- Преподавателю
- Математика
- Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеулер
Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеулер
Раздел | Математика |
Класс | 9 класс |
Тип | Другие методич. материалы |
Автор | Имбетова Г.К. |
Дата | 10.01.2016 |
Формат | doc |
Изображения | Есть |
Тақырыбы: Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеулер жүйесі
Мақсаты: 1) екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеулер жүйесін шешудің тиімді тәсілдерін пайдалана отырып есептер шығару
2) оқушыларды ізденімпаздыққа,өз бетінше есеп шығаруға,шығармашылықпен еңбек етуге тәрбиелеу
3) оқушылардың алған білімі мен қалыптасқан білік,дағдыларын практикада қолдана білуін қадағалап,пәнге деген қызығушылықтарын дамыту
Сабақтың типі : пысықтау
Сабақтың түрі : Тәуелсіздік хроникасы
Сабақтың әдісі : түсіндіру.көрнекілік әдіс,сұрақ-жауап
Жабдығы : интерактивті тақта
Көрнекілігі : бой тұмар
Сабақтың барысы: I. Ұйымдастыру бөлімі
-оқушы назарын сабаққа аудару
II. Кіріспе бөлімі
Тарихы терең жатқан елдің жаңа заманда өз алдына қайта егеменді ел болғанына 20 жыл толғаны баршамызға белгілі.Сол мерейтойға біздің де қосар үлесіміз бар.Бүгінгі сабақта 20 түрлі тапсырмалар мен әдіс тәсілдерді орындасақ,Тәуелсіздіктің 20 жылдығына ақпараттық технологияларды пайдалана отырып біліммен қол жеткіземіз.Оқушылардың бойында болуға тиісті 20 асыл қасиетті жинақтаймыз,және 20 жылдағы негізгі оқиғалармен таныс боламыз.
III. Негізгі бөлім
-
Сәйкесін тап - тест (Үй жұмысын тексеру)
№36 №42
х+у=10 1991-1992 жылдар оқиғасы
х2-у2=40
-
Сен білесің бе? 1993 жыл
-
Жылдам шеш.
Деңгейлік тапсырмалар: №39 (а) А-денгей 1994-1995-1996 жылдар
№45 (ә) В-денгей
№57 (а) С-денгей
-
Алтын сандық.
Кітаптағы 3 есеп карточка арқылы беріледі: №37 (а) АНА
№46 ГУЛ
№47 (ә) КІТАП
Қалған оқушылар №48. 1997-1998-1999-2000 жылдар
-
Сергіту сәті
Логикалық сұрақтар:
1.Табақ тарту туралы есеп: Бір мейман дос адамның үйіне достары келіпті.Оларға шәй беріпті.Шайдан кейін қазанға ет салынады.Тамақ пісіп табақ тартыларда үй иесі меймандарды көзбен шолып шықты да ойланып қалды.Ошақ басында жүрген жұбайына келіп: "Екеу ара бір табақ тартсақ,бір табақ жетпейді,үшеу ара бір табақ тартсақ,бір табақ артылып қалады" енді не ісесек екен? - дейді.Бұл үйдің меймандары қанша?Табақ саны қанша? Жауабы: мейман-12, табақ-5.
2. Санамақ есеп: Түйе,бота маң басқан
Төрт аяғын тең басқан
Шұнақ құлақ бес ешкі
Қос лақты қос ешкі
Төрт қозылы екі қой
Бәрін бірге ойлап қой Жауабы: 17.
3. Бір кемпір: Сапырып сапырып Сарманға бер
Құйып құйып Құрманға бер
Есіктегі екеуге бер
Төрдегі төртеуге бер
Өзің іште маған бер-деген екен.Мұны естіген ұрылар:-қой мұнымыз бекер болар.Бұл үй толы кісі,әрі бізден екі есе артық,кетейік деп кетіп қалыпты.Кемпір тапқырлығымен ұрыларды осылай қорқытыпты.Сонда үйдегі адам нешеу,ұры нешеу?
Жауабы: 10 адам,5 ұры. 2001-2002-2003 жылдар.
-
Кім зерек.
Ребус шешу. Қ А З А Қ С Т А Н 2004 жыл
-
Ең жүйрік .
Кестемен жұмыс. 2005-2006-2007-2008 жылдар
-
Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер
Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеулер
5х2-7у=13 5х-6у=7
Х+2у=0,2 0,2ху+4у2+14=0
у+х-1,5=0 3х2-4у+5=20
4х-7у=4 ху=8
-
Кім білгір? (Қорытынды) 2009-2010-2011 жылдар
Семантикалық карта
-
Жауап
Тапсырма
х=5
( 3 ;1 )
( 0,7; 3 )
У=х2-7
( 3 ; -3 )
3х=15
Б
5х=3,5
2х=6
І
Х2+у2=9 шеңберіне тиісті
Л
3х=27
-х=-1
І
Х2-у=7 У-ті х-арқ өрнекте
М
-
Жауап
тапсырма
R=4
Х=15
( 3; 0,5 )
( 5 ; 15)
У=3-х2
3х=45
Б
2х=10
Х=15
А
Х2+у2=16
С
5х=15
0,5х=1
Т
Х2+у=3
У-ті х арқ.өрн
Ы
-
Жауап
Тапсырма
У=-2х
Х=7
( 2 ; 15 )
түзу
( 1 ; -1 )
7х=49
М
2х=4
Х=15
Ұ
7х=7
-х=1
Р
х+у=5 графигі?
А
У+2х=0 у-ті х арқ.өрн
Т
Білім басты мұрат
-
Бағалау. (асыл қасиеттермен бойтұмарлар беріледі)
-
Сәйкесін тап (тапқыр,зейінді) 2 оқушы
-
Сен білесің бе? (ақылды) 1 оқушы
-
Жылдам шеш (жылдам,алғыр,шапшаң) 3 оқушы
-
Алтын сандық (шешен,арманшыл,ұлтжанды,әдепті)
-
Тез ойла (ұшқыр ойлы,білімпаз,патриот)
-
Кім зерек (зерек)
-
Ең жүйрік (жүйрік,ойшыл,ұқыпты,білімді)
-
Кім білгір (білгір,білімді,көшбасшы)
-
(тиімді тәсілмен шешу ) Үйге тапсырма: №54 №58