- Преподавателю
- Математика
- Открытий урок по математика на тему Квадрат тендеуге есептер
Открытий урок по математика на тему Квадрат тендеуге есептер
Раздел | Математика |
Класс | 8 класс |
Тип | Другие методич. материалы |
Автор | Qulaxmetova D.R. |
Дата | 30.01.2016 |
Формат | doc |
Изображения | Есть |
Тақырып: Квадрат теңдеулерге есептер шешу.
Сабақтың мақсаты: Квадраттық теңдеуді шешуде формулаларды
тиімді пайдалану дағдыларын қалыптастыру
Дискриминант арқылы квадрат теңдеулерді
шешу
Дамытушылық мақсаты: 1. Алған білімдерін әртүрлі жағдайда
қолдана білуге дағдыландыру.
2. Белсенділігін көтеруге, ойлау
қабілетін арттыруға, өз ойын
жүйелеуге, тез шешім
қабылдауға ұқсастықты, қарама-
қайшылықты байқауға дағдыландыру.
Тәрбиелік мақсаты: Оқушылардың білімге деген қызығушылығын
арттыру. Ұжым намысын қорғай білетін,
шығармашылық қабілеті дамыған тұлға
тәрбиелеу. Алған білімдеріне
жауапкершілікпен қарауға, өз мүмкіндігіне
сенуге, үлкен жетістікке ұмтылуға үйрету
Сабақ түрі: аралас сабақ
Сабақ әдісі: Сұрақ- жауап, ауызша жаттығу, есептер шығару, ізденіс.
Сабақ типі: Білімді бекіту
Сабақ барысы:
1. Ұйымдастыру кезең:
1. Сәлемдесу
2. Үй тапсырмасын сұрау
2. Сиясы сүрақтар:
1.Қазақстан Республикасының президенті Н.Назарбаевтың ең соңғы жолдауы қашан жарияланды?
2.Реттік саны бойынша бұл нешенші жолдау?
3.Жолдаудың мазмұны?
4. «Жуз нақты қадам» қашан жарияланды?
5. Білімге тиістісі қай бапта қөрсетілді?
3.Сұрақ - жауап
-
1.Қандай теңдеуді квадраттық теңдеу дейміз?
-
2.Толымсыз квадраттық теңдеулер дегеніміз не?
-
3.Келтірілген квадраттық теңдеу дегеніміз не?
-
4.Теңдеудің түбірі дегеніміз не?
-
5.Теңдеуді шешу дегеніміз не?
4.Тарихы сұрақ-жауап:
1.Квадрат теңдеу қашан және қай жерде қолданылды?
2.Квадрат теңдеулер қандай мақсатта қолданылды?
3.Квадрат теңдеулерді Орта Азияда қашан қолданылды?
4.Оң және теріс түбірлерін қайсы ғұламалар анықтады?
5. Жаңа тақырыпты түсіндіру ( электрондық оқулық бойынша түсіндіріледі.
1.Квадраттық теңдеуді шешу алгоритмі
2.Дискриминанттың 3 жағдайы
3. а+в+с, а-в+с арқылы теңдеу түбірлерін табу
Егер,а+в+с=0, болса, онда х1=1 х2= с∕а
Егер,а-в+с=0, болса, онда х1=-1 х2= - с∕а
6. Жаңа сабақты бекітуге есептер шығару
№128 Квадрат теңдеудің дискриминантын есептеп, қанша түбірі болатынын көрсетіңдер.
1) х2 - 5х - 8 = 0
a = 1, b = - 5, c = - 8
D = b2 - 4ac = (- 5)2 - 4(- 8) = 25+32 = 57>0
екі түбірі бар.
3) х2 - 14х + 49 = 0
бір түбірі бар.
5) - 0,5х2 + 6х - 7 = 0
a = - 0.5, b = 6, c = - 7
екі түбірі бар.
7. Оқулықпен жұмыс №339-есеп
8.Тест жұмысы
Қорытынды. Үйге тапсырма беру. Бағалау
№341-есеп
9. Рефлексия
Оқушылардың ойларын білу:
-Мен білдім...
-Мен түсіндім...
-Мен үйрендім...
Рахмет, сау болыңыздар!