- Преподавателю
- Математика
- Сабақ жоспары: Квадраттық функцияның графиктері
Сабақ жоспары: Квадраттық функцияның графиктері
Раздел | Математика |
Класс | 9 класс |
Тип | Конспекты |
Автор | Дюсенгалиев А.А. |
Дата | 25.01.2016 |
Формат | docx |
Изображения | Есть |
Атырау қаласы химия - биология бағытындағы
Назарбаев Зияткерлік мектебі
Мерзімі:
Мұғалім аты-жөні: Дюсенгалиев Арман.
Сыныбы: 9 А,В
Қатысқан оқушылар саны:
Қатыспаған оқушылар саны:
Сабақтың тақырыбы:
9.3A бөлім: Квадраттық функцияның графиктері.
Квадратық функция және оның қасиеттері .
Оқу бағдарлама-сына сілтеме:
МН9.5
Квадраттық функцияның қасиеттерін , , коэффициенттері мен оның координата жазықтығындағы графигі арасындағы байланысты орнатады.
Сабақтың мақсаты
Квадраттық функцияның қасиеттерін түсіну және осы түсініктерін пайдаланып квадраттық функцияның графиін салу.
Дамытушылық: Өзіндік ойлау, шығармашылықпен жұмыс істеу қабілеттерін дамыту
Тәрбиешілік: жауапкершілік, белсенділік, білімге талпыну қасиеттерін бойында тереңдету
Күтілетін нәтиже
Квадраттық функцияның қасиеттерін біледі, , , коэффициенттері мен оның координата жазықтығындағы графигі арасындағы байланысты орнатады.
Тілдік мақсаттар
Оқушылар:
Тақырыптық-арнайы тілді және «егер… онда…» құрастырымын пайдаланып дәлдікпен енгізу - шығару үдерісін ауызша сипаттайтын болады
бірмүше мен байланысты терминдерді анықтайтын қосалқы сөйлемді пайдаланады (мысалы … алатын сан) ауызша және жазбаша анықтайды.
Алдыңғы сабақтан алған білім
Өмірдегі жағдайларды модельдеуде квадраттық функцияны қолданады.
Сабақтың барысы
Сабақтыңкезеңдері
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Оқыту ресурстары
Басы
2 мин
Сәлемдесу. Оқушыларды түгелдеу.
Оқу құралдарын даярлау.
Үй тапсырмасын тексеру
5 мин
Үй жұмыстарының тексерілуін қадағалайды.
Интерактивті тақтаға үй жұмыстарының шешімдерін көрсетіледі.
Өздерінің орындаған тапсырмаларын салыстыра отырып, тексереді.
Жауаптарын интерактивті тақтадағы шешіммен сәйкестендіреді
Интерактивті
тақта.
Бүгінгі сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстыру
3 мин
Оқушыларға бүгінгі сабақтың тақырыбы айтылады.
Тақырыпқа сай оқушылардан бүгінгі сабақтың мақсатын ашу үшін сұрақтар қояды.
Сабақтың мақсаты айтылады.
Оқушылар сұраққа сай математикалық тілде сабақтың мақсатын ашуға тырысады, сұрақтарға жауап береді.
Ә.Н.Шыныбеков Алгебра 8 класс.
15мин
20 мин
20 мин
У= +bx+c функциясының қасиеттерін , , коэффициенттеріне байланысты сипаттайық.
І. У= +bx+c функциясының коэффициентін зерттейік:
У= +bx+c функциясының дербес жағдайы (b=c=0 болғанда)- қарапайым у= функциясын қарастырығанбыз.
-ның әртүрлі мәндерінде
(=0,1; 0,3; 1; 3…), y= , y= 0,1, y=0,3, y=3…
функцияларының графиктері төбесі (0;0) нүктесі, Оу осіне (х=0түзуі) симметриялы болып орналасқан, біріне-бірі ұқсас, парабола деп аталатын қисықтар екенін білеміз. Олардың ұқсастық коэффициенттері сәйкес 0,1; 0,3; 1; 3… сандарына тең болады.
Сұрақтар:
1.Егер 0 болса параболамыздың тармаға қалай қарайды?
2.Функцияларының графиктерінен 1 болғанда және 00 болғанда не байқадық?
3. Квадраттық функциясының коэффициенті жайлы қандай қорытындыға келуге болады?
ІІ. У= +c функциясын да (b=0 болғанда) қарастырығанбыз:
Сұрақтар:
1. Әрбір графикке жеке сипаттама беріңдер.
2. У= +bx+c функциясы графигінің Оу осімен қай нүктеде қиылысады?
ІІІ. У= +bx функциясын (c=0 болғанда) қарастырайық.
-ның әртүрлі мәндерінде
-
(b=1; 2; 3; 4 …), y= +х, y= +2х, y=+3х, y=+4х…
функцияларының графиктерін бір координаттық жүйеге сызыңдар.
-
(b=-1; -2; -3; -4 …), y= -х, y= -2х, y=-3х, y=-4х…
функцияларының графиктерін бір координаттық жүйеге сызыңдар.
Сұрақтар:
-
Графиктерге сипаттама беріңдер.
-
Қорытынды шығарыңдар.
ІV. У= +bx+c функциясын (; 0 болғанда) графигін салу алгоритмін құрындар.
Бірнеше мысалдар келтірңдер.
Үйге тапсырма:
Осы суреттегі графиктері бойынша функциялардың формулаларын жазыңдар.
Сабақты бекіту
10 мин
Суреттегі графиктері бойынша функциялардың формулаларын жазыңдар.
Бөлінген топтарға тапсырмалар беріледі.
Үш топтың орындаған тапсырмаларын талқылауын қадағалайды. Қажет жағдайда бағыттаушы сұрақтар қояды.
Топ мүшелерінің өзара бағалауын қадағалайды.
Топ мүшелері берілген тапсырмаларды топ ішінде, өз бетінше шығарады.
Топ мүшелері ақылдаса отырып, топ құрамындағы оқушылары бағалайды.
Ә.Н.Шыныбеков Алгебра 8 класс.
Баймұханов Б Алгебра 8 класс.
Соңы
Үй тапсырмасы
5 мин
Үй тапсырмасының орындалуына бағыт-бағдар беру. Суреттегі графиктері бойынша функциялардың формулаларын жазыңдар.
Үй тапсырмасын күнделіктеріне түсіру. Суреттегі графиктері бойынша функциялардың формулаларын жазыңдар.
Баймұханов Б Алгебра 8 класс.
Рефлексия
Қосымша ақпарат
Дифференциалды оқыту - Көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз?
Бағалау - Оқушылардың берілген материалды меңгеру деңгейін қалай тексересіз?
Пәнаралық байланыс
Денсаулық және қауіпсіздік ережелері
АКТ
Құндылықтармен байланыс
(тәрбиелік элемент)
1. Қабілеті жоғары оқушыларды қабілеті төмен оқушылармен бірге бірлесе отырып топтық жұмыс жасайды. Олар көмек көрсету арқылы олардың жинақталуына септігін тигізіп, оқуға тарта алады. Топқа қойылатын талап бойынша әр топ шығарған есепті қалай шығарғанын басқа топ алдында қорғайды және әрбір топ мүшесінің өзіндік рөлі болу керек.
2. Әрбір оқушыны назардар тыс қалдырмай жеке қадір-қасиетін сезіну үшін іс-әрекетіне қарай мадақтау алады.
Оқушы өзін-өзі бағалау арқылы неге жеткенін және неге әлі қол жеткізу керектігін бағалап отырады.
Ойлауды сезінуді дамытатын материалдар. Оқушылардың өзара әрекеттесу мәдениетін қалыптастыру, кездескен қиын және күрделі жағдайларда оқушы өзін бірқалыпты ұстануға көмектеседі
Рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқыту мақсаттары жүзеге асырымды болды ма?
Бүгін оқушылар нені үйренді?
Оқыту ортасы қандай болды?
Менің бөліп оқытқаным өз мәнінде жүзеге асты ма?
Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба?
Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?
Қорытынды бағалау
Ең жақсы өткен екі тапсырманы атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты)
1
2
Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқытуға және үйренуге қатысты)?
1
2
Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпаратты білдім?
1
2