- Преподавателю
- Математика
- Математика 6 сынып ашық сабақ тақырыбы: Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу
Математика 6 сынып ашық сабақ тақырыбы: Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу
Раздел | Математика |
Класс | 6 класс |
Тип | Конспекты |
Автор | Досова Г.М. |
Дата | 05.01.2016 |
Формат | docx |
Изображения | Есть |
Сабақ жоспары
Пән: математика
Сынып: 6 «б»
Күні: ___________
Сабақтың тақырыбы: Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу
Сабақтың мақсаттары:
Білімділік: Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулер түрін анықтай алу,шешу ережесін білу және түбірін табуға есептер шығару
Дамытушылық: Логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын жетілдіру, өз бетінше еңбектену, белсенділіктерін арттыру, пәнге қызуғушылығын ояту, оқушылардың құзыреттерін қалыптастыру,топпен жұмыс жасай білу
Тәрбиелік: Оқушыларды дәлдікке, ұқыптылыққа, жылдамдылыққа, ептілікке тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Бекіту сабағы
Сабақтың әдістері:жеке және топпен жұмыс
Сабақтың көрнекілігі: проектор,карточкалар
Сабақтың жоспары: 1. Ұйымдастыру
-
Үй жұмысын тексеру-ғарыш кемесі
-
Қайталау сұрақтары-балық аулау,жолға азық
-
№1 кедергі «Ереже» топпен жұмыс
-
№2 кедергі «Оқулықпен жұмыс №837» (жеті керемет)
-
С/с
-
№3 кедергі «теңдеу шешу» №849
-
Үй жұмысы
-
Тест-балама (иә,жоқ)
-
Бағалау
-
кроссворд
Сабақ барысы: 1. Ұйымдастыру кезеңі:
а) Сәлемдесу ә) Оқушылар тізімін тексеру б) Сабақтың мақсатымен таныстыру.
2. Үй жұмысын тексеру-ғарыш кемесі. №847 1) -2 2) -2/3 3) -2 1/7 4) 8/9
3.Қайталау сұрақтары-балық аулау,жолға азық.
Сұрақтар: 1. Сызықтық теңдеуге мысал келтір.2. Теңдеудің түбірі дегеніміз не?
3. 2·х=0 Х-? 4. 0·х=0 Х-? 5. 0х=0 Х-? 6. Теңдеуді шеш: 3·х=-6
7. Теңдеуді шеш:-6·х=-6 8. Теңдеуді шеш: -3·х=12
4. №1 кедергі «Ереже» топпен жұмыс.берілген уақыттың ішінде орындап болған соң, тақтадағы дұрыс жауаппен бір-бірін тексереді.
1 тапсырма. Бос орынға қажетті сөзді жаз.
Мәндес теңдеулер дегеніміз- түбірлері бірдей теңдеулер.
Мысалы 2х+4= 10 және 4х-12=0 түбірлері бірдей, бұлар мәндес теңдеулер.
2 тапсырма. Бос орынға қажетті сөзді жаз.
Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулерді шешу үшін берілген теңдеуді түрлендіріп,ах=в түріне келтіреміз.Ол үшін келесі қасиеттер қолданылады:
1 қасиет. Теңдеудегі қосылғыштардың таңбасын қарама-қарсы таңбаға өзгертіп,осы теңдеудің бір жағынан екінші жағына көшіруге болады.
2 қасиет. Теңдеудің екі жағында 0-ден өзге бірдей санға көбейтуге немесе бөлуге болады.
3 тапсырма. Бос орынға қажетті сөзді жаз.
ах=в теңдеуінің түбірін табу үшін
-
а≠0 болса, теңдеудің екі жағында а-ға бөліп, х= теңдеуін жазамыз, теңдеудің бір ғана түбірі болады.
-
а =0, в≠0 болса, теңдеу 0х=в түрінде жазылады.Теңдеудің түбірі болмайды.
-
а =0, в=0 болса, теңдеу 0х=0 түрінде жазылады.Теңдеудің түбірі шексіз көп болады.
5.№2 кедергі «Оқулықпен жұмыс №837» (жеті керемет)
1) х=2000 б.з.д. мысыр пирамидалары салынған ғасыр.(шағын мағлұмат)
2) х=430 б.з.д. Галикарнастағы Мавзолей салынған ғасыр
3) х=7 б.з.д.Эфесте Артемиада храмының салынған жылы
4) х=4 б.з.д Олимп жерінде Зевс статуясының салынған жылы
5) х=550 б.з.д Вавилонда Семирамида аспалы бағы салынған ғасыр.
6) х=292 б.з.д Родостағы Гелиос статуясының салынған жылы.
7) х=280 б.з.д Александрия маягының салынған жылы.
6.С/с
7. №3 кедергі «теңдеу шешу» №849 тақтада жеке жұмыс
1) х= 1976 2) х=37,5 3) х=3,8
8.Үй жұмысы: №850
9.Тест. Екі нұсқамен (Өзін-өзі тексеру)
10.Бағалау
11. кроссворд
«Балық аулау»
Қайталау сұрақтары «Ғарышқа саяхат»
«Ғарыш кемесін дайындау» «Тарих беттерінен»
Топпен жұмыс
Лисаков қаласы әкімдігі білім бөлімі
«№3 орта мектебі»КММ
Ашық сабақ
Математика 6 сынып
Тақырыбы:
«Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу»
(теңдеулер әлеміне саяхат)
Мұғалім: Досова Г.М.
2016 оқу жылы