- Преподавателю
- Математика
- Урок Тригонометриялық функциялардың туындылары
Урок Тригонометриялық функциялардың туындылары
Раздел | Математика |
Класс | - |
Тип | Другие методич. материалы |
Автор | Нарбай Г.М. |
Дата | 08.01.2016 |
Формат | docx |
Изображения | Есть |
І курс бойынша №3 сабақ
Сабақтың тақырыбы: Тригонометриялық функциялардың туындылары.
Сабақтың мақсаты: 1. Білімділік: Тригонометриялық функциялардың туындысын есептейтін формулаларды және туындыны табу ережелерін есептер шығаруда қолдану, білік дағдыларын қалыптастыру.
2. Дамытушылық: Оқушылардың ой-өрісін дамыту, тригонометриялық функциялардың туындысын таба білу қабілетін дамыту, іскерлігін жетілдіру.
3. Тәрбиелілік: Оқушыларды ұқыптылыққа, өз бетінше еңбек етуге, ізденуге баулый отырып, жауапкершілікті сезінуге, адамгершілікке баулу,шығармашылыққа тәрбиелеу.
Сабақтың әдісі: Деңгейлеп - саралап оқыту.
Сабақтың түрі: Іскерлік пен дағдыға қалыптастыру.
Көрнекілігі: Оқулықтар, картатека, сызбалар.
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру. Сынып оқушыларымен сәлемдесу, түгендеу. сабаққа дайындықтарын тексеру.
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау. ʄ (х) = 4 xctgx;
№ 188 (ә,в) ʄ (х)= tg , ʄ (х)=
№197 (ә, в) ʄ (х)=
ІІІ. Негізгі бөлім. Сабақ 4-деңгейден тұрады. Олар: 1. Міндетті деңгей (сұрақ-жауап)
а) Тригонометриялық функциялардың туындылары неге тең?
(sin)`=
Тригонометриялық функциялардың
(cos)`= туындылары (tgu)`=
(ctgu)`=
б) Туындыны табу ережелерін ата.
с) Күрделі тригонометриялық функцияның туындысы неге тең?
-
( sin u)`=
(cos u)`=
(tgu)`=
(ctgu)`=
2. Алгоритмдік деңгей. Тапсырмалар 3 деңгейде берілген. Оқушыларды таңдаған деңгейі бойынша топқа бөлу, әр топ шығару олдарын белгілеп, араларынан есептерді тақтаға шығарып көрсететін оқушыларды анықтайды.
А деңгейі
-
Туындыны табыңдар.
-
Туындыны табыңдар. cos x ²
-
функциясының графигіне x = нүктесінде жүргізілген жанаманың көлбеулік бұрышының тангесін тап.
В деңгейі.
-
Туындыны табыңдар.
-
ʄ (х) функциясының графигіне х нүктесі арқылы жүргізілген жанаманың теңдеуін жазыңдар.
ʄ (х) = ; х=
С деңгейі.
-
Туындыны табыңдар. ʄ (х)= - 6 (3- )х4
-
ʄ (х)=0 теңдеуін шешіңдер.
ʄ (х)=
-
Эвристикалық деңгей.
А деңгейі.
Жабық тест сұрақ беріліп, жауабы оқушыдан күтіледі.
Туындыны тап.
а) ʄ (х) = с) ʄ (х) =
б) ʄ (х) = 3х- д) ʄ (х) = 5х²- ctgx
В деңгейі.
Сәйкестікті анықта.
1
()`=
1
-
2
(4 tgx)`=
2
3x²3
3
(3x4)` =
3
4
()`=
4
3
5
(ctg5x)`=
5
12x3
6
(3)`=
6
-
С деңгейі.
№
Туындының мәні
Функциялар
1
2
-5
3
+3х²
4
2х
5
5х4
6
7
8
-
Шығармашылық деңгей.
А деңгейі
Туындыны тап: ʄ (х)=
В деңгейі
Туындының мәнін табыңдар: ʄ (х) = ʄ
С деңгейі
Туындыны тап: ʄ (х)=
IV. Сабақты қорытындылау кезеңі (3 минут). «Жұбыңды тап» ойыны.
()`= ()` = u`
()`= - ()` = u`
(tgx)` = (tgu)` =
(ctgx)` = - (ctgu)` = -
V. Оқушыларды бағалау. Әр топтың топ басшылары бағалау парағы бойынша топ мүшелерінің бағаларын айтады. Содан кейін мұғалім жүйелеп оқушыларды нақты бағалайды.
VI. Үйге тапсырма беру. А №191, В №198, С №203