Тақырыбы: Вектордың координаталары (9 сынып)

Вектордың координаталары.  9-сынып  Геометрия, 38-44-ші оқулық беттері.Слайдтар. Вектордың координаталарын   табуды  және жіктеуді үйрету.Вектордың координаталарын қолданып есептер шығаруды үйретБілімділік: Вектордың координаталарын және ұзындығын есептеу . 2.     Дамытушылық:  Есеп шығару дағдыларын бекіту. 3.     Тәрбиелік:   Оқушыларды дәлдікке, ұқыптылыққа, жылдамдылыққа, ептілікке  тәрбиелеу. Вектордың координаталарын   табуды  және жіктеуді үйренеді. Вектордың координаталарын қолданып есептер шығаруды үйренеді. 1) Тақырып жұмыс жасау оқушылардың тәуелсіз ойлауына және олардың ой қорыту,  өзіндік түсініктеме беру қабілетіне ықпалын тигізеді. 2) Сыни тұрғыдан ойлау   балалардың өз идеясын сенімді түрде білдіруіне, түрлі көзқарастарға көңіл бөлуге және оларды бағалауға мүмкіндік береді. 3) Балалардың жауабын бақылау, жазып алу мен талқылау сауатты оқытуға  ықпал етеді.
Раздел Математика
Класс -
Тип Рабочие программы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

қысқа мерзімді сабақ жоспары.

Күні: 9.10.2014 ж. сыныбы: 9-а,Г

Пәні: Геометрия

Сабақтың тақырыбы

Вектордың координаталары.

Сілтеме

9-сынып Геометрия, 38-44-ші оқулық беттері.Слайдтар.

Мақсаты:

Вектордың координаталарын табуды және жіктеуді үйрету. Вектордың координаталарын қолданып есептер шығаруды үйрет Білімділік: Вектордың координаталарын және ұзындығын есептеу .

  1. Дамытушылық: Есеп шығару дағдыларын бекіту.

  2. Тәрбиелік: Оқушыларды дәлдікке, ұқыптылыққа, жылдамдылыққа, ептілікке тәрбиелеу.

Оқыту нәтижесі:

Вектордың координаталарын табуды және жіктеуді үйренеді. Вектордың координаталарын қолданып есептер шығаруды үйренеді.

Түйінді идеялар

1) Тақырып жұмыс жасау оқушылардың тәуелсіз ойлауына және олардың ой қорыту, өзіндік түсініктеме беру қабілетіне ықпалын тигізеді.

2) Сыни тұрғыдан ойлау балалардың өз идеясын сенімді түрде білдіруіне, түрлі көзқарастарға көңіл бөлуге және оларды бағалауға мүмкіндік береді.

3) Балалардың жауабын бақылау, жазып алу мен талқылау сауатты оқытуға ықпал етеді.

Блум таксаномиясы

7 модуль

ресурстар

Сабақтың мазмұны

Мұғалімнің іс-әрекеті


Оқушының іс - әрекеті

Білу

Диалог

топтастыру

Топтастыру әдісі


Ұйымдастыру.Топтарға бөледі. Екі вектордың скаляр көбейтін-дісі - деп нені айтады? Векторлар дың скалярлық көбейтіндісі сан бола ма,әлде вектор бола ма?

Түсті стикерлер таңдау арқылы топтарға бөлінеді. Оқушылар 5 топқа бөлінеді. Өз білетіндерін топтастырады.

Ынтымақтастық атмосферасын құрады.№120

Бір-біріне жақсы көңіл-күй тілейді.

Топтық жұмысты талқылауға үйренеді. Оқушылар критерий шығаруды үйренеді.

Түсіну

Сыни ойлау

Интернет, оқыту нұсқауы стратегиясы

Әр топқа тақырып бойынша тапсырмалар беріледі. Сұрақтар беріледі.

Сабақ үстінде ауызша сұрақ-жауап сыни көзбен қарауға дағдыланады.

Вектордың координаталарын табуды және жіктеуді үйрету. Вектордың координаталарын қолданып есептер шығаруды үйрету.

Мысал келтір?

І топ. Тақырыптың идеясын ашады.

ІІ топ. Ережені қолданып есептейді.

ІІІ топ.Салыстырады.

IV топ.Векторлардың мәнін табады.

Vтоп.Есептер шығарады.

Вектордың координаталарын табуды және жіктеуді үйренеді. Вектордың координаталарын қолданып есептер шығаруды үйренеді.

№136, №137, №138, №139 және №140 есептер шығару.


АКТ-ны қолдану


сергіту

Сергіту сәтін ұйымдастырады.

Бейнетаспадағы әуен арқылы жаттығу жасайды.

Қолдану

Диалог

Оқулық

Тапсырмалар орындалады.Кез келген векторды коллинеар емес екі вектор арқылы жіктеу жөніндегі теореманы тұжырым-дап, дәлелдеңдер.

Жаңа білімдерді қолданады. Ортақ ұқсастығын айтады. Оқулықтан есептер шығарады. Вектордың координаталарын табуды үйренеді. Вектордың координа-таларын қолданып есептер шығаруды үйренеді.

Талдау




АКТ-ны қолдану

Түртіп алу стратегиясы

Вектор координаталарының қандай қасиеттерін білесіңдер?

Қатты әсер еткен жерлері. Оқулықтан есептер шығарады. Вектор координатала-рының қандай қасиеттерін білесіңдер? - сұрақтарға жауап береді.

Жинақтау

АКТ-ны

қолдану

қолдану

Есептер құрастырыңдар? (салыстырыңдар) Ұштарының координаталары бойынша вектордың координаталарын қалай анықталады?

Жаңа білімдерді қолданып есеп құрасты-рады.

  • АВ=а векторының координаталары деп а1=x2-x1, a2=y2-y1. вектордың координаталары оның ұшы мен басының координаталарының айырымына тең.

  • Вектордың ұзындығының квадраты вектордың координаталарының квадраттарының қосындысына тең. /AB/2=(x2-x1)2+(y2-y1)2

Теорема: Параллель көшіруде АВ векторы өзіне тең А,В, векторына көшеді.

Теорема: Тең векторлардың сәйкес координаталары өзара тең болады.


Үй тапсырмасын беру. Оқулықтан №141 орындап келіңдер.

Өз-өзін бағалайды, оқушының өздігінен ізденуі, бір-бірін бағалайды, сыни көзбен байқайды, өз-өзін салыстыра біледі. Өз деңгейін анықтайды.

Бағалау

Оқыту үшін бағалау


Жазықтықтықтағы базистік векторлар деп нені айтады? Нүктенің радиус-векторы деп қандай векторды айтады? Вектордың модулін қандай формуламен анықтайды?

Сабақта кері байланыс жасауды үйренеді.Оқушылар парақшаларды толтырады.

Не білдім? Не үйрендім? Не ұнамады? Сабақ несімен ұнады?


Ддд












1.Кез келген векторды коллинеар емес екі вектор арқылы жіктеу жөніндегі теореманы тұжырым-дап, дәлелдеңдер.

2. Вектор координаталарының қандай қасиеттерін білесіңдер?

3. Ұштарының координаталары бойынша вектордың координаталарын қалай анықталады? 4.Жазықтықтықтағы базистік векторлар деп нені айтады?

5.Нүктенің радиус-векторы деп қандай векторды айтады?

6.Вектордың модулін қандай формуламен анықтайды?

© 2010-2022