- Преподавателю
- Математика
- Туындыны табу ережелері тақырыбына есептер шығару
Туындыны табу ережелері тақырыбына есептер шығару
Раздел | Математика |
Класс | 10 класс |
Тип | Другие методич. материалы |
Автор | Бегниязова Г.С. |
Дата | 14.01.2016 |
Формат | docx |
Изображения | Есть |
Жас кезіңде алған білім,
Тасқа жазған жазумен тең.
Есейгенде алған білім,
Құмға жазған жазумен тең.
Сабақтың тақырыбы: Туындыны табу ережелері
тақырыбына есептер шығару.
Сабақтың мақсаты:
а) білімділік:Оқушының туындыға қатысты білімін, туынды ережелерін қолдану шеберлігін, дағдыларын бақылау, тексеру.Туынды ұғымы бойынша оқушының ойлауын дамытуға, пәнді оқып үйренуге қажетті білім, білік және іскерлік дағдыларын меңгеруді бекітуге бағытталған;
ә) дамытушылық: Оқушылардың және түлғалық қасиеттерін
қалыптастыру, логикалық ойлауын, математикалық дүниетанымын кеңейту;
б) тәрбиелік: Оқушылардың ойлау қабілеттерін дамыту бір-біріне көмектесу адамгершілігін,өзіндік дүниетанымын қалыптастыру.
Сабақтың түрі:Оқушылардың білімін, біліктілігін тексеріп, қорытындылау сабағы.
Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, баяндау, есептеу,жеке , топтық,тест
Сабақтың көрнекілігі: Туынды ережелері жазылған плакат, интерактивті тақта, карточка, слайд.
Сабақтың кезеңдері:
І. Ұйымдастыру кезеңі
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау
ІІІ. Негізгі бөлім
ІҮ.Сабақты қорытындылау
Ү. Оқушылар білімін бағалау
ҮІ.Үйге тапсырма
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі: (1мин) Оқушылармен сәлемдесу;түгендеу; назарларын сабаққа аудару;
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау: (2-3 мин)Үйге берілген есептерді ауызша жауаптарын оқыта отырып дұрыстығын тексеру;
№141,145,146,148 жауаптары:
№141 а) -2/3х+3 Ә) х3+1 Б) В)-10х+1
№145ә) теңсіздігін шешіңдерf(x)=
5
Жауабы: (5;+
№144 а) -1 ә) 1
Қайталау-оқу айнасы «Туынды әлеміне саяхат»(2 мин)
Қайталау сұрақтары:( ауызша)
а) Туынды дегеніміз не?( Функцияның өсімшесінің аргумент өсімшесіне қатынасының аргумент өсімшесі нолге ұмтылғандығы шегі бар болса, онда ол функциясының нүктесіндегі туындысы деп аталады.)
ә) Туындының белгіленуі: (у'(х))
б) у'(х) белгілеулерін енгізген кім?(Лагранж)
в) с;х; (хп)' - неге тең?(0;1;nxn-1)
Математикалық диктант «Туынды әлеміне саяхат»(3-4 мин)
-
Функцияныңтуындысын табу амалы (дифференциалдау)
-
Тұрақты санның туындысы с,=?(0)
-
Екі функцияның қосындысының,айырмасының туындысы ()
-
Екі функцияның көбейтіндісінің туындысы
-
Екі функцияның бөліндісінің туындысы: ?
-
5х-тің туындысы : (5)
-
Х2-тың туындысы : (2х)
-
Х-тың туындысы : (1)
-
туындысы : ()
-
тың туындысы : (-)
ІІІ. Негізгі бөлім(20-25 мин)
« Сен ғылымға болсаң ыңтық,бұл сөзімді әбден ұқ: Білгеніңнің жақсысын қыл, білмегенді біле бер»
Ш. Құдайбердиев
-
Оқулықпен жұмыс№149 есеп интерактивті тақтаға
№149,150,153 ЕСЕПТЕРДІ ШЫҒАРУ
-
Деңгейлік тапсырмаларды орындау.Мұнда әр деңгейдегі карточкадағы үш деңгейдегі есептерді тарату..
-
Ойна, ойла! Қалпына келтір Оқушылар кезекпен жатқан қиындыларды құрастырады.Шыққан сурет бойынша мақал немесе ұлағатты сөз, жұмбақ айтуы тиіс.
-
f (х) =3х3-2х2-1 функуиясының туындысын тап
-
f (х) = х2( 2х-1) функциясының туындысын тап
-
f (х) = 13х2-7х+5 функциясының туындысын тауып, f '(0) мәнін тап
-
F(х)=х3/3-х2+2 функциясының туындысын тауып, , f '(0) +f '(-1) өрнегінің мәнін тап
-
f (х)=х3-3х2+7 туындысын тап f '(х)=3х2-6х
-
Оқушы шығармашылығынан тарихи мағлұмат
Туындыны дифференциалдау
деп атаған Лейбниц
Өсімшені белгілеу үшін гректің
әріпін қолданған Эйлер
Функцияның туындысын
флюксия деп Ньютон атаған
-
Дұрыс таңдау жасап, жауапты дұрыс табыңдар. Тест шешу
1 - нұсқа
2 - нұсқа
3 - нұсқа
4 - нұсқа
5 - нұсқа
ІҮ.Сабақты қорытындылау:(5-6 минут)
«Білім - теңіз түбі де, шегі де жоқ»
Сәйкестендіру тесті.
Ү. Оқушылар білімін бағалау: 2-3 минут
Сабаққа қатысу белсенділіктеріне қарай тиісті бағаларын қою
ҮІ.Үйге тапсырма: 1-2 минут. №151,152,155,156. 94-95 бет. Күнделіктеріне баға қою.
7