азайту; Б. Ашық сабақ Жай бөлшектерді қосу және азайту; В. Ашық сабақ Жай бөлшектерді қосу және азайту; Г. Ашық сабақ Жай бөлшектерді қосу және азайту;

3.Есепте: Ашық сабақ Жай бөлшектерді қосу және азайту

А. Ашық сабақ Жай бөлшектерді қосу және азайту;

4. Есепте: Ашық сабақ Жай бөлшектерді қосу және азайту

А. Ашық сабақ Жай бөлшектерді қосу және азайту; Б. Ашық сабақ Жай бөлшектерді қосу және азайту; В. Ашық сабақ Жай бөлшектерді қосу және азайту; Г.Ашық сабақ Жай бөлшектерді қосу және азайту;

5. 3 : 14 бөліндісін бөлшек түрінде жаз:

А. Ашық сабақ Жай бөлшектерді қосу және азайту; Б. Ашық сабақ Жай бөлшектерді қосу және азайту; В. Ашық сабақ Жай бөлшектерді қосу және азайту; Г. Ашық сабақ Жай бөлшектерді қосу және азайту;

6.Ашық сабақ Жай бөлшектерді қосу және азайтубөлшегін бөлінді түрінде жаз:

А. 13 : 37; Б. 13*37; В. 37 : 13; Г. 13+ 37;

7. Ашық сабақ Жай бөлшектерді қосу және азайту бөлшегін аралас сан түрінде жаз:

А. 4 Ашық сабақ Жай бөлшектерді қосу және азайту; Б. 2Ашық сабақ Жай бөлшектерді қосу және азайту; В. 2Ашық сабақ Жай бөлшектерді қосу және азайту; Г. 3Ашық сабақ Жай бөлшектерді қосу және азайту;

8.6Ашық сабақ Жай бөлшектерді қосу және азайту аралас санын бұрыс бөлшек түрінде жаз:

А. Ашық сабақ Жай бөлшектерді қосу және азайту; Б. Ашық сабақ Жай бөлшектерді қосу және азайту; В.Ашық сабақ Жай бөлшектерді қосу және азайту; Г.Ашық сабақ Жай бөлшектерді қосу және азайту;

9.Ашық сабақ Жай бөлшектерді қосу және азайтубөлшегінің бүтін бөлігін тап:

А. 11; Б. 23; В. 26; Г. 14.

ІҮ. Толғаныс.

«Семантикалық карта» стратегиясы.

Кестеде тігінен тапсырмалар берілген, ал көлденеңінен жауаптары берілген. Тапсырма мен дұрыс жауап сәйкес келетін торкөздегі әріптерді теріп жазсаңдар бөлшектегі «алым», «бөлім» атауларын ХІІІ ғасырда енгізген грек математигінің атын оқисындар.

Ү. Бағалау.

ҮІ. Үйге тапсырма «ВЕНН диаграммасы»

ҮІІ. Қорытындылау.


© 2010-2022